شیار سمت راست آیفون ۱۲ چیست و چه ارتباطی با آنتن ۵G دارد؟ آیا همه آیفون‌ها این شیار را دارند؟

0

بدون شک، بزرگ‌ترین خبر اپل در مراسم معرفی آیفون‌های ۱۲، ورود این شرکت به عصر ۵G بود.

هر چهار آیفون جدید این شرکت، آیفون ۱۲ معمولی، آیفون ۱۲ مینی، آیفون ۱۲ پرو و آیفون ۱۲ پرو مکس به مودم X55 کوالکام مجهز هستند و قابلیت اتصال به شبکه‌های ۵G را دارند.

در ایالات متحده، آیفون‌های ۱۲ قابلیت اتصال به ۵G مبتنی بر امواج میلی‌متری (mmWave) را دارند؛ حتی همان آیفون ۱۲ مینی که کوچک‌ترین و سبک‌ترین گوشی ۵G دنیا محسوب می‌شود ولی در سایر کشورها، باید به ۵G مبتنی بر امواج رادیویی زیر ۶ گیگاهرتز وصل شوند.

به همین دلیل است که آیفون‌های جدید از یک شیار در سمت راست برخوردار هستند. گفته می‌شود این شیار یک پنجره برای انتقال مواج میلی‌متری است. این شیار به گونه‌ای طراحی شده است که کاربران می‌توانند به راحتی آن را ببینند و مانع به حداکثر رسیدن قدرت انتقال سیگنال‌ها نشوند.

اپل در خلال معرفی آیفون‌های ۱۲ خود به این نکته اشاره کرد که مهندسان این شرکت یک آنتن اختصاصی برای ۵G طراحی کردند. حتی آیفون ۱۲ مینی هم دارای این شیار آنتن است و به وضوح می‌توان آن را در تصاویر مشاهده کرد:

نکته بسیار مهم اینجا است که به نظر نمی‌رسد این مدل آیفون‌های دارای شیار آنتن اختصاصی ۵G در کشورهای دیگری جز ایالات متحده به فروش برسند. چون در این کشورها امکان اتصال آیفون ۱۲ به امواج میلی‌متری وجود ندارد.

برخی تصاویر منتشر شده از آیفون‌های ۱۲ هم این نکته را ثابت می‌کند:

اگر صفحه تشریح باندهای فرکانسی اپل را هم دنبال کنیم؛ متوجه می‌شویم که امکان اتصال به باندهای رادیویی فرکانس بالا یا همان امواج میلی‌متری (باندهای n260 و n261) فقط در کشور ایالات متحده وجود دارد.

حالا، این تصمیم اپل می‌تواند تبعات زیادی برای این شرکت داشته باشد که الان مزایا و معایب آن به خوبی روشن نیست.

شبکه‌های ۵G مبتنی بر امواج میلی‌متری (mmWave) دارای سرعت بسیار بیشتری نسبت به فرکانس‌های زیر ۶ گیگاهرتز هستند؛ از پهنای‌باند بسیار بالاتر و تاخیر بسیار کمتر برخوردار می‌شوند.

اگرچه توسعه آن‌ها به کندی و همراه با پیچیدگی‌هایی همراه است ولی هرکجا صحبت از مزایای ۵G مانند سرعت ۱۰۰ برابری نسبت به ۴G و تاخیر زیر ۱ میلی ثانیه می‌شود؛ منظور همین شبکه‌های میلی‌متری است.

۵G مبتنی بر فرکانس‌های زیر ۶ گیگاهرتز یک نوع مدل توسعه یافته ۴G محسوب می‌شود و مزایای فوق‌العاده‌ای جز سرعت بیشتر چند برابری ندارد.

با دانستن این موضوع، ممکن است برخی کاربران در خرید آیفون ۱۲ تردید کنند و منتظر باشند مدل‌هایی از آیفون ۵G عرضه شود که در سایر کشورها هم بتوان به شبکه‌های امواج میلی‌متری وصل شد.

البته، شبکه‌های میلی‌متری هنوز به اندازه کافی توسعه پیدا کردند و انگشت‌شمار اپراتورها و کشورهایی از این فناوری برخوردار هستند. شاید اپل با علم به این موضوع و اینکه ۵G میلی‌متری تا چندین سال دیگر، عمومی نخواهد شد؛ ترجیح داده آیفون‌های ۱۲ را برای سایر کشورها بدون پشتیبانی از امواج میلی‌متری عرضه کند.

نظر شما درباره این تصمیم اپل چیست؟ به نظر شما عدم پشتیبانی از امواج میلی‌متری (mmWave) می‌تواند باعث کاهش فروش آیفون ۱۲ شود؟ شما ترجیح می‌دهید حالا ایفون ۱۲ را بخرید یا آیفونی که به تمام شبکه‌های ۵G وصل می‌شود؟

منبع: + و +

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.