علائم بیماری ام اس یا Multiple sclerosis چه چیزهایی هستند و در چه صورت باید به آن شک کنیم؟

0

اطراف آکسون‌های یا رشته‌های اعصاب، را غلافی یا لایه‌ای به نام غلاف میلین پوشانده است. این غلاف سرعت انتقال ایمپالس عصبی را افزایش می‌دهد، بنابراین فقدان آن، سرعت انتقال امواج عصبی را کم می‌کند.

میلین در CNS توسط سلول‌هایی به نام الیگودندروسیت ساخته می‌شود. در برخی بیماریهای ارثی مانند لکودیستروفی‌ها، نقص ژنتیکی در میلین موجب تخریب آن می‌شود که به این گروه از بیماریها اصطلاحا دمیلینزان Dysmyelinating گفته می‌شود.

بیماری‌ای که امروز مقداری در مورد آن صحبت می‌کنیم یعنی مولتیپل اسکلروزیس (MS) و نیز بیماری‌های دیگری مانند آنسفالومیلیت منتشر حاد (ADEM)، لکوآنسفالوپاتی مولتی فوکال پیشرونده (PML)، کمبود ویتامین B12، مسمومیت با منواکسید کربن و مسمومیت جیوه از جمله بیماری‌هایی هستند که باعث تخریب این غلاف می‌شوند.

بیماری ام اس MS یا Multiple sclerosis

مولتیپل اسکلروزیس (Multiple sclerosis) شایع‌ترین بیماری دمیلینه‌کننده التهابی است که موجب تخریب میلین در CNS می‌شود.

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

MS یک بیماری خودایمنی است که پیک سنی آن ۲۰ تا ۴۰ سال است و در خانمها دو برابر شایع‌تر از مردان است.

مطالعات همه‌گیرشناسی نشان میدهد که MS در استوا شیوع کمتری نسبت به سایر نواحی کره زمین دارد و در مناطقی که از خط استوا دورتر هستند، شیوع MS بیشتر است.
ویتامین D در تماس با نور آفتاب در پوست ساخته می‌شود و کمبود ویتامین D ممکن است در ایجاد MS نقش داشته باشد.

عوامل محیطی و ژنتیکی در ایجاد MS نقش دارند. در مطالعه بر روی افرادی که از مناطق پرخطر به مناطق کم خطر مهاجرت کرده‌اند، دیده شده که تنها در افرادی که قبل از ۱۵ سالگی مهاجرت کرده‌اند، ریسک MS کاهش یافته است، بنابراین به نظر می‌رسد مواجهه با یک عامل محیطی در اوایل زندگی در ایجاد MS نقش دارد

ممکن است عوامل عفونی در برانگیختن سیستم ایمنی نقش داشته باشند. MS در سفید پوستان شایع‌تر از سیاه پوستان است. در خواهر و برادرهای افراد مبتلا به MS این بیماری شیوع بیشتری دارد.

توجه داشته باشید که MS یک بیماری پلی ژنیک است و عوامل ژنتیکی متعددی در ایجاد آن نقش دارند. برخی انواع HLA به ویژه HLA- DR2 در مبتلایان به MS شایع‌تر هستند.

در بررسی آسیب‌شناسی نواحی تخریب میلین همراه با آسیب آکسونی دیده میشود. در این نواحی که پلاک (Plaque) نامیده میشود، لنفوسیتهای Tو B و ماکروفاژها تجمع پیدا می‌کنند و الیگودندروسیتها تخریب می‌شوند و آستروسیتها تکثیر می‌شوند.

علائم بیماری ام اس – MS یا Multiple sclerosis

بیماری MS نواحی مختلف سیستم عصبی مرکزی را در زمان‌های متفاوت درگیر می‌کند. علایم بیمار به محل درگیری و شدت ضایعه بستگی دارد.

ضعف اندام‌ها به صورت ضعف یک اندام یا ۴ اندام یا ضعف یک نیمه بدن (منوپارزی، کوادری پارزی یا همی پارزی) تظاهر پیدا می‌کند و همراه با گرفتگی یا اسپاستیسیتی، افزایش رفلکس‌های عمقی  DTR و نشانه بابنسکی است.

علایم مخچه‌ای نیز ممکن است دیده شود. آتاکسی بیشتر در اندام‌ها روی می‌دهد، ولی گاهی تنه یا سر را درگیر می‌کند. ممکن است ترکیبی از آتاکسی مخچه‌ای یا حسی وجود داشته باشد.

تصورم عصب بینایی یا نوریت اپتیک با درد چشم و سپس کاهش پیشرونده بینایی در طی چند روز تظاهر پیدا می‌کند. درد با حرکات چشم بدتر می‌شود.

در معاینه شبکیه، دیسک اپتیک طبیعی یا متورم است. بینایی معمولا طی چند هفته به طور کامل یا به میزان زیادی باز می‌گردد.

در مرحله مزمن ممکن است در معاینه شبکیه، تحلیل یا آتروفی اپتیک دیده شود.

دوبین یا دیپلوپی ممکن است ناشی از فلج بین هسته‌ای باشد.

علایم حسی به شکل پارستزی (سوزن سوزن شدن یا سوزش دردناک)، هیپوستزی (کاهش حس و کرختی) یا احساس ناخوشایند (مانند احساس تورم یا گرفتگی قسمتی از بدن) تظاهر پیدا می‌کند.

اختلال حس در اندامها تحتانی و پایین تنه همراه با وجود سطح حسی مطرح‌کننده ضایعه نخاعی است. اختلال عملکرد مثانه در بیش از ۹۰ ٪ بیماران وجود دارد و ممکن است موجب بی‌اختیاری ادرار شود. یبوست در بیش از ۳۰٪ و بی‌اختیاری مدفوع در کمتر از ۱۵ درصد از بیماران مبتلا به MS روی می‌دهد.

اختلال عملکرد شناختی به شکل اختلال حافظه، اختلال تمرکز و کندی عملکرد ذهنی تظاهر پیدا می‌کند.

افسردگی در تقریبا نیمی از بیماران وجود دارد.

خستگی در ۹۰ درصد بیماران وجود دارد و ممکن است با افزایش دما یا به دلیل وجود افسردگی بدتر شود.

در مبتلایان به MS افزایش درجه حرارت بدن موجب بروز علایم نورولوژیک می‌شود. برای مثال ممکن است دوش آب گرم یا ورزش موجب بروز تاری دید یک طرفه شود. به این علایم گذرا Uhthoff symptom می‌گویند.

علائم بیماری ام اس


دیگر علائم و تظاهرات بالینی بیمار ام اس

  • عدم هماهنگی عضلات
  • سرگیجه
  • علامت لرمیت (شوک‌هایی شبیه برق‌گرفتگی که به شکل ناگهانی به دنبال پایین آوردن و خم کردن سر به طرف جلو، به پایین بدن منتشر می‌شوند)
  • فلج صورت
  • ناتوانی جنسی
  • میوکیمی (انقباض‌های کوتاه و خودبه‌خود گروه‌ها یا واحدهای حرکتی رشته‌های عضلانی)
  • به زمین افتادن

   

پستهای اخیر

اپل تی‌وی ۴K جدید معرفی شد: با تراشه A12 بیونیک و ریموت کاملا جدید

اپل یک مدل جدید از محصول Apple TV 4K خود با تراشه ارتقایافته‌تر و برخی ویژگی‌های جدید معرفی کرد. اپل تی‌وی 4K جدید از تراشه آشنای A12 Bionic سود می‌برد تا تصاویر ویدئویی HDR را با نرخ فریم ریت بالاتر اجرا کند. به علاوه، تراشه جدید قدرتی…

آیپد پرو جدید با پردازنده M1،نمایشگر حیرت‌انگیز مجهز به فناوری مینی LED و پشتیبانی از ۵G معرفی شد

اپل امشب در مراسم Sprint Loaded از آیپد پرو پرچم‌دار جدید خود رونمایی کرد. آیپد پرو ۱۲.۹ اینچی جدید کاملا یک دستگاه ارتقایافته و مجهز به فناوری‌های جدید و پیشگام اپل از جمله پردازنده M1، پشتیبانی از 5G و فناوری نمایشگر مینی LED به همراه یک…

اپل یک آی‌مک نازک با پردازنده M1 و رنگ‌بندی متنوع و جذاب معرفی کرد

اپل امشب در مراسم بهار خود از یک مدل کامپیوتر iMac بازطراحی شده و باریک‌تر، پردازنده اپل سیلیون M1 و کیس‌های رنگی و بسیار متنوع رونمایی کرد. اپل می‌گوید این آی‌مک از ابتدا برای استفاده M1 طراحی شده است. آی‌مک جدید دارای نمایشگر ۲۴ اینچی…

سرانجام اپل ایرتگ معرفی شد: مشابه Tile و با قیمت ۲۹ دلار

اپل در مراسم Spring Loaded امشب پس از مدت‌ها انتظار ردیاب هوشمند تجهیزات AirTag را معرفی کرد. در اولین نظر، اپل ایرتگ مشابه Tile است ولی خوب در اکوسیستم اپل قطعا ویژگی‌های جذاب‌تری خواهد داشت. ایرتگ کوچک و دایره‌ای است و به شما امکان…

بهترین و خاطره‌انگیزترین فیلم‌های دهه ۹۰ میلادی – فهرست ۵۷ فیلم خوب و دیدنی- چرا اینقدر محبوب‌اند؟…

امروز می‌خواهم در این مورد صحبت کنم که چرا تصور می‌کنم فیلم‌های دهه 90 برای ما اینقدر محبوب هستند. وقتی این سال‌ها، فهرست نامزدهای جایزه اسکار و نیز جشنواره‌های معتبر دیگر فیلم اعلام می‌شود و این فهرست‌ها را با فهرست‌های دهه 90 مقایسه…

۴ دماسنج برای اندازه‌گیری دما و رطوبت محیط با آیفون

اگر شما نیاز به اندازه‌گیری و نظارت بر دمای خانه و محل کار دارید؛ مثلا برای گیاهان خاص یا حیوانات خانگی که باید در دمای خاصی نگهداری کنند؛ می‌توانید از راه‌کارهای مبتنی بر آیفون استفاده کنید که البته رایگان هم نیست. برای بررسی دقیق دمای…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.