چرا بیشتر برندها دنبال استفاده از واقعیت افزوده برای فروش بیشتر هستند؟

AR در حال حرکت از آزمایشگاه‌ها به سوی بازارهای تجاری است

0

پینترست هم به فهرست در حال رشد برندها و پلتفرم‌هایی افزوده شد که امکان استفاده از واقعیت افزوده برای آرایش چهره را می‌دهند.

روز جمعه، ۲۲ ژانویه، این شرکت آخرین ویژگی واقعیت افزوده خود را رونمای و به شرکت‌های همکار دیجیتالی خود مانند Lancome و YSL و NYX Cosmetics اجازه داد از آن برای فروش محصولات‌شان استفاده کنند.

پینترست از قبل این ویژگی را برای محصولات رژ لب ارائه داده بود و اکنون در نسخه جدید امکان تست محصولات سایه چشم فراهم شده است. توسعه این ویژگی‌ها به معنای افزایش مشتریان و فروش بیشتر خواهد بود.

چرا AR سریع رشد می‌کند؟

معاون بخش مهندسی پینترست می‌گوید این فناوری پس از همه‌گیری ویروس کرونا، جهانی و دائمی خواهد شد. او می‌گوید دیگر در جهان کسی را نمی‌بینیم که برای خرید لوازم آرایشی از خانه بیرون زده و به فروشگاه برود. همه این خریدها را می‌توان از طریق گوشی تلفن همراه انجام داد.

این رویکرد در دیگر حوزه‌های خره‌فروشی هم دنبال می‌شود. شرکت‌هایی مانند Wayfair و Ikea از سال‌ها پیش به سوی تجسم‌سازی‌های سه بعدی واقعیت افزوده رفتند. اپلیکیشن Warby Parker در سال ۲۰۱۹ به مشتریان اجازه می‌داد تجسم‌های واقعی از محصولات را ببینند.

درست است که این روند در سال‌های گذشته وجود داشت ولی پاندمی اخیر و بسته بودن بسیاری از بازارها و فروشگاه‌ها یا منع ترددها و محدودیت‌ها باعث شد برندها با شتاب بیشتری به سوی AR حرکت کنند و در صدد امتحان و استفاده از ویژگی‌های واقعیت افزوده بروند. این ویژگی‌ها به‌ویژه در فضای محصولات آرایشی و زیبایی رونق گرفته است و به خریداران امکان تست محصولات رژ لب و سایه چشم‌ها را می‌دهد.

اما چندین دسته مختلف هم اطلاعاتی جمع‌آوری کردند که نشان می‌دهد به فروش بیشتر از طریق ویژگی‌های واقعیت افزوده کمک می‌کند. مایک کادوکس، مدیر شرکت QReal که در پیاده‌سازی لنزهای سه‌بعدی نرم‌افزار اسنپ‌چت همکاری داشتند و با چندین شرکت دیگر برای توسعه ویژگی‌های سه بعدی محصولات‌شان پروژه اجرا کردند؛ در این زمینه می‌گوید: «AR قبلا فقط برای تعامل مشتری با یک برند تجاری استفاده می‌شد ولی اکنون به تجارت الکترونیک تبدیل شده است.»

هنوز چالش‌هایی هست

هنوز چالش‌هایی برای به‌کارگیری از فناوری واقعیت افزوده در فروش محصولات وجود دارد. شاید امروزه نقشه‌برداری از پا و صورت آسان باشد و به‌راحتی بتوان AR را برای محصولاتی مانند کیف، کفش، کلاه، عینک و لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده کرد ولی برای موارد بزرگ‌تر ممکن است ساعت‌ها رندر آن‌ها به طول بینجامد. شاید برخی از مشتریان وارد یک فروشگاه مجازی لوازم آراشی شوند و برگردند؛ در حالی‌که متوجه هیچ‌چیزی نشوند ولی برای برخی مصارف مانند تست اندازه یک کفش، کاملا حس می‌شود که چقدر رندر و ترافیک اینترنت استفاده می‌شود.

آمار کاربران واقعیت افزوده به لطف ادغام این فناوری در پلتفرم‌هایی مانند اسنپ‌چت؛ به طور سالمی در حال رشد است. موسسه eMarketer پیش‌بینی می‌کند در سال ۲۰۲۱ نزدیک به ۴۷ میلیون کاربر شبکه‌های اجتماعی واقعیت افزوده در کشور ایالات متحده وجود داشته باشد. این آمار در سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۳۸ میلیون کاربر بود.

اشاره شد همه‌گیری ویروس کرونا باعث افزایش توجه‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها در این حوزه شده است. سال گذشته میلادی، شرکت David’s Bridal حدود ۵۰ شرکت SKU را با همکاری Vertebrae راه‌اندازی کرده است تا راه‌کارهای ۳D و AR تجاری را توسعه دهند. مدیر David’s Bridal می‌گوید مشتریان نظرات مثبتی در ارتباط با ابزارهای واقعیت افزوده دارند و ترافیک بازدیدهای مجازی آن‌ها از فروشگاه‌ها ۱۰۰ درصد افزایش داشته که روی ۳۰ درصدی فروش بیشتر آن‌ها تاثیرگذار بوده است.

از آزمایشگاه به بازار

پروسه‌های فنی و فناوری واقعیت افزوده هم در سال‌های اخیر بهبود پیدا کردند. قبلا برای ایجاد یک لباس عروس سه بعدی باید ۱۲ تا ۱۶ ساعت عکاسی انجام می‌شد و ۳۰۰ عکس با کیفیت و مشخصات خاص ثبت و بعد با یکدیگر ترکیب می‌شد. اما لوازم واقعیت افزوده جدید کار را بسیار ساده‌تر و سریع‌تر کردند.

الیزا الینگستون؛ رئیس شرکت David’s Bridal می‌گوید انتظار نداریم واقعیت افزوده کاملا جایگزین فروشگاه فیزیکی شود ولی حداقل به عروس خانم‌ها یک اعتماد به نفس بیشتری می‌دهد و آن‌ها می‌توانند لباس را حداقل یک بار پرو کنند.

همین اعتماد به نفس در مشتریان دیگر شرکت‌ها از جمله YouCam Makeup و Perfect Corp نیز دیده می‌شود. مشتریان می‌توانند به صورت دیجیتالی آرایش کرده و چهره خود را ارزیابی کنند. این شکل آرایش از نظر بهداشتی هم بهتر از حالت فیزیکی در فروشگاه‌ها است و از نگرانی‌ها درباره انتقال بیماری‌ها در جامعه جلوگیری می‌کند.

اگرچه در دوران کرونا، آرایش‌ها بیشتر پشت ماسک‌ها پنهان می‌شوند ولی شرکت YouCam می‌گوید از ابتدای این پاندمی، ۳۲ درصد فروش بیشتر را تجربه کردند.

فناوری واقعیت افزوده از آزمایشگاه‌ها بیرون آمده و دارد بیشتر به سمت بازار و راه‌کارهای تجاری فروش محصول می‌رود. شرکت‌ها و برندها روی آن سرمایه‌گذاری و ریسک بیشتری می‌کنند و باید در انتظار اوج‌‌گیری آن باشیم.

منبع digiday

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.