علت‌های ورم گوش و شیوه تشخیص و درمان آن

0

ممکن است فکر کنید فقط کشتی گیرها و مشت زن‌ها دچار گوش گل کلمی می‌شوند. در حالی که هر ضربه‌ای ناگهانی و شدید به سر می‌تواند باعث آن شود، مگر اینکه آن را فورا درمان کنید.

لخته خونی در غضروف گوش تشکیل می‌شود که اگر برداشته نشود، نسجی جوشگاهی شروع به تشکیل کرده و گوش را ضخیم می‌کند.

علاوه بر ضربه، چیزهای دیگری هم گوش را متورم می‌کنند. سوراخ کردن گوش ممکن است به عفونی شدن و تورم آن بینجامد. واحتمال تورم در اثر آلرژی به گوشواره فلزی، مخصوصا نیکل و کرم، نیز وجود دارد.

جوش‌های عفونی نزدیک مجرای گوش هم می‌توانند باعث تورم گوش شوند. سرانجام، گوش درد شناگران، که باعث درد و ترشح از آن می‌شود، گاهی به تورم گوش منجر می‌شود که ممکن است مجرای گوش را ببندد.

ورم گوش چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟

ورم گوش به دنبال ضربه به سر روی داده است

درمان ورم گوش

چون ضربه به سر که باعث خونریزی و ورم گوش شود ممکن است آسیب دائمی ایجاد کند، فورا باید به پزشک مراجعه کرد. اگر لخته خون تشکیل شده باشد، باید آن را برداشت، چون غضروف را تخریب می‌کند. اگر به علت دیگری گوش متورم شده باشد، موارد زیر را به کار ببندید.

آن را بشویید. اگر گوش در اثر عفونت متورم شده است، سه قاشق غذاخوری نمک اپسوم سولفات منیزیم) را در یک لیتر آب گرم حل کنید. حوله تمیزی را در آن خیسانده و روی گوش بگذارید تا وقتی حوله سرد شود. این کار را روزی چهار بار انجام دهید.

گوشواره‌هایتان را عوض کنید. اگر واکنش آلرژیایی به گوشواره نشان دادید، آن‌ها را با گوشواره‌های طلا یا نقره عوض کنید.

مراقب گوش‌هایتان باشید. اگر کشتی گیر یا مشت زن تازه کاری هستید، خیلی مراقب گوش‌هایتان باشید. پوشیدن کلاه‌های محافظ مخصوص در این ورزش‌ها از آسیب دیدن گوش جلوگیری می‌کند.

وزوز گوش چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟ وزوز گوش همراه با سرگیجه یا درد است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.