مینوتور: موجو افسانه‌ای نیم انسان – نیم گاوی

0

در نگاه اول شاید مینوتور بیش از حد مضحک به نظر برسد. یک موجود با بدن انسان و سر گاو؟!

با اینکه از نظر زیست‌شناسی به نظر احمقانه می‌آید ولی ترس از وجود این موجود از قرن سوم قبل از میلاد وجود داشته است؛ با وجود آن که بیشتر گزارش‌های موجود از ظاهر فیزیکی مینوتور راز آلودو سربسته هستند، اما در مورد صدای نعره‌های این موجود صراحتی وحشتناک وجود دارد. توصیفات دقیقی درباره غرش مینوتور و شنیده شدن صدایش کیلومترها دور از هزار تویی که در آن حبس شده وجود دارد. آیا این توصیف‌ها که درباره غرش این دیوگاوسر به جا مانده، یاد آور ترس ما از زلزله و صدای آن که از زیرزمین به گوش می‌رسد نیست؟

غرش زیرزمینی جزیره کرت از لحاظ تکتونیکی فعال است و همین ما را به شک وامیدارد منشاء افسانه مینوتور زلزله‌های این جزیره بوده باشد، اما خب خیلی جاهای دیگر هم در جهان هستند که از نظر زمین‌شناسی فعالند ولی افسانه مینوتور غران در فرهنگشان ندارد.

پس چرا اعتقاد داریم که مینوتور و زلزله با یکدیگر مربوط بوده اند؟

براساس تحقیقات یک گروه دیرین‌شناس که در سال ۲۰۰۷ در مجله NatureGeoscience چاپ شد نشان داد جزیره کرت زمین لرزه‌هایی با ابعاد واقعا وحشتناک تجربه کرده است.

با استفاده از آنالیز ایزوتوپ‌های کربن در فسیل‌های ساحل این جزیره نتایج جالبی درباره زمان مرگ صاحبان این فسیل‌ها به دست آمد. اطلاعات به دست آمده نشان می‌داد که تعداد بیشماری از حیوانات در زمان اندکی حدود سال ۳۶۵ میلادی از بین رفته‌اند. با بررسی‌های دقیق‌تر این تیم مشخص شد که در این زمان در اثر یک زمین لرزه جزیره کرت به یکباره ۱۰ متر از سطح دریا به بالا کشیده شده. اما ۳۶۵ بعد از میلاد صدها سال بعد از زمانی است که افسانه مینوتور نخستین بار نقل شده است؛ اما تحقیقات بعدی نشان داد این گونه فعالیت‌های زمین شناختی در این جزیره منحصر به فرد نبوده‌اند.

تحقیق دیگری که در سال ۲۰۰۸ چاپ شد، با استفاده از آنالیز کربن روی جانوران سواحل یونان که توسط سونامی‌ها به این سواحل آمده بودند نشان داد علاوه بر زمین لرزه سال ۳۶۵ میلادی که عامل سونامی بزرگ و به جاماندن برخی از این فسیل‌ها بود. زمین لرزه‌های دیگری هم هزاران سال پیشتر رخ داده بودند که می‌توانند منشاء افسانه گاوسر غران جزیره کرت باشند.

منبع: شماره ۸۰ مجله دانستنیها

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.