فیلم آمین – Amen.- داستان، نقد و بررسی

0

کارگردان: کنستانتین کوستا۔ گاوراس.

فیلمنامه : ژان کلود گرومبرگ و کوستا۔ گاوراس، برمبنای نمایشنامه‌ای نوشته رولف هوخهوت.

بازیگران: اولریش توکور، ماتیو کاسوویتس، اولریش موئه، میشل دوشوسوی، یان کارامیترو و مارسل پورسو در زمان جنگ

جهانی دوم، «کورت‌گرشتاین» (توکور)، افسر نازی، داروسازی است که گاز Zyclon B در اختیار ارتش آلمان می‌گذاشته و پس از چندی پی می‌برد که این گاز برای کشتن یهودی‌های اروپای شرقی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

«گرشتاین» که کاتولیک مؤمنی است این موضوع را با یک کشیش عالیرتبه کاتولیک در میان می‌گذارد ولی کشیش بی‌اعتنایی می‌کند. «ریکاردو» (کاسوویتس)، یسوعی جوان، صحبت‌های او را اتفاقی می‌شنود و با او تماس می‌گیرد تا بیشتر در این زمینه از او اطلاعات بگیرد.

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

«ریکاردو» به این امید که پاپ (یورس) را باخبر کند، راهی رم می‌شود. اما متوجه می‌شود که کلیسای کاتولیک، موضع نازی‌ها را علیه روسیه کمونیست تأیید می‌کند. «گرشتاین» که می‌خواهد جلوی ادامه قتل عام را بگیرد ادعا می‌کند که محموله گاز نقص دارد و درست عمل نمی‌کند.

«ریکاردو» به این امید که شاید «گرشتاین» بتواند پاپ را مجاب کند که جلوی فاجعه را بگیرد، ترتیب سفر او را به رم می‌دهد. وقتی «گرشتاین» به رم می‌رسد، نازی‌ها را می‌بیند که یهودی‌های ایتالیایی را دستگیر می‌کنند.

«ریکاردو» ملتمسانه از پاپ می‌خواهد که دخالت کند. او که از بی‌تفاوتی پاپ به خشم آمده، در ایستگاه قطار به یهودی‌ها می‌پیوندد و به یک اردوگاه مرگ نازی‌ها فرستاده می‌شود. «گرشتاین» با جعل کردن نامه‌ای از طرف هیملر»، سعی می‌کند «ریکاردو» را نجات دهد.

اما دکتری (موئه) که مسئول اردوگاه است مچش را باز می‌کند. «ریکاردو» به قتل می‌رسد. پس از چند سال، هنگامی که شکست نازی‌ها قریب الوقوع است، دکتر به «گرشتاین» اجازه می‌دهد که از بازداشت بگریزد و به آلمان نزد خانواده‌اش برگردد. خانواده‌ای که نمی‌پذیرند جنگ، او را علیه آنان برانگیخته باشد.

«گرشتاین» به چنگ نیرو‌های فرانسوی می‌افتد و تمامی اطلاعاتی را که از تشکیلات و سازماندهی قتل عام دارد در اختیار اسیرکننده‌هایش می‌گذارد. او را حلق آویز در سلولش پیدا می‌کنند.

در همین حال، مقامات عالیرتبه کاتولیک که‌گرشتاین» و «ریکاردو» را نادیده گرفتند، دکتر را تحت حمایت خود قرار می‌دهند.

کوستا – گاوراس پس از بخش ویژه (۱۹۷۵) و جعبه موسیقی (۱۹۹۰) دوباره سراغ مقطع جنگ جهانی دوم رفت و برگ تازه‌اش، قضیه حساس بی‌تفاوتی کلیسا به جنایات نازی‌ها بود. انتخاب دست مایه، هوشمندانه اما پرداخت تحت تأثیر دغدغه کوستا-گاوراس برای «تریلر»‌سازی است.

(ابعاد بزرگ قصه را با محدوده کوچک فیلم روز نهم ساخته شلوندورف، ۲۰۰۴، مقایسه کنید)

البته او کارگردان و داستان گوی مسلطی است. فیلم که در فرانسه و ایتالیا مختصر جنجالی به پا کرد، حول و حوش این نکته که پاپ پیوس دوازدهم، قتل عام‌های نازی‌ها را محکوم نکرد دور می‌زند و با دو شخصیت، یکی دانشمند آلمانی افشاگر و دیگری کشیش ایتالیایی فداکار، حرکت می‌کند. جنایت‌ها نشان داده نمی‌شوند (یک جا به طرز تأثیرگذاری اثرش را روی چهره «گرشتاین» / توکور می‌بینیم)، و فیلم بر راویان جنایت‌ها متمرکز است.

آمین ملهم از معاون، مجموعه نمایشی ۱۹۹۳ نمایش نامه‌نویس آلمانی، هوخهوت است که در آن از اسناد تاریخی و شخصیت‌های واقعی – از جمله‌گرشتاین، پاپ پیوس و آیشمان – استفاده شده بود و به گواهی راویان، تجربه غریبی در بازسازی تاریخ بوده است (و البته احتمالا ملهم از نمایش تلویزیونی محاکمه آیشمان).

معاون با مشکل سانسور کلیسای کاتولیک روبه رو شد. آمین سال‌ها بعد و با فراغ خاطر همان تاریخ را | مرور می‌کند و به جذابیت گیشه‌ای فیلم‌های بدبینانه درباره تاریخ معاصر هم نظر دارد و البته به جذابیتی که قهرمانان افشاگر برای کوستا – گاوراس همیشه داشته‌اند.

   

پستهای اخیر

اپل سرویس پادکست اشتراکی راه‌اندازی کرد: گوش دادن بدون تبلیغات و دسترسی به محتواهای اختصاصی

اپل سرویس اشتراکی پادکست پلاس را برای ارائه خدمات و مزایای بیشتر به کاربران راه‌اندازی کرد. مدت‌ها بود سرویس و اپلیکیشن Apple Podcast بدون تغییراتی به کار خود ادامه می‌داد و اینک اپل خبرهای خوبی برای کاربران این سرویس دارد. اپل در مراسم…

اپل تی‌وی ۴K جدید معرفی شد: با تراشه A12 بیونیک و ریموت کاملا جدید

اپل یک مدل جدید از محصول Apple TV 4K خود با تراشه ارتقایافته‌تر و برخی ویژگی‌های جدید معرفی کرد. اپل تی‌وی 4K جدید از تراشه آشنای A12 Bionic سود می‌برد تا تصاویر ویدئویی HDR را با نرخ فریم ریت بالاتر اجرا کند. به علاوه، تراشه جدید قدرتی…

آیپد پرو جدید با پردازنده M1،نمایشگر حیرت‌انگیز مجهز به فناوری مینی LED و پشتیبانی از ۵G معرفی شد

اپل امشب در مراسم Sprint Loaded از آیپد پرو پرچم‌دار جدید خود رونمایی کرد. آیپد پرو ۱۲.۹ اینچی جدید کاملا یک دستگاه ارتقایافته و مجهز به فناوری‌های جدید و پیشگام اپل از جمله پردازنده M1، پشتیبانی از 5G و فناوری نمایشگر مینی LED به همراه یک…

اپل یک آی‌مک نازک با پردازنده M1 و رنگ‌بندی متنوع و جذاب معرفی کرد

اپل امشب در مراسم بهار خود از یک مدل کامپیوتر iMac بازطراحی شده و باریک‌تر، پردازنده اپل سیلیون M1 و کیس‌های رنگی و بسیار متنوع رونمایی کرد. اپل می‌گوید این آی‌مک از ابتدا برای استفاده M1 طراحی شده است. آی‌مک جدید دارای نمایشگر ۲۴ اینچی…

سرانجام اپل ایرتگ معرفی شد: مشابه Tile و با قیمت ۲۹ دلار

اپل در مراسم Spring Loaded امشب پس از مدت‌ها انتظار ردیاب هوشمند تجهیزات AirTag را معرفی کرد. در اولین نظر، اپل ایرتگ مشابه Tile است ولی خوب در اکوسیستم اپل قطعا ویژگی‌های جذاب‌تری خواهد داشت. ایرتگ کوچک و دایره‌ای است و به شما امکان…

بهترین و خاطره‌انگیزترین فیلم‌های دهه ۹۰ میلادی – فهرست ۵۷ فیلم خوب و دیدنی- چرا اینقدر محبوب‌اند؟…

امروز می‌خواهم در این مورد صحبت کنم که چرا تصور می‌کنم فیلم‌های دهه 90 برای ما اینقدر محبوب هستند. وقتی این سال‌ها، فهرست نامزدهای جایزه اسکار و نیز جشنواره‌های معتبر دیگر فیلم اعلام می‌شود و این فهرست‌ها را با فهرست‌های دهه 90 مقایسه…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.