سریال پیکان – Arrow – داستان، نقد و بررسی

0

گسترش‌دهندگان: گرگ برلانتی، مارک گوگن‌هایم و اندرو کرایزبرگ (بر اساس شخصیت‌ها و داستان‌های خلق شده توسط مورت وایزینگر و جورج پپ)

تهیه‌کنندگان اجرایی: گرگ برلانتی، مارک گوگن‌هایم و اندرو کرایزبرگ

تهیه‌کننده: جوزف پاتریک فین

نویسندگان: گرگ برلانتی، مارک گوگن‌هایم، اندرو کرایزبرگ، مویرا کر کلند، بن سوکولوفسکی

کارگردانان: دیوید ناتر (پایلوت)، گای بی، دیوید برت

موسیقی متن: بلیک نیلی

بازیگران: استفن امل (اولیور کوئین)، کیتی کسیدی (داینا لورل لنس)، کالین دانل (تامی مرلین)، دیوید رمزی (جان دیگل)، ویلا هالند (تنا کوئین)، سوزان تامپسون (مویرا کوئین)، پل بلکتورن (کاراگاه کوئینتین لنس)، کالین سالمون (والتر استیلی)، امیلی بت ریکاردز (فلیسیتی اسموک)

تولید: تلویزیون برادران وارنر، برانتی تلویزیون، دی سی کامیکز

پخش: شبکه سی دابلیو

محصول: ۲۰۱۲ آمریکا


خلاصه سریال

اولیور کوئین میلیاردر پرحاشیه و پسر رابرت کوئین، سرمایه دار بانفوذ شهر «استارلینگ سیتی»، در یک سفر دریایی به همراه پدرش دچار سانحه می‌شود. از میان تمام همراهان، او تنها کسی است که نجات پیدا می‌کند و خود را به یک جزیره متروک می‌رساند. بعد از پنج سال زندگی مشقت بار در این جزیره، اولیور نجات پیدا می‌کند و به شهر برمی‌گردد. اما این دوران سخت از او انسان دیگری ساخته و اولیور پس از بازگشت، تصمیم می‌گیرد که در قالب تیراندازی نقاب دار به سراغ سرمایه‌داران فاسد شهر برود و شخصا عدالت را اجرا کند. اما هم پلیس در حال تعقیب این ناجی  رابین هودماب است و هم ثروتمندان و خلافکار‌ها در فکر از میان برداشتن او.


نام شهر محل وقوع داستان در کامیک‌ها «استارسیتی» است که در سریال به «استارلینگ سیتی» تغییر پیدا کرده است. طبق داستان اصلی در کتاب‌ها، اولیور کوئین فردی مسن‌تر و شهردار سابق استارسیتی است و برای نما‌های معرف «استارلینگ سیتی» در شب، از تصاویر شهر‌های مختلفی مانند فرانکفورت، بوستون و فیلادلفیا استفاده شده است،

پیکان یک محصول عالی برای جان بخشیدن به شخصیت قهرمان و مبارز «گرین ارو» است. این سریال شما را کنجکاو و شگفت‌زده نگه می‌دارد، در عین آن که شامل صحنه‌های اکشن و حضور دیگر شخصیت‌های دنیای دی سی کامیکز است.

«گرین ارو» یا «اولیور کوئین»، میلیاردری که با ظاهری رابین هود مانند به جنگ تبهکاران شهر می‌رود، از همان ابتدا تحت تاثیر بتمن خلق شده است. با این تفاوت که بر خلاف بتمن، ‌گرین ارو نمادی است از تفکرات رادیکال و چپ در دنیای کامیک‌ها که طی چندین دهه به سراغ طبقه‌ی سرمایه دار آمریکا رفته است. بعد از دوران رکورد اقتصادی و به راه افتادن جنبش وال استریت، میدان دادن به یک قهرمان چپ اقدام قابل توجهی است، آن هم شخصیتی که فقط بین کامیک باز‌ها شهرت دارد و تا به حال حتی یک انیمیشن انحصاری هم برایش ساخته نشده است.

سازندگان سریال برای به روز کردن دنیای سریال و رسیدن به لحنی واقع نمایانه، کمی داستان و شخصیت‌های «گرین ارو» در کامیک‌ها را تغییر داده‌اند و چیز‌های جدیدی را به آن اضافه کرده‌اند. مثلا اولیور کوئین از یک سرمایه دار و سیاستمدار میانسال تبدیل شده به بچه پولداری از نسل پاریس هیلتون و کیم کارداشیان. خانواده و داستان‌های مربوط به اطرافیان اولیور هم از دیگر افزوده‌های سریال است که اتفاقا صدای خیلی از طرفداران کامیک‌های «گرین ارو» را هم درآورده است.

پیکان خوب شروع می‌شود و اجرای قابل قبولی هم دارد ولی آنچه که از گذشته‌ی اولیور و پنج سال انزوای او در یک جزیره متروک می‌بینیم، در ابتدای داستان آنقدر واضح نیست که تصمیم او برای نجات شهر قابل درک باشد. به همین خاطر در قسمت‌های ابتدایی سریال، مخاطب برای قبول شخصیت اصلی داستان به عنوان یک ابرقهرمان تا حدودی مردد می‌ماند.

برگ برنده این اولین اقتباس تصویری جدی بر اساس یکی از مهم‌ترین قهرمانان کتاب‌های کامیک است و می‌تواند از تمام امتیازات موجود در دنیای «گرین ارو» استفاده کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.