هلیکوپتر مریخی ابتکار Ingenuity به زودی پرواز خواهد کرد

0

بعد از فرود موفقیت‌آمیز مریخ‌نورد Perseverance، همه منتظر هستیم که پرواز هلیکوپتر کوچکی که همراه این مریخ‌نورد است، شروع شود.

احتمالا می‌دانید که مریخ‌نورد، هلیکوپتر بسیار کوچک ۱.۸ کیلوگرمی‌ای را حمل می‌کند که برای پرواز در جو بسیار رقیق مریخ طراحی شده است. این مریخ‌نورد Ingenuity یا ابتکار نام دارد.

آخرین مرحله پیشاعملیاتی این هلیکوپتر آخر هفته پیش انجام شده و پوششی که برای محافظت از گرد و غبار مریخ در حین فرود، روی آن نصب شده بود، باز شد و بر خاک مریخ افتاده تا به زودی شاهد پرواز Ingenuity بر فراز دهانه جزارو باشیم. (عکس شاخص این پست همین مطلب را نشان می‌دهد)

برآورد می‌شود که هفته اول ماه آینده میلادی، یعنی از حدود یک هفته بعد، این پرواز انجام شود.

جالب است بدانید که هلیکوپتر به صورت فشرده و یا بهتر بگوییم تاشده در شکم مریخ‌نورد قرار داده شده. برای تا کردن هلیکوپتر از شیوه‌ای شبیه تا کردن هنر اریگامی استفاده شده است.

اگر این پرواز عملی شود، این برای نخستین بار در تاریخ خواهد بود که شیء پرنده‌ای، آن هم به سبک هلیکوپتر را در خارج از زمین به پرواز درمی‌آوریم.

بعد از انجام پروازهای اولیه Ingenuity، عملا ماموریت اصلی مریخ‌نورد یعنی تلاش برای یافتن اشکال اولیه حیات باستانی شروع خواهد شد. محدوده اکتشاف یک وسعت ۴۵ کیلومتری را دارد و تصور می‌شود که جزارو یکی از بهترین مکان‌های برای جستجوی زندگی باشد؛ چرا که شواهدی وجود دارد که زمانی اینجا دریاچه‌ای وجود داشته که رودی به آن می‌ریخته و در محل اتصال دلتایی هم ایجاد شده بود. منظور ما از «زمانی» البته میلیاردها سال پیش است!

در ضمن مریخ‌نورد روی خود ابزاری به نام MOXIE دارد که کارش تولید اکسیژن از دی اکسید کربن جو رقیق مریخ است. نمونه‌های با ابعاد بزرگ‌تر MOXIE شاید روزی اکسیژم مورد نیاز برای ماموریت‌های انسانی و کسی چه می‌داند پایگاه دائمی ما روی مریخ را فراهم سازند!

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.