قطب شمال هم دارای اینترنت می‌شود – با تلاش OneWeb و SpaceX

0

شرکت‌های OneWeb و اپیس ایکس در زمینه اینترنت ماهواره‌ای رقیب هم محسوب می‌شوند، اما آنها در یک مشارکت ناخواسته پرسود برای رساندن اینترنت پهن‌باند به قطب شمال قرار گرفته‌اند.

شرکت وان وب این هفته ۳۶ ماهواره دیگر را در فضا قرار داد تا پوشش خود را در سطح دنیا و از جمله نواحی شمالی گسترده کند. پروژه استارلینک شرکت اسپیس ایکس در فاز بتای خود قرار دارد و در همین گام اینترنت را به هزاران نفر رسانده، در پی آن است که مناطق قطبی را هم از اینترنت بهره‌مند کند.

آنها میلیاردها دلار از دولت اعتبار دریافت کرده‌اند تا مناطقی را که قبلا تحت پوشش اینترنت نبود، از این موهبت بهره‌مند سازند.

از نقطه نظر نظامی تا حالا مناطق قطبی مانند صحرایی بی‌آب، از اینترنت بی‌بهره بودند و  دولت‌های آمریکا و انگلیس هم همین کمبود را حس می‌کرد. پس حتی اگر توجیه اقتصادی اولیه پوشش دادن قطب شمال به نظرتان منطقی به نظر نمی‌رسد، باید بگوییم که چنین انگیزه‌های باعث شده که قطب شمال هم دارای اینترنت شود.

اسپیس ایکیس در پی این است که بخش از بودجه ۶.۹ میلیارد دلاری پروژه گیگابیت انگلیس را دریافت کند تا اینترنت پرسرعت را به مناطق بی‌بهره برساند.

وان وب، شرکت انگلیسی سال پیش تا آستانه ورشکستگی پیش رفت، اما کمک دولت و نیز همکاری با غول ارتباطات هند یعنی شرکت باهارتی گلوبال، این شرکت را نجات داد و حالا تا به حدی پیش رفته که در برخی بخش‌ها با اسپیس ایکس رقابت هم می‌کند و امیدوار است که بخشی از بودجه دولت انگلیس را دریافت کند.

موشک سایوز روسی که ماهواره‌های جدید وان وب را در مدار قرار داد

قرار بود که وان وب تا سال ۲۰۲۰ اینترنت را به قطب شمال برساند، اما مشکلات مالی باعث شدند که نتواند به هدف برسد. حالا دیگر تعداد ماهواره‌های این شرکت به ۱۴۶ عدد رسیده است. شمارش معکوس برای ۵ پرتاب ماهواره‌ای دیگر شروع شده تا با کمک ماهواره‌های فعلی و جدید، قطب شمال تحت پوشش قرار بگیرد.

چیز جالب که باید بدانید این است که مجموعه ماهواره‌های اسپیس ایکس که خودش علاقه دارد از آنها به عنوان کهکشان ماهواره‌های یاد شود، در دایره‌ای در نزدیکی خط استوا، گرد زمین می‌گردند. در صورتی که ماهواره وان وب در دایره‌ای که از فراز دو قطب می‌گذرد، می‌چرخند. این یعنی اینکه هم قطب شمال و هم قطب جنوب، به زودی به دنیا متصل خواهند شد.

وان وب فعلا قیمت اینترنت خود را برای مشتریان انتهایی اعلام نکرده است. گمان می‌رود که این شرکت در مجموع ۶۴۸ ماهواره که از ماهواره اسپیس ایکس کوچک‌تر هستند، روانه فضا کند. ماهواره‌های وان وب در ارتفاع بیشتری نسبت به ماهواره‌های اسپیس ایکس قرار داده شده‌اند تا شعاع تحت پوشش آنها بیشتر باشد. (تصور کنید که یک چراغ قوه را که نورش به میزی می‌تابد، بالتر بگیرید تا شعاع بیشتری از میز را روشن کند.) اما خب مشکل این کار این است که میزان تاخیر یا لیتنسی تبادل دیتا به خاطر مسافت، بیشتر می‌شود.

اما از آن سو پروژه اسپیس بسیار جاه‌طلبانه‌تر است این شرکت فعلا ۱۳۳۰ ماهواره استارلینک را به فضا فرستاده که کسر کوچکی از ۳۰ هزار ماهواره مورد نظرش هستند.

فعلا کشورهایی که در فاز بتا، تحت پوشش استارلینک قرار گرفته‌اند آمریکا، انگلیس، کانادا، آلمان و نیوزلند هستند. قیمت ابزار اتصال به اینترنت استارلینک حدود ۵۰۰ دلار است و حق اشتراک ماهانه آن ۹۹ دلار است و در این مرحله بیشتر از ۱۰ هزار کاربر نمی‌پذیرد. سرعت اینترنت آن هم تا ۱۲۰ مگابیت در ثانیه وعده داده شده است!

ماه ژانویه بود که استارلینک مجوزهای لازم از رگولاتوری را برای پوشش قطبی دریافت کرد.

جالب است بدانید که به موازات تغییرات اقلیمی و آب شدن یخ‌های قطب شمال، علاقه‌مندی اقتصادی و نظامی به این مناطق هم بیشتر شده است و رقابتی بین آمریکا، روسیه و چین برای بهره‌مندی از مناطق قطبی شکل گرفته است. یک دلیل حمایت پنتاگون از اسپیس ایکس برای رساندن اینترنت به قطب شمال همین است.

اما در نمای کلی و باز باید بگوییم که شیوه دسترسی جهانیان به اینترنت، به زودی تغییر خواهد کرد. اینترنت پهن‌باند با تاخیر کم که همه دنیا را تحت پوشش قرار بدهد، دیگر کاملا زندگی واقعی و مجازی را با هم ادغام خواهد کرد و این بار واقعا دنیا را به یک دهکده جهانی تبدیل خواهد کرد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.