فیلم زن جوان نویددهنده – Promising Young Woman – نقد و خلاصه داستان

0

نویسنده و کارگردان: امرالد فنل

بازیگران: کری مالیگان (کیسی)، بو برنهام (رایان). الیسون بری (سدیسون)، آلفرد مولینا (جردن‌گرین)، کلنسی براون (استنلی)

از امرالد فنل تا حالا در مقام بازیگر سه فیلم خوب دیده بودیم: آنا کارنینا در سال ۲۰۱۲ – The Danish Girl در سال ۲۰۱۵ و Pan باز هم در سال ۲۰۱۵.

اما نقش‌های او در فیلم‌ها چندان باعث مشهور نشدنش نبوده‌اند و ما بیشتر او را به خاطر دو سریال Call the Midwife که این یکی را اصلا ندیده‌ایم و سریال مشهور Crown می‌شناسیم که در این آخری او در نقش کامیلا پارکر می‌شناسیم.

اما در مقام کارگردان او دو فیلم بیشتر ندارد و فیلم فیلم زن جوان نویددهنده – Promising Young Woman نخستین تجربه او در کارگردانی یک فیلم بلند است.

فیلم در imdb نمره ۷.۵ را گرفته است. در کمال شگفتی این فیلم در ۵ بخش باید رقابت کند: بهترین فیلم – بهترین کارگردانی – بهترین بازیگر نقش اول زن و بهترین فیلمنامه غیراقتباسی و نیز بهترین تدوین! خدای من ۵ اسکار.

یک مقدار اول کار باید این میزان موفقیت را به جوی اجتماعی و سیاسی و همان  جنبش Me Too که حتی شرایط بیماری کرونا هم نتوانسته آن را از محور توجه خارج کند نسبت بدهیم.

فیلم در ژانر کمدی سیاه و تریلر است. ما با یک زن انتقام‌جو یا فنته‌گر (فم فتال) روبرو هستیم.

زن جوان نویددهنده ، داستان کیسی (کری مالیگان) دانشجوی پزشکی ۳۰ ساله‌ای است که میانه‌ تحصیل انصراف داده و هنوز با پدر و مادرش زندگی می‌کند. او به شغل کسالت‌بار پیشخدمتی در یک کافی شاپ مشغول است و هیچ جاه‌طلبی شغلی ندارد؛ دوستی ندارد و فاقد علایق مشخصی در زندگی است. کیسی اما یک سرگرمی هفتگی دارد: به کلوپی می‌رود و خود را به بی‌حالی می‌زند و وقتی مردانی علاقه نشان می‌دهند تا کمکش کنند، ولی خیال خبیثانه‌ای دارند، کیسی حقشان را کف دست‌شان می‌گذارد!

این کار کیسی برای انتقام‌جویی آنچه بر سر  دوست دوران کودکی‌اش، نینا آمده بود، صورت می‌گیرد. همکلاسی آنها به دوست کیسی تجاوز کرده بود، اما مدرسه و سیستم قضایی ترجیح داده بود که پرونده را پیگیری نکند..

اول قرار بود که مارگو رابی نقش اصلی فیلم را بازی کند که این طور نشد. اما بازی کری مولیگان آنقدر خوب بوده که نامزد اسکار بهترین بازیگر زن هم شده.

فیلم Promising Young Woman یک تریلر پرهیجان و تماشایی است که برای روایت داستان میخکوب‌کننده‌اش لحظه‌ای درنگ نمی‌کند. در این فیلم خبری از حواشی خسته‌کننده و غیرضروری نیست و داستان از بدو شروع تا پایان با سرعت و جذابیت بسیار خوبی دنبال می‌شود. در این فیلم یک پارادوکس بزرگ میان تصاویر رنگارنگ و لحن طنزآمیز آن و محتوای داستانِ بشدت تلخ و دردناکش وجود دارد.

فیلم را حتی به صورت بامزه‌ای به جوکر زنانه یا taken زنانه هم تشبیه کرده‌اند. ضمن اینکه باید آماده باشید برای قسمت انتهایی غیرمنتظره فیلم که برای پیشگیری از لو رفتن خط داستانی چیزی در مورد آن نمی‌نویسم.

کیسی شخصیت اصلی داستان دختری افسرده و آسیب‌دیده است، اما برخلاف آنچه انتظار می‌رود در طول فیلم او را با لباس‌هایی رنگی و آبنبات چوبی در دهانش مشاهده می‌کنیم که نشان از روحیه قوی و بانشاط او دارد. این تضاد همان چیزی است که داستان این فیلم را متفاوت و دیدنی کرده است. در یک کلام ضرب‌آهنگ فیلم خوب است، اما داستانش بی‌نقص نیست.

آدم گاهی در حین دیدن فیلم یاد فیلم «دختر گمشده» دیوید فینچر هم می‌افتد. فیلم استاد کارکشته البته در ساخت و پرداخت از فیلم امرالد فنل جلوتر به نظر می‌رسد، اما با دیدن این فیلم که یک عالم جایزه در سانست برده می‌توان یک چیز گفت: اسم فیلم که به صورت زن جوان آتیه‌دار هم ترجمه‌اش کرده‌اند شاید بیشتر برازنده خود کارگردان فیلم باشد! از فنل در آینده بیشتر خواهیم شنید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.