دریاچه‌ها چگونه تشکیل می‌شوند؟

0

دریاچه‌ها گودال‌های بسته‌ای هستند که در سطح زمین ایجاد شده و بوسیله آب پر شده‌اند، که این گودال‌ها را حوزه آبگیر گویند. دریاچه‌ها در اثر جریان یافتن آب به سرزمین‌های پست ایجاد می‌شوند و آب آن‌ها بطور عمده از باران و ذوب شدن برف حاصل می‌شود. آب داخل دریاچه‌ها از برکه‌ها رودخانه‌ها، رود‌ها و چشمه‌های زیر زمینی و آب‌های سطح زمین می‌آیند.

بستر دریاچه‌ها به طرق مختلف تشکیل می‌شود. بسیاری از آن‌ها در نتیجه ایجاد گسل در پوسته زمین بوجود می‌آیند که دریاچه «علیا» در آمریکای شمالی مثالی از این نوع شکل‌گیری می‌باشد.

بعضی مواقع ممکن است در اثر آتشفشان‌ها ایجاد شوند. بدین شکل که گدازه‌های آتشفشان که جریان می‌یابند ممکن است روزنه دره‌ها را مسدود کرده و بستر دریاچه را بوجود بیاورند و یا ممکن است دهانه آتشفشان‌های خاموش با آب پر شوند که دریاچه «کراتر » در ارگون جنوبی مثالی از این نوع دریاچه‌ها می‌باشد.

بسیاری از دریاچه‌ها در اثر‌فرسایش حوزه‌های رودخانه‌ها در اثر یخبندان بوجود می‌آیند تمامی دریاچه‌های بزرگ بغیر از دریاچه «سوپریور) «وینی پگ» در کانادا مثال‌هایی می‌باشند که توسط یخبندان تشکیل شده‌اند.

در امتداد نواحی ساحلی امواج و جریان‌های کناره دریا اغلب به خلیج‌ها نزدیک شده و موقتا دریاچه‌هایی را در خارج از خلیج و مدخل رودخانه‌ها ایجاد می‌کنند.

بعضی مواقع رود خانه اصلی یک رود تبدیل به سیلاب شده و در اثر طغیان رودخانه گل و لای در آن رسوب می‌کند و در نتیجه دره‌های فرعی سیلاب شده و دریاچه‌ای را بوجود می‌آورند.

در جا‌هایی که سنگ‌های آهکی در زیر خاک باشند، آب‌های سطحی زمین آن‌ها را حل کرده و با خود می‌برند. گودال‌های بزرگی ایجاد می‌کنند که بستر دریاچه‌ها در آنجا تشکیل می‌شود. بعنوان نمونه «فلوریدا » شامل بسیاری از این نوع دریاچه هاست.

ممکن است گاهی دریاچه‌ها بطور مصنوعی بوجود آیند. هنگامی که سدی در مقابل رودخانه‌ای بسته می‌شود جریان آب را مسدود کرده و تشکیل دریاچه خواهد داد، دریاچه «می‌د» وقتی ایجاد شد که سد «هوور» بر روی رود کلرادو بسته شد.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.