بعد از چند سال هویت کسی که به درخواست اف بی آی ، آیفون تروریست‌های سن برناردینو را رمزگشایی و باز کرد، مشخص شد

0

اگر یادتان باشد در سال ۲۰۱۵ در آمریکا یک حادثه تروریستی رخ داده بود که در آن سید رضوان فاروق و همسرش -تشفین مالک- به مردم در کالیفرنیای جنوبی در سن برناردینو تیراندازی کردند و ۱۴ نفر را کشتند. این دو در پی درگیری با پلیس کشته شدند.

اما مقامات دولتی برای اینکه بدانند آنها به گروه‌های افراطی خارجی متصل هستند یا خیر و اطلاعات گوشی آی‌فون فاروق را بررسی کنند به مشکل برخوردند.

در آن زمان اف بی آی از اپل خواست که گوشی را برایش آنلاک کند. اما اپل زیر بار نرفت. در آن زمان در خبرها آمده بود که اف بی آی با استفاده از خدمات یک شرکت موفق شده گوشی را باز کند و اطلاعات را بررسی کند.

اما این شرکت، چه شرکتی بود و چه کسی رهبری آن را برعهده داشت؟

حالا سایت مادربورد هویت این شرکت و شخص را برملا کرده و مشخص شده که شرکت استرالیایی آزیموس Azimuth  زیرمحموعه شرکت L3 Technologies این کار را کرده. این شرکت به آژانس‌های دولتی آمریکا مانند پنتاگون و سازمان‌های اطلاعاتی، خدمات می‌دهد.

این شرکت با دریافت ۹۰۰ هزار دلار فناوری لازم را در اختیار اف بی آی قرار داد. در راس این شرکت، دیوید ونگ قرار دارد و فناوری او Condor نام دارد.

سال ۲۰۱۵ یک جنگ رمزنگاری بین دولت و اپل درگرفت. اف بی آی حتی تلاش کرد که فرایند قانونی را نهایی کند بتواند گوشی‌های اپل را راحت رمزگشایی کند یا دست‌کم «درهای پشتی» در گوشی‌ها قرار داده شود تا اطلاعات گوشی‌ها قابل دسترسی باشند.

بعدا برآورد کارشناسان حتی این بود که اف بی آی می‌خواسته به بهانه این حادثه تروریستی راهی برای دسترسی آسان به گوشی‌های با اطلاعات رمزنگاری شده برای خود باز کند و هدفش تنها آنلاک شدن گوشی تروریست‌های دخیل در این حادثه نبوده است.

منبع


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.