مستند: چگونه شمشیر یک سامورایی ساخته می‌شود؟

2

اندک سلاح‌هایی در تاریخ بشر یافت می‌شوند که به یک نماد تبدیل شده باشند اما در میان آن‌ها شمشیر سامورایی بی‌شک به صدر این فهرست کوتاه تعلق دارد.

مستند شمشیر سامورایی: ساختن یک افسانه Samurai Sword: Making a Legend تاریخ غنی این سلاح، هنر پرجزئیات و طاقت‌فرسا و اهمیت معنوی آن را در قالب روایتی جذاب و تصاویری دیدنی بررسی می‌کند.

تاریخچه این شمشیر به ژاپن فئودالی قرن دهم برمی گردد. این شمشیر‌ها اختصاصا برای گروهی خاص از جنگاوران موسوم به سامورایی‌ها طراحی شده بود که گفته می‌شود نخبه‌ترین و ماهرترین سلحشوران زمانه‌شان بودند.

برترین سلاح جنگی آن‌ها شمشیری موسوم به کاتانا بود که از فولاد بی‌همتایی ساخته می‌شد. دقت و تعادل شمشیر کاتانا به حدی بود که می‌توانست نازک‌ترین ریسمان‌ها را ببرد و چنان قدرتی داشت که دشمن را به دو نیم کند.

فیلم با سفری به کارگاهی در ژاپن آغاز می‌شود که اکنون تنها سازنده این شمشیر بی‌همتا در جهان است. این سلاحی است که به یک سنت تبدیل شده است و محصول آمیزه‌ای است از استادکاری بی‌مانند، فولاد خالص ناب و خروش آتش گداخته. شمشیرسازی همچنان هنری مقدس پنداشته می‌شود. اندک برگزیدگانی که برای خدمت به عنوان کارآموز استاد شمشیرساز انتخاب می‌شوند باید سال‌ها | آموزش ببینند تا به درجه استادی برسند. برای آن‌ها راه یافتن به این حلقه برگزیدگان بالاترین افتخار است، افتخار کسب اجازه ورود به معبد یک سنت غرور آفرین که به هزاران سال پیش برمی گردد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

در طول فیلم با تمام مراحل فرایند ساخت شمشیر آشنا می‌شوید. این مستند به خوبی نشان می‌دهد مواد خام هر شمشیر با چه دقتی انتخاب می‌شوند، ریخته‌گری اولیه در چه دما‌های غیرقابل تحملی انجام می‌شود و تکمیل کردن مراحل نهایی و ریزه کاری‌های هر شمشیر چندین ماه طول می‌کشد. کوششی که استاد صرف ساخت هر شمشیر می‌کند و جزئیات بی‌ن‌هایت دقیق آن، حیرت هر بیننده‌ای را بر می‌انگیزد. آنچه بیش از این جزئیات و مهارت‌ها جلب نظر می‌کند ویژگی‌ها و شخصیت منحصر به فرد هر شمشیر است؛ هیچ دو شمشیری دقیقا عین هم نیست.

شکی نیست که فناوری توان و اثر جنگ‌افزار‌های امروزی را در مقایسه با گذشته به شدت افزایش داده است اما شمشیر دست ساز سامورایی ثابت کرده اثر کلاسیک جاودانی است که حتا با تکیه بر فناوری نمی‌توان از آن گذر کرد.

این مستند ۵۰ دقیقه‌ای که محصول ۲۰۰۶ است علاوه بر نمایش فرایند ساخت شمشیر سامورایی بیننده را با بینش‌های برخی آشنا می‌کند که این سلاح را در زمینه تاریخی، اجتماعی و معنوی‌اش بررسی می‌کنند.

منبع: شماره ۲۱ روزنامه سازندگی

   
2 نظرات
  1. علی می گوید

    جناب دکتر جایی هست با زیر نویس بتونیم ببینیم؟

    1. علیرضا مجیدی می گوید

      نه. فکر نکنم زیرنویس شده باشه. البته بسیاری از ویدئوهای مربوط به فیلمهای مستند در گوگ زیرنویس خودکار انگلیسی دارن.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.