این شهرها بیش از صد سال است که مترو دارند! قدیمی‌ترین متروهای دنیا

0

مترو یک سامانه ترابری همگانی در تونل یا ریل‌های مرتفع است که تاریخ آن در سال ۱۸۶۳ میلادی با افتتاح ایستگاه مترو نیمه زیرزمینی “متروپولیتن” در لندن آغاز می‌شود. معرفی قدیمی‌ترین متروهای جهان:

مترو لندن؛ ۱۸۶۳

نخستین متروی جهان، راه‌آهن نیمه‌زیرزمینی متروپولیتن بود که در سال ۱۸۶۳ به عنوان یک سامانه ریلی معمولی افتتاح شد و اکنون بخشی از مترو لندن است. مترو لندن اکنون ۴۰۲ کیلومتر طول دارد و از ۱۱ خط و ۲۷۰ ایستگاه تشکیل شده و روزانه حدود ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر را جابجا می‌کند. (عکس مربوط به روز ۲۴ ماه مه سال ۱۸۶۲ میلادی و استفاده آزمایشی توسط مهندسین و دست‌اندرکاران ساخت مترو است)

مترو شیکاگو؛ ۱۸۹۲

مترو شیگاگو در سال ۱۸۹۲ میلادی افتتاح شد. این شبکه مترو با ۱۷۱ کیلومتر طول، دارای ۱۶ خط و ۱۴۴ ایستگاه است. مترو شیکاگو روزانه ۴۱۰ هزار نفر را جابجا می‌کند.

مترو لیورپول؛ ۱۸۹۳

ریل مرتفع لیورپول در سال ۱۸۹۳ افتتاح شده است. این خط ۱۱ کیلومتر طول و ۱۴ ایستگاه داشت. قطارهای ریل مرتفع لیورپول قدیمی‌ترین قطارهای جهان بودند که با برق کار می‌کردند. استفاده از ریل مرتفع لیورپول در سال ۱۹۵۶ متوقف شد و تمامی ایستگاه‌های آن برچیده شدند.

مترو بوداپست؛ ۱۸۹۶

مترو پوداپست، پایتخت مجارستان در سال ۱۸۹۶ افتتاح شد. شبکه این مترو ۳۹ کیلومتر طول، ۴ خط و ۵۲ ایستگاه دارد و روزانه نزدیک به یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر را جابجا می‌کند.

مترو گلاسگو؛ ۱۸۹۶

مترو گلاسگو، بزرگترین شهر اسکاتلند در سال ۱۸۹۶ افتتاح شده است. این مترو دارای یک خط با ۱۰ کیلومتر طول و ۱۵ ایستگاه است. تونل این مترو به شکل دایره است و از هنگام افتتاح تاکنون به طول آن افزوده نشده است. مترو گلاسگو روزانه به طور متوسط ۳۴هزار و ۹۵۰ مسافر را جابجا می‌کند.

مترو بوستون؛ ۱۸۹۷

مترو شهر بوستون در آمریکا در سال ۱۸۹۷ افتتاح شد. شبکه مترو این شهر ۱۲۶ کیلومتر طول دارد و دارای ۶ خط و ۱۳۳ ایستگاه است. مترو بوستون روازنه حدود یک میلیون مسافر را جابجا می‌کند.

مترو پاریس؛ ۱۹۰۰

شبکه مترو پاریس در سال ۱۹۰۰ میلادی افتتاح شد. مترو پایتخت فرانسه در حال حاضر ۲۲۰ کیلومتر طول، ۱۶ خط و ۳۰۳ ایستگاه دارد. این شبکه مترو روزانه نزدیک به ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار مسافر را جابجا می‌کند. (عکس از ساخت ایستگاه سن میشل)

مترو برلین؛ ۱۹۰۲

شبکه مترو برلین در سال ۱۹۰۲ افتتاح شده است. مترو برلین به طول ۱۴۶ کیلومتر، دارای ۱۰ خط و ۱۷۳ ایستگاه است. این شبکه روزانه به طور متوسط یک میلیون و ۵۱۵ هزار نفر مسافر را جابجا می‌کند.

مترو آتن؛ ۱۹۰۴

مترو شهر آتن، پایتخت یونان در سال ۱۹۰۴ افتتاح شده است. این مترو حال دارای ۸۶ کیلومتر طول، ۳ خط و ۶۰ ایستگاه است. مترو آتن تا سال ۲هزار دارای یک خط بود که با توجه به برگزاری بازی‌های المپیک ۲ خط دیگر به آن اضافه شد. شبکه مترو آتن روزانه یک میلیون و ۳۵۳ هزار مسافر را جابجا می‌کند.

مترو نیویورک؛ ۱۹۰۴

شبکه مترو در شهر نیویورک آمریکا در سال ۱۹۰۴ افتتاح شد. این شبکه با ۳۸۰ کیلومتر طول، دارای ۲۵ خط و ۴۷۲ ایستگاه است. مترو نیویورک در روزهای کاری هفته روزانه حدود ۵ میلیون و ۵۸۰ هزار مسافر دارد. (عکس از افتتاح اولین خط متر در نیویورک در روز ۲۷ اکتبر سال ۱۹۰۴)

مترو فیلادلفیا؛ ۱۹۰۷

خط “مارکت فرانکفورد” (Market-Frankford) مترو فیلادلفیا در آمریکا که از ریل مرتفع و تونل تشکیل شده در سال ۱۹۰۷ افتتاح شده است. مترو فیلادلفیا حال ۶۴ کیلومتر طول دارد و ۴ خط و ۶۶ ایستگاه و روزانه ۳۳۰ هزار مسافر را جابجا می‌کند.

مترو نیوجرسی؛ ۱۹۰۸

مترو نیوجرسی در سال ۱۹۰۸ افتتاح به راه افتاد. طول این شبکه ۲۲ کیلومتر است و ۴ خط و ۱۳ ایستگاه دارد. شمار مسافران روزانه متروی نیوجرسی ۲۵۲ هزار نفر اعلام شده است. (عکس مربوط به سال ۱۹۲۷ است)

مترو هامبورگ؛ ۱۹۱۲

نخستین قطار شبکه مترو هامبورگ در فوریه سال ۱۹۱۲ به حرکت درآمد. طول شبکه مترو این شهر امروز ۱۰۶ کیلومتر است و ۴ خط و ۹۲ ایستگاه دارد. قطارهای مترو هامبورگ اکنون روزانه بیش از ۶۶۴ هزار مسافر را جابجا می‌کنند.

مترو بوئنوس آیرس؛ ۱۹۱۳

مترو شهر بوئنوس آیرس، پایتخت آرژانتین در روز اول دسامبر سال ۱۹۱۳ به عنوان اولین مترو در آمریکای لاتین افتتاح شد. این مترو حال دارای ۵۳ کیلومتر طول، ۷ خط و ۱۹۴ ایستگاه است که روزانه یک میلیون و ۳۸۰ هزار مسافر را جابجا می‌کند.

توکیو؛ ۱۹۲۷

شهر توکیو، پایتخت ژاپن اولین شهر آسیایی بود که در سال ۱۹۲۷ دارای شبکه مترو شد. این شبکه اکنون ۳۰۴ کیلومتر طول دارد و دارای ۱۳ خط و ۲۸۵ ایستگاه است. مترو توکیو روزانه ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را جابجا می‌کند.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با ۱۸ سال سایقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

هوش مصنوعی کودکی بازیگران سریال فرندز Friends را بازسازی کرد!

هوش مصنوعی این روزها کارهای عجیب و غریبی می‌کند و حالا به یاری آن چهره کودکی بازیگران سریال فرندز Friends بازسازی شده است. این فناوری عجیب و غریب، نسخه‌های کودکی شش بازیگر معروف را ایجاد کرده. صفحه فیس بوک the_ai_dreams این کار را کرده،…

کسانی که توهم خاص و عجیبی دارند: ما از ستاره‌های دیگر آمده‌ایم و فرازمینی هستیم! پدیده Starseed

ممکن است خیلی احمقانه به نظر برسد. اما افرادی هستند که معتقدند از سایر سیارات به زمین آمده‌اند تا به شفای سیاره زمین کمک کنند و بشریت را به «عصر طلایی» هدایت کنند و به دوره‌ای از خوشبختی، شکوفایی و موفقیت برسانند! جستجوی اینترنتی این…

خرابی چون‌ که از حد بگذرد آباد می‌گردد! – گالری عکس‌های قبل و بعد این مکان‌های زشت یا مخروبه

تماشای مراحل ساخت هنرهای دستی یا دکوراسیون داخلی و خارجی منزل برای بسیاری جالب و لذت‌بخش است. حتی اگر فعلا یارای تجمل باز اقتصادی خرید و بهسازی و نوسازی منزل نداشته باشند یا عملا در کار هنری نباشند. دست‌کم ایده‌ای در ذهنشان می‌ماند که از…

روجلدهای قدیمی مجله‌های کیهان بچه‌ها

کیهان بچه‌ها مجله‌ای بود که در دوران کودکی می‌خریدیم. برای من کیهان بچه‌ها بوی نان می‌دهد! چون پدرم همیشه بعد از رفتن نانوایی؛ نان‌ها را لای مجله می‌گذاشت و وقتی به خانه می‌آمد من دوان دوان می‌رفتم و مجله را از او می‌گرفتم. منابع…

زندگینامه «هرژه» و مروری بر مجموعه کتاب‌های «ماجراهای تن تن»

امروز مصادف است با زادروز هرژه. به همین خاطر این پست را به صورت مشروح اختصاص می‌دهیم به این نوستالژی دوران کودکی‌مان: «نیروهای ویلهلم دوم قیصر آلمان وارد بلژیک شده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند.» این را زنانی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گویند که جلوی یکی از…

چیزهای کوچکی که مایه دلخوشی، سرگرمی یا تعجب یا تفریح می‌شوند – گالری عکس

دلخوشی‌ها در زندگی بسیارند. دلخوشی می‌تواند خانه بزرگ، ماشین لوکس، شغلی دلخواه، تماشای فیلم در آخر روز خسته‌کنندهt یک کتاب تازه، معاشرتی روح‌افزا باشد یا حتی چیزهایی کوچک‌تر مانند دیدن زمین یخ‌زده در اول صبح زمستان و شکسته شدن لایه نازک یخ…

آگهی متنی در «همه» صفحات
ایمپلنت دندان / عمل اسلیو معده / کلینیک زیبایی / عمل بای پس معده / بهترین جراح چاقی / متخصص زنان رشت / خرید گوشی با حکمت کارت / پمپ آب صابون / buy telegram members / جراحی چاقی تهران / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور – متخصص زنان / خرید خودنویس / خرید دستگاه لیزر تیتانیوم / پمپ اسید / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کمپ ترک اعتیاد / دانلود سریال / انواع مکمل های زینک / کلاه کاسکت / درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / متخصص زنان / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5