این شهرها بیش از صد سال است که مترو دارند! قدیمی‌ترین متروهای دنیا

0

مترو یک سامانه ترابری همگانی در تونل یا ریل‌های مرتفع است که تاریخ آن در سال ۱۸۶۳ میلادی با افتتاح ایستگاه مترو نیمه زیرزمینی “متروپولیتن” در لندن آغاز می‌شود. معرفی قدیمی‌ترین متروهای جهان:

مترو لندن؛ ۱۸۶۳

نخستین متروی جهان، راه‌آهن نیمه‌زیرزمینی متروپولیتن بود که در سال ۱۸۶۳ به عنوان یک سامانه ریلی معمولی افتتاح شد و اکنون بخشی از مترو لندن است. مترو لندن اکنون ۴۰۲ کیلومتر طول دارد و از ۱۱ خط و ۲۷۰ ایستگاه تشکیل شده و روزانه حدود ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر را جابجا می‌کند. (عکس مربوط به روز ۲۴ ماه مه سال ۱۸۶۲ میلادی و استفاده آزمایشی توسط مهندسین و دست‌اندرکاران ساخت مترو است)

مترو شیکاگو؛ ۱۸۹۲

مترو شیگاگو در سال ۱۸۹۲ میلادی افتتاح شد. این شبکه مترو با ۱۷۱ کیلومتر طول، دارای ۱۶ خط و ۱۴۴ ایستگاه است. مترو شیکاگو روزانه ۴۱۰ هزار نفر را جابجا می‌کند.

مترو لیورپول؛ ۱۸۹۳

ریل مرتفع لیورپول در سال ۱۸۹۳ افتتاح شده است. این خط ۱۱ کیلومتر طول و ۱۴ ایستگاه داشت. قطارهای ریل مرتفع لیورپول قدیمی‌ترین قطارهای جهان بودند که با برق کار می‌کردند. استفاده از ریل مرتفع لیورپول در سال ۱۹۵۶ متوقف شد و تمامی ایستگاه‌های آن برچیده شدند.

مترو بوداپست؛ ۱۸۹۶

مترو پوداپست، پایتخت مجارستان در سال ۱۸۹۶ افتتاح شد. شبکه این مترو ۳۹ کیلومتر طول، ۴ خط و ۵۲ ایستگاه دارد و روزانه نزدیک به یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر را جابجا می‌کند.

مترو گلاسگو؛ ۱۸۹۶

مترو گلاسگو، بزرگترین شهر اسکاتلند در سال ۱۸۹۶ افتتاح شده است. این مترو دارای یک خط با ۱۰ کیلومتر طول و ۱۵ ایستگاه است. تونل این مترو به شکل دایره است و از هنگام افتتاح تاکنون به طول آن افزوده نشده است. مترو گلاسگو روزانه به طور متوسط ۳۴هزار و ۹۵۰ مسافر را جابجا می‌کند.

مترو بوستون؛ ۱۸۹۷

مترو شهر بوستون در آمریکا در سال ۱۸۹۷ افتتاح شد. شبکه مترو این شهر ۱۲۶ کیلومتر طول دارد و دارای ۶ خط و ۱۳۳ ایستگاه است. مترو بوستون روازنه حدود یک میلیون مسافر را جابجا می‌کند.

مترو پاریس؛ ۱۹۰۰

شبکه مترو پاریس در سال ۱۹۰۰ میلادی افتتاح شد. مترو پایتخت فرانسه در حال حاضر ۲۲۰ کیلومتر طول، ۱۶ خط و ۳۰۳ ایستگاه دارد. این شبکه مترو روزانه نزدیک به ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار مسافر را جابجا می‌کند. (عکس از ساخت ایستگاه سن میشل)

مترو برلین؛ ۱۹۰۲

شبکه مترو برلین در سال ۱۹۰۲ افتتاح شده است. مترو برلین به طول ۱۴۶ کیلومتر، دارای ۱۰ خط و ۱۷۳ ایستگاه است. این شبکه روزانه به طور متوسط یک میلیون و ۵۱۵ هزار نفر مسافر را جابجا می‌کند.

مترو آتن؛ ۱۹۰۴

مترو شهر آتن، پایتخت یونان در سال ۱۹۰۴ افتتاح شده است. این مترو حال دارای ۸۶ کیلومتر طول، ۳ خط و ۶۰ ایستگاه است. مترو آتن تا سال ۲هزار دارای یک خط بود که با توجه به برگزاری بازی‌های المپیک ۲ خط دیگر به آن اضافه شد. شبکه مترو آتن روزانه یک میلیون و ۳۵۳ هزار مسافر را جابجا می‌کند.

مترو نیویورک؛ ۱۹۰۴

شبکه مترو در شهر نیویورک آمریکا در سال ۱۹۰۴ افتتاح شد. این شبکه با ۳۸۰ کیلومتر طول، دارای ۲۵ خط و ۴۷۲ ایستگاه است. مترو نیویورک در روزهای کاری هفته روزانه حدود ۵ میلیون و ۵۸۰ هزار مسافر دارد. (عکس از افتتاح اولین خط متر در نیویورک در روز ۲۷ اکتبر سال ۱۹۰۴)

مترو فیلادلفیا؛ ۱۹۰۷

خط “مارکت فرانکفورد” (Market-Frankford) مترو فیلادلفیا در آمریکا که از ریل مرتفع و تونل تشکیل شده در سال ۱۹۰۷ افتتاح شده است. مترو فیلادلفیا حال ۶۴ کیلومتر طول دارد و ۴ خط و ۶۶ ایستگاه و روزانه ۳۳۰ هزار مسافر را جابجا می‌کند.

مترو نیوجرسی؛ ۱۹۰۸

مترو نیوجرسی در سال ۱۹۰۸ افتتاح به راه افتاد. طول این شبکه ۲۲ کیلومتر است و ۴ خط و ۱۳ ایستگاه دارد. شمار مسافران روزانه متروی نیوجرسی ۲۵۲ هزار نفر اعلام شده است. (عکس مربوط به سال ۱۹۲۷ است)

مترو هامبورگ؛ ۱۹۱۲

نخستین قطار شبکه مترو هامبورگ در فوریه سال ۱۹۱۲ به حرکت درآمد. طول شبکه مترو این شهر امروز ۱۰۶ کیلومتر است و ۴ خط و ۹۲ ایستگاه دارد. قطارهای مترو هامبورگ اکنون روزانه بیش از ۶۶۴ هزار مسافر را جابجا می‌کنند.

مترو بوئنوس آیرس؛ ۱۹۱۳

مترو شهر بوئنوس آیرس، پایتخت آرژانتین در روز اول دسامبر سال ۱۹۱۳ به عنوان اولین مترو در آمریکای لاتین افتتاح شد. این مترو حال دارای ۵۳ کیلومتر طول، ۷ خط و ۱۹۴ ایستگاه است که روزانه یک میلیون و ۳۸۰ هزار مسافر را جابجا می‌کند.

توکیو؛ ۱۹۲۷

شهر توکیو، پایتخت ژاپن اولین شهر آسیایی بود که در سال ۱۹۲۷ دارای شبکه مترو شد. این شبکه اکنون ۳۰۴ کیلومتر طول دارد و دارای ۱۳ خط و ۲۸۵ ایستگاه است. مترو توکیو روزانه ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را جابجا می‌کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.