مویرگ چیست و چه نقشی در بدن دارد؟

0

انواع مختلف جاده‌های بزرگ و بزرگراه‌هایی وجود دارند که شهرهای بزرگ را به یکدیگر متصل می‌کنند و از طریق آن‌ها حمل مواد غدایی و سایر مایحتاج انجام می‌گیرد. اما در مورد شهرهای کوچک و روستاها چطور؟ آن‌ها نیز دارای نیازمندی‌هایی در ارتباط با حمل و نقل می باشند. جاده‌های فرعی و کوچک که به دهکده‌ها و شهرهای کوچک منتهی می‌شوند، مانند مویرگ‌ها در بدن آدم عمل می‌کنند. همانطور که می‌دانیم: خون از قلب، توسط سرخرگ‌ها به تمام نقاط بدن می‌رسد. ولی دور از قلب و در تمام بخش‌های بدن، این رگ‌ها بزرگ تبدیل به رگ‌های ظریف موئی شکل می‌شوند که به آن مویرگ می‌گویند.

یک مویرگ ۵۰ مرتبه از موی انسان ظریف‌تر است! در حقیقت: میانگین قطر یک مویرگ در حدود ۰.۰۰۸ میلیمتر است و گلبول‌های خون از میان آن تک‌تک عبور می‌کنند و این نشان می‌دهد که خون از درون مویرگ‌ها بسیار به کندی حرکت می‌کند.

در حدود ۷۰۰ مویرگ بر نوک یک سنجاق جای می‌گیرند. هر مویرگ ۰.۵ میلیمتر طول دارد. چون وجود مویرگ‌ها به منظور آوردن مواد مورد نیاز بدن به سلول‌ها و بردن مواد زائد از آن است، می‌توانید تصور کنید چند میلیون، میلیون مویرگ در بدن آدمی وجود دارد. هنگامی که خون از میان مویرگ‌ها عبور می‌کند، چه اتفاقی می افتد؟ البته این زمان در حدود یک ثانیه طول می‌کشد. خون مویرگ را ترک نمی‌کند، زیرا دیواره مویرگ‌ها بسیار نازک و تنها از یک لایه سلولی تشکیل یافته است. از میان این دیواره، خون، اکسیژن خود را به بافت های اطراف داده و در بازگشت نیز دی اکسیدکربن دفع شده از سلول‌های بافت را جمع‌آوری می‌کند. در همین زمان موادغذایی مورد نیاز از خون وارد سلول‌های شده و مواد زائد از سلول ها وارد خون می‌گردند و بالاخره خون و مواد جمع‌آوری شده آن بوسیله سیاهرگ به سوی قلب حمل می‌شوند.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.