مویرگ چیست و چه نقشی در بدن دارد؟

0

انواع مختلف جاده‌های بزرگ و بزرگراه‌هایی وجود دارند که شهرهای بزرگ را به یکدیگر متصل می‌کنند و از طریق آن‌ها حمل مواد غدایی و سایر مایحتاج انجام می‌گیرد. اما در مورد شهرهای کوچک و روستاها چطور؟ آن‌ها نیز دارای نیازمندی‌هایی در ارتباط با حمل و نقل می باشند. جاده‌های فرعی و کوچک که به دهکده‌ها و شهرهای کوچک منتهی می‌شوند، مانند مویرگ‌ها در بدن آدم عمل می‌کنند. همانطور که می‌دانیم: خون از قلب، توسط سرخرگ‌ها به تمام نقاط بدن می‌رسد. ولی دور از قلب و در تمام بخش‌های بدن، این رگ‌ها بزرگ تبدیل به رگ‌های ظریف موئی شکل می‌شوند که به آن مویرگ می‌گویند.

یک مویرگ 50 مرتبه از موی انسان ظریف‌تر است! در حقیقت: میانگین قطر یک مویرگ در حدود 0.008 میلیمتر است و گلبول‌های خون از میان آن تک‌تک عبور می‌کنند و این نشان می‌دهد که خون از درون مویرگ‌ها بسیار به کندی حرکت می‌کند.

در حدود 700 مویرگ بر نوک یک سنجاق جای می‌گیرند. هر مویرگ 0.5 میلیمتر طول دارد. چون وجود مویرگ‌ها به منظور آوردن مواد مورد نیاز بدن به سلول‌ها و بردن مواد زائد از آن است، می‌توانید تصور کنید چند میلیون، میلیون مویرگ در بدن آدمی وجود دارد. هنگامی که خون از میان مویرگ‌ها عبور می‌کند، چه اتفاقی می افتد؟ البته این زمان در حدود یک ثانیه طول می‌کشد. خون مویرگ را ترک نمی‌کند، زیرا دیواره مویرگ‌ها بسیار نازک و تنها از یک لایه سلولی تشکیل یافته است. از میان این دیواره، خون، اکسیژن خود را به بافت های اطراف داده و در بازگشت نیز دی اکسیدکربن دفع شده از سلول‌های بافت را جمع‌آوری می‌کند. در همین زمان موادغذایی مورد نیاز از خون وارد سلول‌های شده و مواد زائد از سلول ها وارد خون می‌گردند و بالاخره خون و مواد جمع‌آوری شده آن بوسیله سیاهرگ به سوی قلب حمل می‌شوند.

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / علائم گرمازدگی / بهترین مودم 5G /خرید عطر و ادکلن /قهوه فوری گانودرما دکتر بیز /جراحی زیبایی /داروخانه آنلاین / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.