چرخه کربن چیست؟

0

شاید کربن جالب‌ترین عنصر شیمیایی باشد که بشر تا بحال شناخته است. به‌عنوان مثال آیا می‌دانید که شکل بلوری این عنصر گرانبهاترین جواهرات یعنی الماس را به وجود می‌آورد؟ یا گرافیت که مداد از آن ساخته می‌شود، صورتی از کربن است! و یا ذغال سنگ که منشأ گرما و نیرو در عصر ماشین می‌باشد، قسمت اعظم آن کربن است!!

اما مهمتر از همه این‌که: کربن برای حیات بسیار ضروری است. بدن تمام موجودات زنده از ترکیبات کربن ساخته شده است. در حقیقت دانشمندان عقیده دارند که در هر جایی از زمین که کربن یافت شود، احتمال وجود حیات در آنجا وجود دارد.

چرخه کربن جریانی است که طی آن کرین توسط موجودات زنده مرتبا جابجا، مصرف و جانشین می‌شود. بدین ترتیبت که دی اکسید کربن در هوا وجود دارد، گیاهان کربن را از دی اکسید کربن هوا به دست می‌آورند و از آن در ساختمان ریشه، ساقه و برگ استفاده می‌کنند.

حیوانات کربن را از طریق تغذیه از گیاهان، به‌صورت سبزیجات، میوه ها و حبوبات به دست می‌آورند. در ضمن کربن دوباره به هوا باز می‌گردد. اولا از طریق تنفس حیوانات و ثانیا از طریق سوختن با فساد گیاهان. بنابراین چرخه کربن بدین ترتیب کامل می‌گردد.

هنگامی که عناصر با یکدیگر ترکیب می‌شوند، ما یک ترکیب داریم. تعداد ترکیبات کربن که تاکنون شناخته شده است، تقریباً متجاوز از ۲۰۰۰۰۰ می‌باشند.

دلیل زیادی ترکیبات کربن این است که این عنصر می‌تواند به روش‌های مختلف با اتم های عناصر دیگر ترکیب شود و نیز می‌تواند در ترکیب با اتم‌های کربن دیگر تشکیل زنجیر با حلقه را بدهد «حلقه کربنی» همواره شما در زندگی روزمره از ترکیبات کربن استفاده می‌کنید. در هنگام تنفس، مقدار زیادی دی اکسید کربن دفع می‌شود. بیشتر سوخت‌ها، غذاها، داروها، پلاستیک‌ها و عطرها، همه ترکیبات کربن‌دار می‌باشند.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.