چگونه به خواب می رویم؟

0

چگونه به خواب می رویم؟

همگی ما خوب می‌دانیم که در مدت خواب چه اتفاقی می‌افتد. بدن غیر فعال بوده و هوش و حواس خود را از دست می دهیم. قادر به نشان دادن عکس‌العمل در برابر رویدادهای اطراف نیستیم. همچنین اطلاعات زیادی در مورد آنچه در طول مدت خواب در بدن ما می گذرد، در اختیار داریم. می‌دانیم که ماهیچه ها استراحت می‌کنند، چگونه برخی از اعمال حیاتی ادامه می یابند و گردش خون، دمای بدن وغیره به چه صورت است؟

اما چگونه به خواب می رویم؟ درواقع چه عملی صورت می‌گیرد که به خواب می رویم؟ تنها مطلب مهم در این باره آنست که تئوری های بسیار زیادی در این زمینه ارائه شده که صحت و سقم هیچ‌یک روشن نیست. برای مثال: زمانی عقیده بر این بود که وقتی شخص به خواب می‌رود که خون بدنش به داخل یک دستگاه مهم بدن رفته و یا از آن خارج شده باشد. البته این نظریه امروز کنار گذاشته شده زیرا می‌دانیم که چنین شرایطی در بدن بوجود نمی‌آید.

تئوری منسوخ دیگری نیز وجود دارد که می گوید رشته سلول‌های عصبی بدن که به‌عنوان محل عبوری در سیستم عصبی عمل می‌کنند، درواقع شکسته شده و پس از آن به خواب می رویم.

یک امکان دیگر که برای پاسخ به سؤال وجود داشت، این بود که جریاناتی که از بدن به سوی مغز فرستاده می‌شوند، مسدود شده و در نتیجه از حالت بیداری خارج می‌شویم.

حتی نظریه دیگری وجود دارد که می گوید: بخواب رفتن غریزی است، یعنی خواب متوقف کردن بیداری نیست، بلکه طی مراحل خاص، بدن ما بلااراده بخواب می‌رود و حتی فرضیه های شیمیایی نیز در این باره موجود می‌باشند که می‌گویند وقتی برخی مواد لازم جهت بیدار ماندن مصرف شدند، آنگاه ما به خواب می رویم و در طول خواب این مواد مجددا ذخیره شده و یا زمانی که بیدار هستیم، موادی سمی دریدن انباشته می‌شوند که علت بخواب رفتن ما می‌باشند.

بنابراین هنوز در مورد عادی‌ترین و مهم‌ترین کاری که انجام می دهیم، مطلب چندانی نمیدانیم!

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.