با گام گذاشتن به داخل این کافی شاپ عجیب در روسیه، انگار وارد یک دنیای دوبعدی شده‌اید!

0

کافه Bw در روسیه دو شعبه متفاوت در مسکو و سن پترزبورگ دارد و یکی از پیشنهادهای خوب برای بازدید توریست‌ها است.

دلیل تفاوت این کافه‌ها چیست؟

تفاوت این است که طوری طراحی شده که وقتی به داخل آن پا می‌گذارید به ناگاه خود را در یک دنیای دوبعدی می‌یابید. انگار یک دفعه شما وارد جهان رمان تخیلی پخستان شده‌اید.

پَختستان، رمان کوتاهی از الهی‌دان و استاد دانشگاه انگلیسی، ادوین ابوت ابوت است که اولین‌بار آن را در سال ۱۸۸۴ میلادی منتشر شد. در این کتاب از دنیای خیالی دوبُعدی پَختستان برای نشان دادن فرهنگ سلسله‌مراتبی انگلستان دوره ویکتوریا استفاده شده‌است. این کتاب بیشتر یک تمثیل عبرت‌آموز است تا یک داستان؛ و نیز نقدی است تند و گزنده از ساختار اجتماعی و سیاسی جامعهٔ روزگار خود و ارزش‌ها و روابط انسانی در آن.

اما شاید صاحب این کافه‌ها اصلا به این کتاب نظری نداشته و این فقط تداعی معانی در ذهن من است که بعد از دیدن عکس‌های این کافه‌ها، من را یاد کتاب پخستان انداخت.

برای تبدیل این کافه‌ها به نمای ظاهری و فریب‌دهنده دوبعدی رنگ غالب آن سفید انتخاب شده و بعد حاشیه‌های وسایل و دیوارها با رنگ مشکی نوعی طراحی شده‌اند که نمای دوبعدی و نوعی شباهت آن به یک نقاشی را در ذهن برانگیزد.

حتی روف این کافه هم به این شکل هستند. خوشبختانه دیگر نوشیدنی‌ها و غذاهای این کافه سیاه و سفید نیستند و رنگی نرمال دارند!

ایده ساختن چنین کافی شاپی در انتهای سال ۲۰۱۹ به فکر صاحبانش رسید. آنها در ابتدا فقط بودجه ۳۵۰ هزار روبلی داشتند و با قرض کردن ۱۰۰ هزار روبل دیگه بودجه لازم جور شد.

آماده سازی کافی شاپ فقط یک ماه طول کشید و البته ۱۰۰ کیلوگرم رنگ در جریا ن آن استفاده شد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.