یک کافی‌شاپ ژاپنی با کمک روبات‌ها، افراد با معلولیت‌های مختلف را استخدام می‌کند

0

روبات‌های OriHime-D قدی حدود ۱.۲ متر و وزنی ۲۰ کیلوگرم دارند. این روبات‌ها می‌توانند در کافه‌ها، رستوران‌ها، مجالس پذیرایی و میهمانی‌ها خدمت‌رسانی کنند و کارهای مختلفی انجام دهند.

این روبات‌ها که قد و زونی به اندازه یک پسر بچه هفت ساله دارند؛ برخلاف غالب روبات‌ها مستقل و خودمختار نیستند و باید از راه دور توسط یک انسان هدایت شوند.

این روبات‌ها سعی می‌کنند صوت و ویدیو را به صورت زنده برای افراد راه دور ارسال کنند و بعد فرامین را دریافت و انجام دهند. بنابراین؛ روبات‌های OriHime-D بهترین ابزار کمکی برای افراد معلول و کسانی هستند که خانه‌نشین شده‌اند.

آن‌ها می‌توانند از راه دور روبات‌های OriHime-D را کنترل و دستورات لازم را صادر کنند.

برای اولین بار قرار است آقای Masatane Muto در کافه‌اش از این روبات‌ها استفاده کند و از این طریق چندین فرد معلول خانه‌نشین، به‌خصوص افراد معلول دارای بیماری ALS را استخدام کند.

خود این فرد بیماری ALS دارد به‌طوری‌که بسیاری از اندام‌های حرکتی او مانند دست‌ها و پاها از کار افتاده‌اند ولی هنوز شور و شوق کار دارد و استفاده از روبات‌های OriHime-D را هم به این دلیل دوست دارد.

ایجاد حس آزادی و مفید بودن

او می‌گوید در سال ۲۰۲۰ که المپیک جهان در شهر توکیو برگزار می‌شود؛ دوست دارد به طور گسترده‌ای از روبات‌های OriHime-D استفاده کرده و به ورزشکاران و تیم‌های مختلف ورودی به این شهر خدمت‌رسانی کند.

این فرد ژاپنی اعتقاد دارد همه افراد معلول هم باید بتوانند کار کنند و از زندگی سالمی سود ببرند. «آزادی عمل» کلید‌ واژه‌ای است که باعث شده اولین کافی‌شاپ با نیروهای معلول در توکیوی ژاپن به بهره‌برداری برسد.

روبات‌های OriHime-D به یک میکروفون و دوربین تصویری مجهز شدند تا صوت و تصویر را برای افراد راه دور ارسال کنند. آن‌ها هم براساس این صوت و تصویر می‌توانند تصمیم‌گیری کرده و دستوراتی برای روبات مخابره کنند.

افراد معلول باید اپلیکیشن کنترل این روبات‌ها را روی اسمارت‌فون، تبلت یا لپ‌تاپ خود نصب کرده و با استفاده از آن سعی در کنترل و مدیریت روبات‌ها داشته باشند.

معلولینی که حتی قادر نیستند خود را تکان داده و حرکت کنند؛ خیلی ساده از این طریق مفید واقع شده و به نوعی استخدام برای کار شدند.

کافه یاد شده قرار است از پنجم تا شانزدهم آذرماه در محله‌ی آکاساکای توکیو شروع بکار کند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.