یک کافی‌شاپ ژاپنی با کمک روبات‌ها، افراد با معلولیت‌های مختلف را استخدام می‌کند

روبات‌های OriHime-D قدی حدود ۱.۲ متر و وزنی ۲۰ کیلوگرم دارند. این روبات‌ها می‌توانند در کافه‌ها، رستوران‌ها، مجالس پذیرایی و میهمانی‌ها خدمت‌رسانی کنند و کارهای مختلفی انجام دهند.

این روبات‌ها که قد و زونی به اندازه یک پسر بچه هفت ساله دارند؛ برخلاف غالب روبات‌ها مستقل و خودمختار نیستند و باید از راه دور توسط یک انسان هدایت شوند.

این روبات‌ها سعی می‌کنند صوت و ویدیو را به صورت زنده برای افراد راه دور ارسال کنند و بعد فرامین را دریافت و انجام دهند. بنابراین؛ روبات‌های OriHime-D بهترین ابزار کمکی برای افراد معلول و کسانی هستند که خانه‌نشین شده‌اند.

آن‌ها می‌توانند از راه دور روبات‌های OriHime-D را کنترل و دستورات لازم را صادر کنند.

برای اولین بار قرار است آقای Masatane Muto در کافه‌اش از این روبات‌ها استفاده کند و از این طریق چندین فرد معلول خانه‌نشین، به‌خصوص افراد معلول دارای بیماری ALS را استخدام کند.

خود این فرد بیماری ALS دارد به‌طوری‌که بسیاری از اندام‌های حرکتی او مانند دست‌ها و پاها از کار افتاده‌اند ولی هنوز شور و شوق کار دارد و استفاده از روبات‌های OriHime-D را هم به این دلیل دوست دارد.

ایجاد حس آزادی و مفید بودن

او می‌گوید در سال ۲۰۲۰ که المپیک جهان در شهر توکیو برگزار می‌شود؛ دوست دارد به طور گسترده‌ای از روبات‌های OriHime-D استفاده کرده و به ورزشکاران و تیم‌های مختلف ورودی به این شهر خدمت‌رسانی کند.

این فرد ژاپنی اعتقاد دارد همه افراد معلول هم باید بتوانند کار کنند و از زندگی سالمی سود ببرند. «آزادی عمل» کلید‌ واژه‌ای است که باعث شده اولین کافی‌شاپ با نیروهای معلول در توکیوی ژاپن به بهره‌برداری برسد.

روبات‌های OriHime-D به یک میکروفون و دوربین تصویری مجهز شدند تا صوت و تصویر را برای افراد راه دور ارسال کنند. آن‌ها هم براساس این صوت و تصویر می‌توانند تصمیم‌گیری کرده و دستوراتی برای روبات مخابره کنند.

افراد معلول باید اپلیکیشن کنترل این روبات‌ها را روی اسمارت‌فون، تبلت یا لپ‌تاپ خود نصب کرده و با استفاده از آن سعی در کنترل و مدیریت روبات‌ها داشته باشند.

معلولینی که حتی قادر نیستند خود را تکان داده و حرکت کنند؛ خیلی ساده از این طریق مفید واقع شده و به نوعی استخدام برای کار شدند.

کافه یاد شده قرار است از پنجم تا شانزدهم آذرماه در محله‌ی آکاساکای توکیو شروع بکار کند.

منبع

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.