گوگل می‌خواهد جلوی فرصت‌طلبانی را که در پی رویدادهای داغ آنی، خبرهای ضعیف یا نادرست پخش می‌کنند، بگیرد

0

دنیای وب کنونی، دنیایی بسیار رقابتی شده و عده‌ای هم سعی می‌کنند که با روش‌های نادرست و مقداری حیله‌گری، پیشرفت کنند.

یکی از کارها این است که آنها خبرهای داغ هر روز را چک می‌کنند و در شرایطی که هنوز صحت و سقم آنها مشخص نشده و جزئیات یا تحلیلی در مورد آنها توسط آگاهان، کارشناسان یا رسانه‌های اصلی منتشر نشده، از فرصت استفاده می‌کنند و با کلیدواژه‌های اغواکننده، مطالب سرسری و تاییدنشده در مورد آنها منتشر می‌کنند.

در نتیجه چندساعت یا حتی تا یک روز، ترافیک فوق العاده‌ای از طریق گوگل پیدا می‌کنند. کاربران به صفحات آنها مراجعه می‌کنند. اگر باهوش باشند، متوجه ضعف خبر می‌شوند و صرفا مقداری از وقتشان تلف می‌شود و اگر تجربه اعتبارسنجی و ارزیبای مستقل خبر نداشته باشند، فریب می‌خورند و تصور می‌کنند یک خبر درست یا کامل را دارند مطالعه می‌کنند.

حالا گوگل تصمیم گرفته که دست بجنابند و جلوی اینگونه اقدامات را بگیرد. به این ترتیب که هر گاه خبر مهمی داغ شده باشد، در کنار نتایجی که از منابع غیرمعتبر در جستجوها آمده باشند، به کاربران هشدار می‌دهد که بهتر است بعدا برگردند و اطلاعات دقیق‌تر و صحیح‌تر را کسب کنند.

گوگل برای مثال زدن این وضعیت، خبرهای مربوط به یوفوها را نمونه آورده که به تازگی در پی ارائه مدارکی در مورد آنها به کنگره آمریکا، بسیار جلب توجه کرده. گوگلدر این مورد، در کنار خبر رؤیت یک یوفو با سرعت ۱۰۶ مایل در ثانیه، جعبه هشدار را درج کرده و در آن نوشته که به نظر می‌رسد که نتایج جستجوی مربوط به این کلیدواژه به سرعت در حال تغییر باشند و بهتر است که کاربر منتظر نتایج جستجوی معتبرتر بماند.

این اقدام گوگل بعد از انتقادی که از توییتر و فیس بوک به خاطر پخش سریع خبرهای غیرمعتبر می‌شود، اقدام عملی مناسبی به نظر می‌رسد.

البته هنوز گوگل برای حذف نتایج غیرمعتبر فاصله زیادی دارد و همان طور که تجربه کرده‌اید، در برخی زبان‌ها مانند فارسی خودمان، ما با انبوه نتایج غیرمعتبر برای برخی کلیدواژه‌ها روبرو هستیم.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.