با شخصی که عامل اصلی پخش خبرهای نادرست در مورد واکسن کرونا است، آشنا شوید: دکتر ژوزف مرکولا

0

خیلی وقت‌ها، زمانی که خبر واضحا کاذبی را می‌بینم با خودم می‌گویم که به هر حال این خبر را یکی تولید کرده. او با یک نیت درونی یا سود پنهان مالی، توانسته یک دروغ را از ابتدا تا به انتها تولید کند یا با ترکیب راست و دروغ و به اصطلاح چکش‌کاری یک خبر، عکس یا ویدئو، از آن چیز دیگری ساخته.

این شخص احتمالا هوش کافی برای برآورد سلیقه و خوش‌باوری‌ها جامعه و روحیات آن داشته و خبر را متناسب با آنها خلق کرده است.

اما علیرغم اینکه تعدادی از ما شخصیت چنین افرادی را حدس می‌زنیم، تا حالا کمتر پیش آمده یک آدم کله‌گنده پشت صنعت دروغ را به اسم شناخته باشیم و چهره‌اش را دیده باشیم.

اما مقاله جالب نیویورک تایمز، یکی از شاخص‌ترین آدم‌های تولیدکننده دروغ در مورد واکسن کرونا را شناسایی کرده است.

در تاریخ ۹ فوریه یک مقاله مفصل ۳۴۰۰ کلمه‌ای در اینترنت پخش شد. این مقاله ادعا کرده بود که واکسن کرونا یک شیادی پزشکی است و تزریق واکسن، نقشی در ایجاد ایمنی و کاهش شیوع کرونا ندارد. حتی در مقاله نوشته شده بود که واکسن، کدهای ژنتیک شما را تغییر می‌دهد و شما را تبدیل به یک نوع کارخانه تولید پروتئین‌های خاص می‌کند که به هیچ وجه کارش متوقف نمی‌شود.

در کمال شگفتی، تنها بعد از چند ساعت، این مقاله انگلیسی به اسپانیایی و لهستانی هم ترجمه شد و در وبلاگ‌های زیادی منتشر شد و مورد توجه فعالان ضد واکسن هم قرار گرفت. این مقاله راهش را به فیس‌بوک باز کرد و در آنجا در معرض دید ۴۰۰ هزار نفر قرار گرفت.

این مقاله را ژوزف مرکولا نوشته بود. یک پزشک ۶۷ ساله که در کیپ کورال آمریکا زیست می‌کند.

البته از مقاله او انتقاد بسیار شد و نهادهای نظارتی دولتی هم او را به خاطر پخش اخبار درمان‌های نادرست و اثبات‌نشده تحت پیگرد قرار دادند.

علیرغم اینها ژوزف مرکولا از زمان همه‌گیری کرونا تا به حال به شدت فعال است و برآورد می‌شود که تا حالا ۶۰۰ مقاله و خبر شک‌برانگیز در مورد واکسن کرونا در فیس‌بوک منتشر کرده باشد که مخاطبی فراتر از مخاطب هر تولیدکننده فیک‌نیوز دیگر داشته است. به علاوه مقالات او در توییتر و اینستاگرام و یوتیوب هم مورد استناد قرار گرفته‌اند.

برآورد می‌شود که تنها ۱۲ نفر عامل تولید ۶۵ درصد اطلاعات نادرست در مورد واکسن کرونا در شبکه‌های اجتماعی باشند. افراد دیگر این لیست اینها هستند: رابرت اف کندی جی آر – ارین الیزابت و البته دوست‌دختر دکتر مرکولا!

آنها یکی از عوامل کند شدن سیر واکسیناسیون در امریکا هستند. در شرایطی که گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا مشخص کرده که ۹۷ درصد افرادی که به خاطر کرونا بستری شده‌اند، واکسن نزده‌اند، اینها چه پاسخی در برابر مردم دارند؟!

رئیس جمهور آمریکا – جوبایدن – پخش‌کنندگان خبرهای کاذب در مورد واکسن را سرزنش کرده و از صاحبان رسانه‌های اجتماعی خواسته که کاری برای توقف این شک‌براکنی کنند.

در طی یک دهه گذشته دکتر مرکولا تلاش وسیعی برای اشاعه آنچه طب طبیعی می‌خواند، انجام داده و از این محل منتفع شده است. ثروت او را در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۰۰ میلیون دلار برآورد کرده‌اند!

او البته آشکارا نمی‌گوید که واکسن فایده ندارد، بلکه در پست‌هایش در مورد امنیت واکسن سؤالاتی مطرح می‌کند و به پژوهش‌هایی استناد می‌کند که پزشکان دیگر ردش کرده‌اند. با این تکنیک مقالات او را فیس‌بوک و توییتر نمی‌توانند به سادگی حذف کنند و فقط با هشدارهایی به مخطب نشان می‌دهند.

او در ایمیلی به روزنامه‌نگار نیویورک تایمز گفته که لقب مرد شماره یک پخش‌کننده خبرهای کاذب را قبول ندارد. او می‌گوید که مقالاتش فقط چند صد لایک می‌خورند و میزان اشتراک آنها بالا نیست، پس چطور می‌توانند جلوی برنامه چند میلیارد دلاری کارزار واکسن بایدن را بگیرند؟

او اصلا کاخ سفید را متهم به سانسور غیرقانونی رسانه‌های اجتماعی می‌کند و می‌گوید که نویسنده مقاله علمی‌ای در مورد تاثیر مصرف وتامین D در کاهش خطر ابتلا به کرونا است و حق دارد به مردم در مورد پژوهش‌هایش اطلاع‌رسانی کند.

دکتر مرکولا یک بومی شیکاگو است، او کار طبابت خصوصی‌اش را در سال ۱۹۸۵ شروغ کرد. در ۱۹۹۰ او پزشکی روتین را کنار را گذاشت و به پزشکی طبیعی مشغول شد و وب‌سایت خود را تاسیس کرد.

در سال ۲۰۰۳ او کتاب با عنوان The No-Grain Diet نوشت که همین کتاب جزو پرفروش‌ترین نیویورک‌تایمز شد. بعد آن او هر سال یک کتاب منتشر کرد. در سال ۲۰۱۵ او به فلوریدا نقل مکان کرد.

به موازات افزایش شهرت، او شروع به ادعاهای پزشکی ثابت‌نشده و عجیب کرد مثل اینکه تشک فنردار، دارای پرتوهای زیانبار است! بعد شروع به فروش داروهای مکمل ویتامینی و ماست ارگانیک کرد.

فعالیت‌ بعدی او تاسیس سرویس مشاوره دکتر مرکولا و بخش‌های پشتیبانی آن بود. او دیگر شعبه‌هایی از فلوریدا تا فیلیپین داشت و می‌توانست محتواهای مورد نظرش را به سرعت وارد وبلاگ‌ها، ایمیل‌ها و ویدئوها، آن هم به چند زبان مختلف کند.

صفحه فیس‌بوک او به انگلیسی ۱.۷ میلیون و صفحه اسپانیایی او یک میلیون دنبال کننده دارد. البته او ۱۷ صفحه فیس‌بوکی دیگر هم دارد. در توییتر تعداد مخاطبان او ۳۰۰ هزار نفر و در یوتیوب ۴۰۰ هزار نفر است.

او هوشمندی زیادی در مورد سنجش امکان همه‌گیر شدن و وایرال شدن مقالات و محتواها دارد و حتی در این مورد دست به آزمایش‌هایی زده تا ببیند یک مضمون واحد با چه پوسته‌ای، بیشتر مخاطب جذب می‌کند.

فیس‌بوک البته سرانجام او را شناسایی کرده، آگهی‌های او را قبول نمی‌کند و چند صفحه او را حذف کرده. توییتر هم تعدادی از پست‌ها او را برداشته و یوتیوب هم بابت ویدئوهایش به او پولی نمی‌دهد.

مرکولا در سال ۲۰۱۲ شروع به فروش تختخواب‌های برنزه کننده کرد که به ادعای او احتمال ابتلا به سرطان را می‌کاست. قیمت هر یک از آنها بین ۱۲۰۰ تا ۴۰۰۰ هزار دلار بود.

اما کمیسیون بازرگانی فدرال در سال ۲۰۱۷ ادعاهای تبلیغاتی او در مورد این محصول را نادرست دانست و او را جریمه کرد و ۲.۹۵ میلیون دلار دریافتی او را به خریداران این محصول بازگرداند.

در سال ۲۰۰۵، ۲۰۰۶ و ۲۰۱۱ هم سازمان غذا وداروی آمریکا نامه‌های هشداری برای او در مورد محصولاش فرستاد و او را میلیون‌ها دلار جریمه کرد.

از زمان آغاز همه‌گیری کرونا هم تمرکز او متوجه این بیماری شد. ابتدا او منشا بیماری را زیر سوال برد، سپس نوشت که ماسک زدن، پخش ویروس را کاهش نمی‌دهد. فعالیت بعدی او تبلیغ مکمل‌های ویتامینی با ادعای کاهش احتمال ابتلا به بیماری بود.

تازه‌ترین ادعای او زیر سوال بردن کارایی واکسن فایزر علیه واریان‌های جدید ویروس کرونا است. او در عنوان پست خود نوشته این واکسن تنها ۳۹ درصد کارایی دارد و این با ادعای ۹۱ درصدی شرکت فایزر در تضاد است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.