مغز همه ما محدودیت‌هایی دارد، افزایش ظرفیت فکر و اندیشه، بدون توجه به کالبد و تعاملات اجتماعی ممکن نیست!

0

به تازگی کتابی با عنوان The Extended Mind: The Power of Thinking Outside the Brain توسط آنی مورفی پاول نوشته و منتشر شده. او یک نویسنده علمی است که در نشریه‌های معتبری مانند نیویورک تایمز، بوستون گلوب، ساینتفیک امریکن و تایم هم کار می‌کند.

کتاب او حاوی نکات بسیار جالبی است که درک ما را درباره کارکرد مغز و فرایند اندیشیدن تغییر می‌دهد و ترفندهای خوبی به ما برای ارتقای ظرفیت ذهنی‌مان یاد می‌دهد.

1- فکر کردن فقط در مغز رخ نمی‌دهد!

بیش از دو دهه پیش، دو فیلسوف به نام اندی کلارک و دیوید کلمرز این سؤال عجیب را مطح کردند که «ذهن کجا متوقف می‌شود و بقیه دنیا از کجا شروع می‌شود؟»

در زمان‌های کهن، قلب را جای فکر و احساس می‌دانستند و بعد که متوجه کارکرد مغز شدیم، تصور کردیم که این تنها مغز است که روی کل فرایند اندیشیدن تاثیر می‌گذارد. اما به هر حال مغزهای همه ما در کالبدهایمان قرار گرفتند و نوع سیگنال‌هایی که از اندام‌های حسی دریافت می‌کند، روی شیوه اندیشیدن ما تاثیر می‌گذارد.

به عبارتی کالبد را نباید به کلی در فرایند اندیشیدن بی‌اثر بدانیم و برای آن هم نقشی قائل باشیم، چیزی که به آن اصطلاحا پدیده extended mind یا ذهنیت گسترش‌یافته می‌گویند.

2- منظور از شناخت بدنمند Embodied cognition چیست؟

مغز و بدن از هم جدا نیستند و بنابراین اصطلاح شناخت بدنمند به این اشاره می‌کند که اندیشه فرایندی است که کل بدن در آن نقش دارد.

ما یک حس درونی از خودمان داریم. حتی دستگاه گوارش ما با سیگنال‌های حسی که می‌فرسند، اندیشه ما را تغییر می‌دهد.

از سوی دیگر حتی حرکات فیزیکی بدن ما روی فکر کردن ما تاثیر می‌گذارند. گرچه اندیشه‌های خیلی عمیق بیشتر در حال سکون رخ می‌دهند، اما چه کسی است که نداند راه رفتن و ورزش، باعث هجوم ایده‌های ناخواسته و باز شدن مغز به شیوه‌های می‌شوند که در حالت سکون امکان نداشت.

حتی اشاراتی که با دست‌هایمان انجام می‌دهیم، روی تمرکز و شیوع اندیشه ما تاثیر می‌گذارند.

3- حتی فضای فیزیکی پیرامون ما هم روی فکر کردن ما تاثیر می‌گذارد

خیلی روتین شده که مغز را به کامپیوتر تشبیه کنیم. اما در واقع این طور نیست. یک لپ تاپ در روی میز یک دفتر یا در پارک، به شیوه یکسانی کار می‌کند. اما مغز ما در شرایط محیطی مختلف ظرفیت‌های و شیوه‌های کارکرد متفاوتی دارد.

به همین خاطر است که محیطهای کاری دلپذیر یا اتاق کار بهتر می‌تواند خلاقیت ما را افزایش دهد.

4- تعاملات اجتماعی، ظرفیت فکری ما را بیشتر می‌کنند

تمام‌وقت خود را در خانه حبس کنید و کتاب بخوانید و یادداشت بردارید. بعد نتیجه کار را با وقتی که درگیر معاشرت با دیگران و تبادل نظر یا تدریس هستید، مقایسه کنید.

تعاملات اجتماعی مغز ما را بارورتر می‌کنند.

5- مغز خالص و مجرد، چندان قدرتمند نیست

خلاصه این بند می‌شود همان عبارت مغز سالم در بدن سالم است. منتها با تفاسیری…

سالهاست که ما داریم در مورد جاودانگی فناورانه صحبت می‌کنیم. یعنی تخیل می‌کنیم که اگر کل دیتا و فرایندهای پردازشی مغزمان را بشود به کامپیوترها منتقل کرد، ایا این مترادف با جاودانه شما نیست؟

اما من همان موقع که نخستین مقالات را می‌خواندن شک داشتم. اگر قرار باشد اندیشه بدون آن حس همیشگی کالبد و سیگنال‌های اندام‌های حسی، به صورت خالص استخراج شود، آیا شبیه‌سازی ما خوب خواهد بود.

احتمالا جادوانه‌کننده‌های آینده، باید فکری به حال تغذیه اندیشه‌های استخراج شده با یک کالبد مجازی هم بکنند. کسی هم چه می‌داند شاید تغذیه‌های جسمانی بهینه‌تری را ترتیب دادند.

نتیجه‌گیری که از این پست می‌شود کرد که محیطهای کاری مناسب، پیدا کردن خودانگاره مثبت از بدن، فهم شرایط بدنی که باعث ریلکسیشن عمیق ذهن می‌شوند؛ تعاملات اجتماعی مفیدتر، ظرفیت فکر و اندیشه ما را بالا می‌برند و بدون اینها ظرفیت مغز آنچنان که قبلا تصور می‌کردیم، نامحدود نیست.

منبع: + با تغییرات


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

جستجو برای جیمز باند بعدی – طرفداران جیمز باند یکی از این 11 نفر را جیمز باند بعدی می‌دانند

جیمز باند یک شخصیت خیالی است که توسط نویسنده بریتانیایی یان فلمینگ خلق شده. باند یک مامور سرویس مخفی بریتانیایی ظریف و پیچیده است که با کد 007 نیز شناخته می‌شود. او اولین حضور خود را در رمان «کازینو رویال» فلمینگ در سال 1953 انجام داد و از…

رهبران شرکت‌ها و کشورها در قالب افراد بی‌خانمان- چه کسی می‌داند اگر جبر جغرافیایی و اکوسیستم نبود،…

اگر پدر زیستی استیو جابز او را در یک سناریویی تخیلی به سوریه می‌برد، استیو جابز چه سرنوشتی پیدا می‌کرد؟ یک کارمند؟ یک مدیر رده میانی؟ یکی از انبوه کشته‌های جنگ داخلی این کشور؟بدیهی است که اکوسیستم مناسب و شرایط اقتصادی و یک آبشار…

منتخبی از تصاویر تاریخی کمتر دیده شده

با اینکه دسترسی به مستندهای خوب این روزها خیلی زیاد شده و به سبب وجود اینترنت (یا شبحی از اینترنت!) ما عکس تاریخی بسیار زیاد می‌بینیم (و می‌توانیم حدس بزنیم که که کئام عکس‌های معاصر روزی تبدیل به عکس تاریخی خواهند شد)، اما باز هم حجم…

این معماری‌های بسیار عجیب و در مواردی هراس‌انگیز دوران سوسیالیسم در روسیه و کشورهای اقماری آن

شوروی و سوسیالیست‌ها هم برای خود سبک معماری خاصی داشتند. در مواردی باشکوه، در مواردی خشن و در معدودی موارد مفهومی و زیبا.چیز جالب در آنها هدف ساخت آنها بود: بزرگداشت مبارزات میهنی و پیشرفت‌هایی که در سایه دولت‌های چپ به دست آمده بودند.…

سلاح‌های مخفی و شگفت‌انگیز آلمان نازی در طی جنگ جهانی دوم

در طول جنگ جهانی دوم، آلمان نازی سرمایه گذاری زیادی در تحقیق و توسعه تسلیحات مخفی انجام داد تا بتواند بر دشمنان خود برتری یابد. برخی از برجسته ترین سلاح های مخفی که توسط آلمانی ها ساخته شده اند عبارتند از:موشک V-2: V-2 اولین موشک…

ابر تورم آلمان در سال 1923 چه بر سر مردم آورد؟

به زمانی می‌رویم که یک آلمانی طبقه متوسط، ​​میلیاردها مارک در جیب خود حمل می‌کرد اما هنوز نمی‌توانست چیزی بخرد. یک قرص نان 200 میلیارد مارک قیمت داشت.با حقوق بازنشستگی یک هفته‌ای حتی یک فنجان قهوه را نمی‌شد خرید. سقوط آزاد ادامه داشت و…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF / خرید نهال گردو / کاشت مو / مجتمع فنی تهران /دندانپزشکی شبانه روزی /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /محصولات بهداشتی ایرانی / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /لیزر فوتونا /داروخانه تینا /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5