شرکت اوپو، نسل جدید دوربین‌های سلفی زیر صفحه نمایش را رونمایی کرد

0

از روز اولی که گوشی‌های موبایل با صفحه نمایش لبه تا لبه وارد بازار شد، چیزی که کاربران را می‌آزرد این بود که تمامیت صفحه نمایش با شکاف و یا سوراخی که به ناچار برای گذاشتن دوربین سلفی یا حسگرهای تشخیص چهره باید کنار گذاشته می‌شد، دچار خدشه می‌شد.

اپل و سامسونگ و شرکت‌های دیگر مدت‌هاست که با این مشکل دست به گریبان هستند و راه ساده و بی دردسری برای خلاص شدن از شر آنها (البته فعلا) معرفی نکرده‌اند.

اما شرکت اوپو زودتر دست جنابنده و مدت‌هاشت در این زمینه فعال است و ترتیبی داده که دوربین سلفی بتواند زیر صفحه نمایش قرار بگیرد. برای این کار آن بخش از صفحه نمایش که دوربین در زیر آن قرار داده شده، باید توانایی عبور نور را می‌داشت و اوپو برای این کار ضمن حفظ تراکم پیکسل ۴۰۰ پیکسل در اینچ مجبور شده در این بخش از پیکسل‌های کوچکتری استفاده کند.

خود کاربران نمی‌توانند با چشم هیچ تفاوتی بین بقیه صفحه نمایش و بخشی که که زیرش دوربین تعبیه شده، پیدا کنند. شرکت اوپو برای معرفی نمونه اولیه این فناوری تصویری از صفحه نمایش ساخته شده با فناوری جدید را که در آن اپلیکیشن کتابخوان الکترونیکی در حال اجراست به ما نشان می‌دهد تا همین مطلب را ثابت کند.

کیفیت دوربین سلفی هم خوب است و برای نمونه این عکسی است که با این دوربین سلفی گرفته شده:

البته باید دقت کرد که این عکس در نور خوب گرفته شده و اگر زیاد دقت کنیم یک سری اعوجاج یا آرتیفکت‌هایی در بخش‌هایی از عکس می‌توان پیدا کرد که البته برای دسته بزرگی از کاربران چیز مهمی نیست.

باید تصریح کنیم که نخستین شرکتی که دوربین سلفی زیر صفحه نمایش را در یک گوشی عرضه کرد، شرکت ZTE بود. این شرکت در گوشی اکسون ۲۰ این کار را کرده بود. از آنجا که این دوربین به صورت محدود هم که شده، وارد بازار شده، افتخار این ابتکار به ZTE‌ می‌رسد. به علاوه ZTE‌ ادعا می‌کند که در گوشی اکسون ۳۰ حتی این فناوری را ارتقا داده است.

اما اگر فقط عرضه نمونه اولیه را مد نظر قرار بدهیم، همین شرکت اوپو بوده که در سال ۲۰۱۹ در نمایشگاه شانگهای برای نخستین بار دمویی از فناوری را نمایش داد.

اما چیز مهم‌تر برای ما کاربران این است که ببینیم چه زمانی فناوری دوربین سلفی باکیفیت زیر صفحه نمایش وارد مدل‌های گوشی محبوب و پرفروش خواهد شد.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.