آزمایش ANA‌ چیست و برای چه انجام می‌شود؟

0

آزمایش ANA آنتی بادی‌های ضد هسته‌ای (ANA) را در خون تشخیص می‌دهد. سیستم ایمنی بدن به طور معمول آنتی بادی‌هایی برای مبارزه با عفونت ایجاد می‌کند. در مقابل، آنتی بادی‌های ضد هسته‌ای اغلب به بافت‌های بدن شما حمله می‌کنند و به طور خاص هسته هر سلول را هدف قرار می‌دهند.

در بیشتر موارد، یک آزمایش ANA مثبت نشان می‌دهد که سیستم ایمنی بدن شما حمله‌ای نادرست به بافت شما انجام داده است – به عبارت دیگر، یک واکنش خود ایمنی. اما برخی از افراد آزمایشات ANA مثبت را حتی زمانی که سالم هستند انجام می‌دهند.

احتمالاً پزشک شما آزمایش ANA را برای مشکوک به بیماری خودایمنی مانند لوپوس، آرتریت روماتوئید یا اسکلرودرمی تجویز می‌کند.

چرا انجام می‌شود؟

بسیاری از بیماری‌های روماتیسمی علائم و نشانه‌های مشابهی دارند – درد مفاصل، خستگی و تب. در حالی که یک آزمایش ANA نمی‌تواند تشخیص خاصی را تأیید کند، می‌تواند برخی بیماری‌ها را رد کند. و در صورت مثبت بودن آزمایش ANA، می‌توان خون شما را از نظر وجود آنتی بادی‌های ضد هسته‌ای خاص، که برخی از آن‌ها مخصوص بیماری‌های خاصی هستند، آزمایش کرد.

چگونه آماده آزمایش شوید؟

آزمایش ANA به نمونه خون شما نیاز دارد. اگر از نمونه شما فقط برای آزمایش ANA استفاده می‌شود، می‌توانید قبل از آزمایش به طور معمول غذا بخورید و بنوشید. اگر از نمونه خون شما برای آزمایش‌های اضافی استفاده می‌شود، ممکن است لازم باشد قبل از آزمایش مدتی ناشتا باشید. پزشک دستوراتی را به شما می‌دهد.

برخی از دارو‌ها بر صحت آزمایش تأثیر می‌گذارد، بنابراین لیستی از دارو‌هایی که مصرف می‌کنید را به پزشک خود بیاورید.

چیزی که می‌توانید انتظار داشته باشید

برای آزمایش ANA، یکی از اعضای تیم مراقبت‌های بهداشتی شما نمونه‌ای از خون را با قرار دادن یک سوزن در ورید بازوی شما می‌گیرد. نمونه خون برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال می‌شود. می‌توانید بلافاصله به فعالیت‌های معمول خود بازگردید.

نتایج

وجود آنتی بادی‌های ضد هسته‌ای نتیجه آزمایش مثبت است. اما داشتن نتیجه مثبت به این معنی نیست که شما بیماری دارید. بسیاری از افراد بدون بیماری آزمایش ANA مثبت دارند – به ویژه زنان بالای ۶۵ سال.

برخی از بیماری‌های عفونی و سرطان‌ها با ایجاد آنتی بادی‌های ضد هسته‌ای و دارو‌های خاصی همراه بوده است.

اگر پزشک مشکوک است به بیماری خود ایمنی مبتلا هستید، احتمالاً تعدادی آزمایش را تجویز می‌کند. نتیجه آزمایش ANA شما اطلاعاتی است که پزشک می‌تواند برای تعیین علت علائم و نشانه‌های شما استفاده کند.

بنر سایت دانلود فیلم نمایش دسکتاپ
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.