فیلم اگزیستنز – خلاصه داستان، نقد و بررسی – eXistenZ (1999)

0

سال تولید : ۱۹۹۹
کشور تولیدکننده : کانادا و انگلستان
محصول : رابرت لنتوس، آندراس هاموری و دیوید کراننبرگ
کارگردان : کراننبرگ
فیلمنامه‌نویس : کراننبرگ
فیلمبردار : پیتر سوشیتسکی
آهنگساز(موسیقی متن) : هوارد شور
هنرپیشگان : جنیفر جیسن لی، جاد لا، ایان هولم، دان مکلار، کالم کیت‌رنی، سارا پالی، رابرت سیلورمن، کریستوفر اکلستن و ویلم دافو.
نوع فیلم : رنگی، ۹۷ دقیقه.

”آلگرا گلر“ (چیسن لی)، الههٔ طراحان بازی‌های کامپیوتری، که آخرین بازی مبتکرانه‌اش ”اگزیستنز“؛ از میان برداشتن مرز بین واقعیت و دنیای سرگرمی، به‌شدت با تب وتاب و امیال طالبانش ارتباط برقرار کرده، هدف توطئه‌ای مرگ‌بار قرار گرفته و مجبور به فرار شده است. تنها متحدش، ”تد پیکول“ (لا) مأمور حراست تازه کار است که قسم خورده از او مراقبت کند. ”آلگرا“ که ”تد“ را مجاب کرده تا ”گیم“ را بازی کند، هر دوشان را وارد دنیائی مرهوم می‌کند که در آن، ”هستی“ به پایان می‌رسد و اگزیستنز آغاز می‌شود. اما دیری نگذشته که نیروهای ضد اگزیستنزیالیسم به تعقیب ”پیکول“ و ”آلگرا“ می‌پردازند…

این‌جا کراننبرگ بار دیگر به مضمون‌هائی می‌پردازد که پیش از این در عرصهٔ ویدئو (۱۹۸۲)، ناهار عریان (۱۹۹۱) و تصادف (۱۹۹۶) آن‌ها را به‌کار گرفته بود؛ از جمله نقش هنرمند در جامعه‌ای مصرفی یا این‌که چطور تکنولوژی، انسان‌هائی را که تصور می‌کنند کنترل آن را به‌دست دارند، شکل می‌دهد و کنترل می‌کند. اگزیستنز تریلری آینده‌گر است که با ترکیب عواملی از فیلم‌های افسانه ـ علمی، ترسناک و ماجرائی / اکشن یک ”سرگرمی“ هذیانی و سیاه به‌دست می‌دهد و تأکیدی دوباره می‌کند بر نقش کراننبرگ به‌عنوان فیلم‌سازی ”اریژینال“ در سینمای معاصر. تهیه‌کنندگان اصلی فیلم مجاری هستند و در عنوان فیلم Z,X,eXistenZ با حروف بزرگ درج شده‌اند تا حروف باقی‌ماندهٔ میان آن دو حرف، کلمهٔ isten را بسازند که به مجاری به‌معنای ”پروردگار“ است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.