سریال تماس – تحلیل، بررسی و خلاصه داستان – Touch 2012

0

نویسندگان: تیم کرینگ، راب فرسکو، کارول باربی، ملیندا تیلر، رابرت لوین، کریس لوینسون.

کارگردانان: فرانسیس لارنس (پایلوت)، نلسون مک کورمک مایکل وکسمنف آدام کین، استفن ویلیامز. موسیقی متن: لیزا کولمن، وندی ملوین.

بازیگران: ناتالی هارت. بازیگران: کیفرساترلند (مارتین بوم)، گوگا ماباتا-را (سلیا هاپکینز)، دیوید مازوز (جیک بوم)، دنی کلاوز (آرتور تلر)، ماریا بلو (لوسی رابینز)، رکسانا بروسو (شری استرپلینگ)، می مایاتاما (میوکو)، ساتومی آکونو (ایزومی)، کرگ الیس (ترور ویلکاکس)، ساکسون شاربینو (آملیا رابینز)، کاترین دنت (ابیگیل کلسی) ف بادی الفمن (آبراهام)، دایدری هنری (مگی میلر)، لوکاس هاس (کالوین نوربرگ)، سید تامائوی (گیلرمو اورتیز)، تیفوس ولیور (رندال مید).

تولید تلویزیون فاکس قرن بیستم، چرنین اینترتینمنت، تیل ویندپروداکشنز. پخش: شبکه فاکس. محصول: ۲۰۱۳-۲۰۱۲ آمریکا.


خلاصه سریال:

یک افسانهٔ قدیمی چینی می‌گوید که خداوند ریسمانی قرمز را به پای تمامی انسان‌ها بسته که زندگی و سرنوشت همه را به یکدیگر مرتبط می‌کند. مارتین بوم یک خبرنگار سابق است که همسرش را در حادثه ۱۱ سپتامبر از دست داده و هم اکنون در بخش باربری فرودگاه نیویورک مشغول به کاراست و با پسر یازه سالهٔ خود به نام جیگ زندگی می‌کند. جیگ پسری منزوی است که تاکنون حتی یک کلمه هم صحبت نکرده. اما از استعداد و توانایی عجیبی در زمینهٔ اعداد برخوردار است. جیگ بر اساس دنباله‌های عددی، می‌تواند رویدادهای منظمی را در سراسر دنیا پیش بینی کند که بر زندگی افراد تاثیر می‌گذارند. مارتین با پی بردن به این توانایی جیگ، می‌کوشد تا راز اعداد و اتفاقات را کش کند. کاری که چندان ساده نیست. چون به دلیل شرایط نامساعد زندگی او، امکان صلب حضانت فرزندش وجود دارد و معماهای بزرگ‌تری هم در پس این توانایی جیگ دیده می‌شود.


تولید سریال تماس خیلی بی سر وصدا از سال ۲۰۱۱ آغاز شد و شبکهٔ فاکس هم از همان ابتدا، ۱۳ قسمت کامل را برای فصل اول در نر گرفت. پایلوت سریال به صورت ویژه در تاریخ ششم بهمن سال گذشته بر روی آنتن رفت و پخش هفتگی سریال از فروردین ماه ادامه پیدا کرد. اپیزود نهایی فصل اول سریال هم با چند ماه فاصله، شهریور امسال پخش شد. فصل دوم تماس از بیستم بهمن امسال به روی آنتن خواهد رفت و همانند فصل اول، مدت زمان هر قسمت از سریال بین ۴۴ تا ۵۰ دقیقه خواهد بود.


تیم کرینگ: یکی از چهره های مشهور سریال‌های علمی- تخیلی در دو دههٔ گذشته که کارش را با نوشتن متن نایت رایدر سریال معروف دههٔ هشتاد میلادی آغاز کرده است. موفق‌ترین کار کرینگ تا پیش از این، قهرمانان است که برایش نامزدی جایزه امی در بخش بهترین سریال درام را هم به همراه داشت.

پیتر چرنین: یک چهرهٔ فعال در زمینه‌های اقتصاد، سرگرمی، رسانه و تکنولوژی که توید دو اثر عظیم جیمز کامرون یعنی تایتانیک و آواتار از دستاوردهای مدیریتی او در کمپانی فاکس قرن بیستم است. چرنین از سال ۲۰۰۹ کمپانی فیلمسازی خودش را تاسیس کرده و ظهور سیاره میمون‌ها هم اولین محصول سینمایی‌اش بود. فیلم علمی – تخیلی بزرگ نسیان با نقش‌آفرینی تام کروز هم یکی دیگر از تولیدات کمپانی چرنین است که امسال بر روی پردهٔ سینماها خواهد رفت.

کیفر ساترلند: یک مثال مناسب برای ستارهٔ سریال‌های تلویزیونی. ساترلند آن قدر باهوش بود که به جای حضور کم رنگ در آثار سینمایی به تلویزیون برود و با ایفای نقش جک باور سریان ۲۴، در حافظهٔ مخاطب لنگر بیاندازد. شخصیت مارتین بوم در تماس، اولین نقش اصلی ساترلند پس از پایان ۲۴ است. ظاهر شدن در غالب یک شهروند معمولی که با درگیری‌های روزمره سروکار دارد، چالشی تازه برای ساترلند و یکی از عوامل جذابیت این سریان به شمار می‌رود.

فرانسیس لارنس: بعد از سال ها کلیپ سازی و ساخت میوزیک ویدیو برای ستارگان موسیقی وارد سینما شد و بعد از کارگردانی سه فیلم قابل توجه کنستانتین، من افسانه‌ام و آب برای فیل‌ها حالا مشغول ساخت قسمت های بعدی از مجموعه سینمایی بازی‌های گرسنگی است. لارنس در حال حاضر فراتر از یک تکنسین کاربلد، به عنوان کارگردانی با استعداد شناخته می‌شود که در جریان تولید سریال تماس هم حضوری تاثیرگذار دارد.


* یکی از محورهای اصلی سریال، داستان‌ها و رمز و رموز مربوط به علم اعداد و ریاضیات است. برای مثال در داستان به عدد «فی» اشاره می‌شود که حاصل تقسیم دو عدد متوالی از دنباله فیبوناچی است. از عدد فی که مقدار تقریبی آن برابر ۶/۱ است به عنوان عدد طلایی یا عدد الهی یاد می‌شود. چون در اکثر پدیده‌های طبیعی، تناسبی بر مبنای این عدد برقرار است.

* جیک بوم شخصیت اصلی سریال، پسری است که تا یازده سالگی حتی یک کلمه هم به زبان نیاروده است. در باره سال‌های کودکی آلبرت اینشتین هم چنین روایتی وجود دارد.

* دنبالهٔ عددی املیا که داستان سریال و ماجراهای جیک و دکتر ترور (دنی گلاور) بر مبنای آن بنا شده، حاصل کار نویسنده‌های سریال است و وجود خارجی ندارد.

* در سریال کمشدگان هم ماجرای مشابهی در باره یک رشته عدد مرموز وجود داشت که در زندگی شخصیت‌های داستان با اشکال مختلفی ظاهر می‌شد.


* این روزها برنامه‌های علمی مردم را به سرگرم کننده‌ترین شکل ممکن با پدیده‌های نو آشنا می‌کنند و سرگرمی سازها برای تعریف کردن داستان‌های تازه، می‌روند به سراغ همین پدیده‌ها. تیم کرینگ هم از نسل چنین سرگرمی‌سازهایی است که در کارهایش ترکیبی از پدیده‌های علمی روز و مفاهیم و کهن الگوهایی مذهبی دیده می‌شود. در قهرمانان کار قبلی کرینگ داستان و فضای کامیک بوکی سریال به مبنای تئوری تکامل داروین بنا شده بود و هم زمان یک عرفان و اخلاق‌گرایی مسیحی هم در کل سریال جریان داشت. تماس هم به سراغ یکی از پدیده‌های جذاب و کنجکاوی برانگیز یعنی علم اعداد رفته و از دل رویدادهای روزمره و اتفاقی داستان‌های هر قسمت، به دنبال کشف یک نظم الهی و نگاهی تقدیرگرایانه است.

* تماس علاوه بر این ایدهٔ مرکزی، سعی میکند تا بینندهٔ خود را با نگاهی جهان شمول و غیرمادی نسبت به ساختار دنیای جدید آشنا کند. گسترش ارتباطات و تکنولوژی، تمدن را وارد مرحلهٔ جدیدی کرده و صنعت سرگرمی در این زمینه به شدت تاثیرگذار است. در خیلی از آثار مطرح سال‌های اخیر چه در سینما و چه در تلویزیون، بر روی نقش تمام انسان‌های ساکن کردهٔ زمین بر تعیین سرنوشت و مسیر حرکت دنیا تاکید شده است. در پس خط داستانی اصلی و لوکشین های متنوع تماس هم این تفکر دیده می‌شود که تمام انسان‌ها از خاور میانه گرفته تا آسیای شرقی و آمریکا، همه از دنیای جدید سهم خود را خواهند داشت.

* البته با وجود چنین زیربنای وسیعی، ساختمان سریال خیلی مرتفع نیست. بعضی از خرده داستان‌ها و اتفاقاتی که در طول سریال می‌بینیم، آن قدر دراماتیک شده‌اند که بیننده به سختی آنها را باور می‌کند. گره‌های داستانی و آنچه که قرار است از گذشتهٔ شخصیت ها دستگیرمان شود هم گاهی اوقات به سادگی قابل پیش‌بینی اند. ساختار داستانی سریال هم باعث شده تا بیشتر از شخصیت‌ها، روی سیر وقایع و پیرنگ داستان تاکید شود که این ویژگی و یا شاید کمبود خیلی از آثار دنباله‌دار در مدیوم تلویزیون است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.