چگونه در iPadOS 15 با ویژگی‌های مالتی‌تسکینگ کار کنیم

بهبود چندوظیفگی و بصری‌تر شدن در آیپدهای اپل

0

سال‌ها است آیپدهای اپل می‌توانند ۲ یا ۳ برنامه را به طور همزمان نشان دهند؛ اگر این کار را چندوظیفگی بدانیم!

خوش‌بختانه، سیستم‌عامل تازه منتشر شده iPadOS 15 می‌تواند سیستم چندوظیفگی آیپد را توسعه دهد و بصری‌تر کند. در این مطلب، می‌خواهیم درباره نحوه استفاده از این قدرت چندوظیفگی iPadOS 15 روی آیپدها صحبت کنیم:

چندوظیفگی iPadOS 15: برخی چیزها ثابت ماندند

اپل در سال ۲۰۱۵ این قابلیت را فراهم کرد که تبلت‌های آیپد چندین اپلیکیشن را به طور همزمان نمایش دهند. این سیستم به خوبی کار می‌کرد ولی از نظر بصری چندان جالب نبود. با این وجود، بسیاری از مردم از این قابلیت استفاده می‌کردند.

بنابراین، در ابتدا باید به افرادی که با چندوظیفگی در آیپدهای اپل آشنایی دارند؛ اطمینان بدهیم که iPadOS 15 نمی‌خواهد سیستم ژست قدیمی آیپد را خراب کند. روش‌های جدیدی برای پیکربندی اپلیکیشن‌ها روی صفحه اصلی فراهم شده است ولی لازم نیست از آن‌ها برای Split View یا Slide Over استفاده کنید. در صورت تمایل، می‌توانید به سادگی آیفون‌ها را از Dock به بیرون بکشید و رها کنید.

چگونه با آیپد چندوظیفگی را شروع کرد

برای اینکه جلوه چندوظیفگی در آیپد و پروسه کنار هم قرار دادن اپلیکیشن‌ها بصری‌تر شود؛ iPadOS 15 یک منوی مالتی‌تسکینگ جدید اضافه کرده است که در بالای اپلیکیشن‌ها در iPadOS 15 ظاهر می‌شود.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

بیشتر اوقات، این منو فقط سه نقطه کوچک است که تقریبا هیچ فضایی را اشغال نمی‌کند اما همیشه وجود دارد و به شما کمک می‌کند تا اپلیکیشن جدیدی را در کتار اپلیکیشن‌های فعلی باز کنید یا از اپلیکیشنی بخواهید که کل صفحه را کنترل کند.

با باز کردن یک اپلیکیشن شروع می‌کنیم. سپس، روی آیکون چندوظیفگی در بالای صفحه ضربه بزنید. یک پنجره کوچک با سه کلید باز می‌شود:

دکمه وسط با حرکت دادن اپلیکشن فعلی به سمت چپ، عملیات Split View را آغاز می‌کند تا برای باز کردن اپ دوم جای خالی درست شود. این کار در صفحه‌ اصلی آیپد انجام می‌شود و شما آن‌جا می‌توانید هر اپلیکیشن جدیدی را باز کنید. وقتی یک اپ جدید باز کنید؛ در سمت راست صفحه ظاهر خواهد شد.

روی آیکون مالتی‌تسکینگ ضربه بزنید و بعد انگشت خود را بکشید تا موقعیت دو برنامه با هم تغییر کند. همین‌طور، می‌توانید انگشن خود را رو به پایین بکشید تا اپلیکیشن مخفی شده و یک اپ دیگر باز کنید.

اگر روی کلید سمت راست ضربه بزنید؛ برنامه‌ای که در حال استفاده از آن هستید به حالت Slide Over می‌رود. این حالت به شما امکان می‌دهد برنامه را از لبه سمت راست حرکت دهید و با یک حرکت انگشت در دسترس نگه دارید.

دکمه سمت چپ در منوی مالتی‌تسکینگ، برنامه در حال اجرا را تمام صفحه می‌کند. این دکمه به شما امکان می‌دهد هر زمان که تمایل داشتید؛ چندوظیفگی در کنار هم را پایان دهید. مثلا، اگر می‌خواهید مرورگر سافاری کل صفحه را بپوشاند؛ سه نقطه بالای صفحه را ضربه زده و گزینه تمام صفحه را انتخاب کنید تا دیگر اپلیکیشن Split View در کنار آن قرار بگیرد.

اپل ترفندهای خاص خودش را برای Split View و  Slide Over دارد و شما باید کم‌کم آن‌ها را فرا بگیرید.

اپلیکیشن‌ها را روی shelf بگذارید

سیستم‌عامل iPadOS 15 دارای یک سیستم جدید برای کار با اپلیکیشن‌هایی است که چندین پنجره باز می‌کنند. وقتی دارید با چنین اپی کار می‌کنید؛ چندین پنجره کوچک در پایین صفحه ظاهر می‌شوند که هریک برای پنجره باز شده‌ای از این اپ هستند و اپل آن را shelf می‌نامد.

می‌توانید بین این پنجره‌ها جابه‌جا شوید؛ یک پنجره جدید اضافه کنید یا با بالا و پایین کشیدن پنجره‌ها، آن‌ها را ببندید. شما در shelf نمی‌توانید پنجره‌ای که پیش‌روی شما باز است را ببندید؛ فقط پنجره‌هایی که روی صفحه فعال نیستند؛ بسته خواهند شد.

وقتی شروع به استفاده از اپلیکیشن‌های خود می‌کنید؛ shelf ناپدید می‌شود ولی باز با ضربه زدن روی آیکون مالتی‌تسکینگ در بالای صفحه می‌توانید آن را ظاهر کتید. همین‌طور، می‌توانید روی آیکون اپ در Dock ضربه بزنید تا shelf دوباره ظاهر شود.

اپلیکیشن Apple Mail دارای یک کلید اختصاصی برای نمایش shelf است؛ شاید به این دلیل که انتظار می‌رود شما چندین پنجره ایمیل همزمان باز کنید.

اگر با سیستم قبلی چندوظیفگی آیپد بیشتر احساس راحتی می‌کنید؛ هیچ جای نگرانی نیست و هنوز این سیستم قدیمی می‌تواند در دسترس شما باشد و App Switcher آیپد بدون تغییر باقی بماند. برای فعال کردن آن، از پایین آیپد، صفحه را به سوی بالا بکشید تا همه پنجره‌های برنامه‌هایی که باز کردید را مشاهده کنید.

منبع cultofmac
   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.