سریال Squid Game (اسکویید گیم یا بازی ماهب مرکب) در همه جای دنیا محبوب شده، اما خود کره‌ای‌ها در مورد آن چه فکری دارند؟

20

سریال Squid Game (اسکویید گیم یا بازی ماهی مرکب) جهان را سرگرم کرده. اما در کره جنوبی احساس متفاوتی نسبت به آن وجود دارد.

این سریال ترسناک ۹ قسمتی در نت‌فلیکس در ۹۰ کشور دنیا به صورت استریم یا پخش جاری وارد شده، از جمله در خود کره جنوبی. تازه آمار دانلود و شبکه‌هایی که بدون اجازه این سریال را استریم می‌کنند را هم اگر بیفزاییم، میزان تماشای آن سر به فلک می‌کشد.

اما در عین سرگرمی و داستان‌پردازی و شخصیت‌پردازی عالی، هیجان و تعلیق، برخی کره‌ای‌ها از تماشای آن عصبی می‌شوند. زیرا سوژه اصلی آن در مورد مشکلات واقعی کره جنوبی است: بدهی و مبارزه بی‌پایان برای بازپرداخت آن.

بازیگران سریال “بازی ماهی مرکب” از بزرگترین ستارگان کره جنوبی هستند، از جمله لی جونگ جائه به عنوان ضدقهرمان، سئونگ گی هون، پدری که ناامیدانه بدهکار است و از یک غریبه کارت ویزیت دریافت می‌کند تا شاید راه حلی معجزه‌آسا به او پیشنهاد شود. او به همراه ۴۵۵ شرکت‌کننده دیگر – از هر قشر و اقلیتی که در بدهکار مشابه هم هستند- موافقت می‌کند که وارد بازی عجیبی شوند. بازی‌ای که مراحل مختلف دارد و هر مرحله از آن بر اساس بازی‌های سنتی کره‌ای طراحی شده. منتها باختن در این بازی‌های کودکانه که بسیار خشن هم شده‌اند، عاقبت مرگ فوری دارد. اما شرکت‌کنندگان به طمع دریافت جایزه نقدی نهایی ۴۵.۶ میلیارد وونی (حدود ۳۸ میلیون دلار) قبول می‌کنند که در بازی باقی بمانند.

زندگی واقعی آنها در دنیای بیرون، طوری است که آنها مرگ با عزت را به زندگی با ذلت ترجیح می‌دهند!

پروفسور سائجی، استادیار مطالعات کره‌ای و شرقی آسیا در دانشگاه ملی پوسان در مورد سریال اسکویید گیم می‌گوید که کره‌ای‌ها از اینکه یک سریال کره‌ای توانسته در نت‌فلیکس این همه بدرخشد و تسلط پیدا کند، یک نوع احساس غرور ملی می‌کنند. اما این شماره یک بودن، وقتی که به قیمت نشان دادن سیه‌روزی اقشاری از ملت کره باشد، ارزش خود را از دست می‌دهد.

این استاد کره‌ای می‌گوید که کره جنوبی با فیلم انگل “Parasite” که برنده برنده اسکار ۲۰۲۰ شد، هم همین حس و حال را داشت. این فیلم هم بر موضوع نابرابری متمرکز شده.

البته حجم موضوع واقعی مطرح شده در سریال آنقدر نیست که “بازی ماهی مرکب” در کشور اصلی، محبوب نشود.

این شوی تلویزیونی در ۱۷ سپتامبر درست قبل از Chuseok، یک تعطیلات کره‌ای شبیه به روز شکرگزاری غربی‌ها، پخش شد. افزایش ترافیک اینترنت باعث شد یکی از ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی از نت‌فلیکس شکایت کند تا هزینه افزایش یافته‌اش را جبران کند!

عناصر مطرح شده در سریال، راه خود را به زندگی واقعی هم باز کرده‌اند که یکی از آنها آبنبات قندی سنتی کره به نام دالگونا dalgona است. فروشنده کره‌ای که این آبنبات را می‌فروشد گفته که رونق زیادی داشته.

میزان توجه مردم به جزئیات این سریال بسیار زیاد بوده. مثلا در یک مورد جالب، هزاران نفر از مردم کره جنوبی که متوجه یک شماره تلفن هشت رقمی در کارت ویزیت نشان داده شده بودند، با آن شماره تماس گرفتند. غافل از اینکه این شماره متعلق به یک شهروند عادی است. حتی تماس‌های زیادی با شماره‌هایی که از نظر ارقام تا حدی شباهت داشتند، گرفته شده بود. میزان این مزاحمت آنقدر زیاد شد که روز چهارشنبه، نتفلیکس گفت که با شرکت تولید محلی برنامه برای حل این مشکل، توافق کرده مقداری ویدئوها ویرایش شود تا شماره نمایش داده نشود!

رقابت شدید اقتصادی بین مردم که یکی از دلایل موفقیت کره جنوبی بود، در دوره صنعتی شدن سریع در دهه ۱۹۶۰ شدت پیدا کرد. متعاقب این جهش اقتصادی، کره تبدیل به دهمین اقتصاد بزرگ جهان شد.

اما در پی آن، مانند بسیاری از کشور‌ها، دیگر مدرک دانشگاهی و شغل‌های به اصطلاح یقه سفید دیگر امنیت مالی قبلی را تضمین نمی‌کردند. شهروندان کره‌ای با درآمد متوسط ۴۲۰۰۰ دلار در سال، در کمال تعجب متوجه شدند که برای ادامه زندکی مجبور به وام گرفتن هستند!

بدهی خانواده‌ها در کره جنوبی، در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته و اکنون برابر با تولید ناخالص داخلی سالانه این کشور است.  بخش بزرگی از این بدهی، بدهی‌های خرید خانه است.

قیمت مسکن به ویژه در دوران ریاست جمهوری «مون جائه این» به سرعت در حال افزایش است و متوسط ​​قیمت آپارتمان در سئول نزدیک به ۱ میلیون دلار است. علاوه بر مسکن، برخی از ‌کرهای‌ها، به ویژه جوانان، برای سرمایه‌گذاری در رمزارزها پول قرض می‌کنند.

بسیاری از کره ای‌ها با استقراض از موسسات مالی قانونی مانند بانک‌ها شروع می‌کنند. وقتی این پول تمام شود، سراغ وام‌دهندگان درجه دو می‌روند که سود بیشتری دریافت می‌کنند. بر اساس برخی برآورد‌ها، ۴۰۰۰۰۰ کره‌ای بدهکار ربادهندگان هستند.

طرح کلی “بازی ماهی مرکب” به راحتی برای کره‌ای‌ها قابل پذیرش است زیرا در آن به داستان‌های آشنای افراد بدهکار در زندگی واقعی اشاره می‌شود.

ورشکستگی در کره جنوبی به طور کلی نه به عنوان فرصتی برای شروع دوباره، بلکه به عنوان یک سرنوشت ویرانگر تلقی می‌شود. در سریال هم روی این نکته تاکید شده، زمانی که به شرکت‌کنندگان این امکان داده می‌شود که آنجا را ترک کنند، اما آنها تصمیم می‌گیرند حتی به قیمت از دست دادن جان، بازی را ادامه دهند.

در دنیای واقعی، شاید کره‌ای‌ها فراتر از ترس مرگ جسمانی، از مرگ غرورشان بترسند. در چشم آنها، شرم‌آور است که در یک خانواده برچسب عضو ناموفق بودن خانواده به شما چسبیده شود.

برخی بینندگان سریال در کره جنوبی می‌گویند این سریال اضطراب‌زا است زیرا مرگ و خشونت را محیط بازی‌های کودکانه مانند چراغ قرمز، چراغ سبز و طناب کشی به نمایش گذاشته. به عبارتی نوستالژی دوران کودکی و زمانه معصومیت با خشونت و مرگ گره می‌خورد.

محبوبیت سریال اسکویید گیم در غرب عجیب بود و هیچ کس آن را پیشبینی نمی‌کرد. اما در واقع صادرات فرهنگی کره‌ای سالهاست که آسیا را فرا گرفته، حالا هم دارد بعدی جهانی به خود می‌گیرد. نت‌فلیکس امسال ۵۰۰ میلیون دلار برای محتوای کره‌ای هزینه کرده، تقریباً به همان میزانی که در کل پنج سال گذشته هزینه کرده بود.

در حالی که سریال بازی مرکب، اولین داستان در مورد مبارزه تا مرگ نیست، کارگردان هوانگ دونگ هیوک، که دارای مدرک کارگردانی از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی است، آن را به شیوه خود تأثیرگذار کرده و نشان داده که کره‌ای‌ها می‌توانند احساس‌برانگیزتر از هالیوودی‌ها محتوا تولید کنند.

منبع: nbc news

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با ۱۸ سال سایقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

صندلی‌های بامزه طراحی شده با هوش مصنوعی توسط بونی کاره‌را

تصور کنید وارد اتاقی می‌شوید و صندلی‌ای را می‌بینید که شبیه یک قاچ هندوانه غول‌پیکر است، همراه با پوست و دانه‌هایش. یا صندلی‌ای که شبیه آناناس سیخ‌دار است، با لبه های تیز و اندرون نرمش؟ این دنیای بونی کاره‌را است، هنرمند با استعداد سه…

گالری- تصاویر تبلیغاتی خودروهای ایمپریال کرایسلر در سال‌های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۳

ما بیشتر این عکس‌ها را در فیلم‌ها و کارتون‌ها دیده‌ایم و راستش تعجب می‌کنیم که زمانی خودروی کرایسلر با این طول و عرض و طراحی تولید می‌شد. ایمپریال برند خودروهای لوکس کرایسلر در بازه زمانی سال‌های ۱۹۵۵ تا ۱۹۷۵ و نیز در بازه زمانی سال‌های…

هنرمندی با این تصاویر جالب پیش چشم ما مجسم کرده که اگر ۱۰ بنای تاریخی و اسطوره‌ای معروف، سالم و…

یکی از جالب‌ترین چیز‌ها در مورد مطالعه تاریخ، یادگیری چیز‌های شگفت‌انگیزی است که نیاکان ما ایجاد کرده‌اند. اما برخی از یادگارهای آنها از بین رفته‌اند و فقط ویرانه‌های آنها باقی هستند و در مواردی همین ویرانه‌ها هم نیستند و فقط توصیف‌های متنی…

قسمت دیگری از عکس‌های تاریخی کمتر دیده شده: یک عکس ارزش هزار کلمه را دارد!

شاید این گفتار مشهور فرنگی‌ها که می‌گویند که یک عکس به اندازه هزار کلمه سخن می‌گوید، غلو باشد. گاهی در یک عکس فقط زیبایی می‌بینیم. گاهی هم داخل آن چیزی نیست. بدتر از همه، گاهی چون یک عکس برش محدودی از زمان و مکان است، به نوعی حاوی دروغ است…

هوش مصنوعی میدجرنی Midjourney تصور می‌کند که اساتید رشته‌های مختلف باید چه ظاهری داشته باشند؟ گالری…

کودک و نوجوان که بودم برای خودم یک پا Midjourney  بودم. کتاب‌ها را که می‌خواندم از روی توصیف چهره‌ها و مکان‌ها و اشیا تصور می‌کردم که مثلا کاپیتان نمو یا ربات آر دانیل الیواو باید چطوری باشد، فضاها را تصور می‌کردم و آب و رنگ به آنها در ذهن…

عجیب ولی واقعی: چشم‌های این زن در این عکس آبی نیست! + ویدئو

در یک خطای دیداری بسیار جالب که به تازگی دین جکسون در تیک تاک منتشر شده، چهره عادی زنی را می‌بینیم که برخلاف ظاهر امر، چشمان او آبی نیست و در واقع حاکستری است. دین جکسون در زمینه ایجاد خطاهای دیداری، یک حرفه‌ای محسوب می‌شود. ویدئوی او در…

آگهی متنی در «همه» صفحات
ایمپلنت دندان / عمل اسلیو معده / کلینیک زیبایی / عمل بای پس معده / بهترین جراح چاقی / متخصص زنان رشت / خرید گوشی با حکمت کارت / پمپ آب صابون / buy telegram members / جراحی چاقی تهران / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور – متخصص زنان / خرید خودنویس / خرید دستگاه لیزر تیتانیوم / پمپ اسید / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کمپ ترک اعتیاد / دانلود سریال / انواع مکمل های زینک / کلاه کاسکت / درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / متخصص زنان / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /

20 نظرات
 1. رت می گوید

  ترسناک؟!

  1. نادیا می گوید

   بله تقریبا ترسناکه، نه اونجوری که زامبی و فلان داشته باشه. اینکه با اسلحه شلیک میکنن تو سر آدما و خونش میپاشه رو صفحه، یا مثلا به هم چاقو میزنن و… . خشونت اش اینطوریه. البته من هنوز ۳ قسمت دیدم

 2. فاطمه می گوید

  چون شنیده بودم دلخراشه، کلا قید دیدنش رو زدم! اما یادداشت شما تصویر خیلی خوبی بهم داد. کلا یادداشتهاتون درباره سریالها و مینی‌سریالهای جدید رو مشتاقانه میخونم و اقتدا میکنم 🙂

 3. الهام می گوید

  وای عالی عااااااالی

 4. F می گوید

  عااالییی بود این سریال

  فوووق العاااادهه

  حتماااا پیشنهاد میکنم ببینید

 5. F می گوید

  عالی عالی عااالییی

  هرچی بگم کمه فوودق العاده

  حتمااااا پیشنهاد میکنم ببینید

 6. mozhy می گوید

  ترسناک اما هیجان انگیزززززز??

 7. مرتضی می گوید

  هالیوود که مدتهاست با ساخت محصولات فرمولی و بازسازیهای ضعیف آثار قدیمی، مرگ خودش رو اعلام کرده فقط ظاهرا هنوز کسی این رو باور نکرده. در دو سال گذشته به سختی بتوان ۳-۴ محصول دسته اول و قابل اعتنا در کل تولیدات هالیوود با میلیاردها دلار بودجه پیدا کرد. شاید تولیدات کره ای و کلا شرق دور و اروپایی (تا حدی) بتونند سینما رو از وضعیت اسفناک فعلی اش نجات بدن.

  1. محمد می گوید

   کاملا موافقم

  2. مانی می گوید

   ببخشید مگه پارسال سریال جانبی وزیر برای آمریکا ساخته نشد ؟ که جزو پر بیننده ترین سریال های سال ۲۰۲۰ شد ، یه چیزی میگین در بارش تحقیق کنین ، شاید یکم ضعیف تر عمل کرده باشم ولی این ضعیف بودن برایه کل کشورا بوده اونم دلیلش ویروس کروناس که باعث شده دست کارگردان ها خیلی بسته بشه

   1. سامان می گوید

    من با حرف ایشون موافقم. هالیوود اگر تغییری در سیاستهاش نده قافیه رو باخته. سریال جانبی وزیر منظورت Queen’s Gambit هست؟! اینجا صحبت از فروش بالا نیست. الان هالیوود کلی فیلم و سریال چرت تولید میکنه که به کمک شبکه های پخش آنلاین که توی این دو سال رشد زیادی داشتند مثل Netflix و HBO Max، Disney Plus و … میلیونها دلار فروش دارند. شرایط lockdown و بسته شدن سینماها و روی آوردن مردم به این سرویسها هم باعث بالا رفتن فروش کلی محصولات سرگرمی شده. بحث سر کیفیت محصولات تولیدی هست. مدتها طول میکشه تا این افت کیفیت اثرش رو در فروش نشون بده. خیلی از مردم هنوز تولیدات استودیوهای بزرگ هالیوودی رو با تصور کیفیت بالاشون مشاهده می کنند و البته خیلی هاشون پس از مشاهده سرخورده میشن. ضمن اینکه خیلی عوامل دیگه هم در فروش دخیله مثل بازاریابی که خب هالیوود با بودجه های سرسام آور خودش در این زمینه عرصه رو برای دیگر کشورها تنگ کرده. محصولاتی با کیفیت چند برابری محصولات هالیوود در کشورهای دیگه تولید میشه که اکثر مردم حتی اسمشون رو هم نمی شنوند. در مورد مشکلات کرونا درسته که تاثیر داشته ولی نمیشه گفت تنها دلیل افت کیفیت آثار تولیدی هالیوود مشکلات کرونا بوده چون این مشکل رو همه کشورهای دیگه مثل همین کره هم داشتند ولی کیفیت محصولاتشون پایین نیومده. بعلاوه این کاهش کیفیت محصولات و ساخت محصولات فرمولی که دوستمون گفت فقط مربوط به این دو سال نیست و از خیلی قبلتر شروع شده.

 8. Armin می گوید

  خیلی خوبه تازه فصل یک هم هست ببینید تا فصل دو هم بیاد خیلی خوبه لعنتی ببینید معتادش میشید قسمت شیش ام ولی عالیه غمگین هیجان انگیزه ترسناک نیس خیلی قشنگه?

 9. Atarin می گوید

  بهترین سریالی ک دیدم بازیه مرکب هست البته ب هرکدوم از فامیلام یا خانوادم میگم ببیننش میگن چجور فیلمیه وقتی توضیح میدم میگن این چ فیلم چرتیه و اینا??ولی من با اینکه ۱۲ سالمه اصلا از این فیلم بدم نیومد عااااالیه??

 10. ... می گوید

  ینی این فیلم فوق العاده بود واقعا من دوبار تا الان دیدیمش هرکی ندیده بره ببینه عالیههههه تو قالب یه بازی کودکانه و مرگباره هیجان انگیز استرسی خلاصه که عالیه

 11. یه نفر می گوید

  عااااااااااااااللللللللللللللللللللیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی بوووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووودددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددد

 12. علی می گوید

  اصن ترسناک نیست خیلی باحاله ببینین

 13. علی می گوید

  اصن ترسناک نیست خیلی باحاله ببینین
  والا سممسنینسمسمژ

 14. Ir7 می گوید

  صحنه های مثبت ۱۸ داره اگر نداره من با خانواده ببینم

 15. مهتاب می گوید

  فوق العاااااااادس حرف ندارههههههههه حتماااا ببینید

 16. Jisoo می گوید

  میتونم به جرئت بگم بهترین و قشنگ ترین سریالی بود که دیدم یکی این یکی خانه کاغذی البته من باز اسکوید گیم رو ترجیح میدم … تقریبا سبک هاشون مثل همه ولی این خیلی قشنگ تره
  واقعا دلیل ناراحتی کره ای هارو نمیفهمن فازشون چیه خودشون یه شاهکار تولید میکنن بعد ازش خوششون نمیاد ???

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5