آفت ملخ شاخ کوتاه چیست؟

0

در انجیل آمده است که آفت ملخ شاخ کوتاه بر سر مردم فرود آمد و عذاب بزرگی به همراه آورد. البته در آن زمانها، بلاهایی چون سیل، خشکسالی و بیماری بعنوان عذاب الهی قلمداد می‌شد، ولی این آفت در زمانها و سرزمینهای دیگر نیز پدیدار گشت. در سال ۱۸۷۴ تا ۱۸۷۶ چنان بالایی در غرب آمریکا نازل شد که متجاوز از ۲۰۰۰۰۰۰۰۰ دلار خسارت به بار آورد. لغت «لاکوست» به تعداد بسیاری از خانواده ملخ‌ها اطلاق می‌شده است، این لغت در واقع به هیچکدام از گروههای حشرات وابسته به خانواده «Acrididae» تعلق ندارد. حشره‌ای که ۱۷ سال به نام «لاکوست» معروف بود، واقعاً آن نیست، بلکه یک جیرجیرک دشتی «Cicade» می‌باشد.

بسیاری از دانشمندان به بررسی این سئوال پرداخته بودند که چرا این موجودات بصورت توده‌های انبوه در زمانهای مشخص در یک منطقه ظاهر شده و سپس تا ظهور بعدی ناپدید می‌شوند.

بنظر می‌رسد که این نوع که آفت‌زا هستند، در دو مرحله زندگی می‌کنند. این دو مرحله بصورت انفرادی و گروهی است. در طی این مراحل، آنها کاملاً از نظر رنگ، شکل، ساختمان بدنی و رفتار متفاوتند. در مرحله تجرد، بصورت جمعی نبوده و تنبلند، رنگ بدن آنها همرنگ محیطی است که در آن زندگی می‌کنند. در مرحله جمعی: آنها دارای رنگ سیاه و زرد بوده و بصورت گروههای انبوه دور هم جمع شده و بسیار فعال و تحریک‌پذیرند، حتی دمای بدنشان، در حد بالاتری قرار می‌گیرد. تفاوتهای دیگری نیز وجود دارد. مرحله تجرد، مرحله طبیعی و نرمال ریز برای آنها می‌باشد.

وقتی که بنا به دلائلی جمعیت‌شان در مرحله تجرد، زیاد می‌شود به آنها به نوع گروهی و با جمعی مبدل می شوند. این نوع جانوران بی‌قرار و تحریک‌پذیر بوده و به یکدیگر پیوسته و توده عظیمی را بوجود می‌آوردن که بسرعت بصورت میلیونی در مزارع مانند بلا نازل می‌شوند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.