خیزران یا بامبو چیست؟

0

خیزران یا بامبو یکی از شگفت‌انگیزترین گیاهان موجود در طبیعت می‌باشد. این گیاه هرروز cm41 رشد کرده و طول آن می‌تواند تا m36 برسد. سرعت رشد آن به‌قدری است که اگر جاده‌ای وجود داشته باشد، باوجود رشد خیزران، در طول یک ماه ناپدید می‌شود.

در حدود ۵۰۰ نوع خیزران وجود دارد. همه آن‌ها دارای ساقه‌های بندبند، توخالی و صاف می‌باشند که در هر بند، جداره حدفاصل که مانع دخول آب می‌شود، وجود دارد. همه انواع این گیاه رشد سریعی داشته و بیشتر آن‌ها همه‌ساله گل می‌دهند. بعضی از انواع آن‌ها فقط ۳ یا ۴ بار در طول یک قرن، شکوفه می‌کنند و گل‌های آن شباهت به گل حبوبات علف داشته و میوه آن معمولاً شبیه دانه و در بعضی از انواع آن شبیه فندق است.

این گیاه خاص نواحی گرمسیری و استوایی بوده و در جنوب آفریقا، آمریکا و آسیا رشد می‌کنند. در حدود ۳۰ نوع خیزران از دیگر نقاط دنیا به کالیفرنیا و فلوریدا آورده شده و در آنجا پرورش‌یافته‌اند. استفاده‌های این گیاه بحدی است که تصور آن مشکل می‌باشد. در ایالات‌متحده برای چوب ماهیگیری، عصا و سوزن گرامافون بکار می‌رود، اما در کشورهای شرفی، خیزران به معنای واقعی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مردم خانه‌های خود را تماماً با خیزران می‌سازند. از قسمت‌های بزرگ آن برای ساختن تیرکها و از ساقه‌ها جهت ساختن شیروانی، سقف و کف خانه‌ها استفاده می‌کنند. آن‌ها لایه خارجی سخت آن را جدا کرده، حصیر و جداره‌های مشبکی جهت تفکیک اتاق‌ها درست می‌کنند، در انواع بزرگ آن، از بندها برای درست کردن سطل و از انواع کوچک آن برای بطری استفاده می‌کنند.

یک نوع خیزران سخت و محکم وجود دارد که برای ساختن چاقوهای بزرگ بکار می‌رود. و سبدهای زیبا و با دوام از لایه خارجی آن استفاده می‌شود. در ژاپن، باغبان‌ها از ساقه‌های توخالی خیزران بعنوان لوله آب استفاده می‌کنند. اهالی جزیره جاوه از این گیاه فلوت درست می‌کنند و بسیاری از مردم مشرق زمین، ساقه‌های نازک آن را بعنوان سبزی می‌خورند. بنابراین می‌بینید که خیزران گیاهی ارزشمند در تمام دنیا می‌باشد.

نکته جالبتر اینکه، خیزران یک علف است. این گیاه بزرگترین عضو خانواده علف‌هاست، بطوریکه: اغلب مردم آن را درخت می‌پندارند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.