فیلم فقط به خاطر چشم‌های تو – نقد، بررسی و خلاصه داستان – For Your Eyes Only (1981)

0

سال تولید : ۱۹۸۱
کشور تولیدکننده : انگلستان
محصول : آلبرت ر. بروکولی
کارگردان : جان گلن.
فیلمنامه‌نویس : ریچارد میبام و مایکل ویلسن، برمبنای دو داستان کوتاه نوشته ایان فلمینگ
فیلمبردار : آلن هیوم.
آهنگساز(موسیقی متن) : بیل کانتی و (تم &#۱۷۱;جیمز باند&#۱۸۷;) مانتی نورمن.
هنرپیشگان : راجر مور، کارول بوکه، توپول، لین هالی جانسن، جولیان گلاور، کاساندرا هریس، جیل بنت، جان وایمن، جک هدلی، لویس ماکسول، دزموند لولین، جفری کین و چارلز دنس.
نوع فیلم : رنگی، ۱۲۷ دقیقه.

در جریان غرق شدن یک کشتی انگلیسی بر اثر برخورد بامین در سواحل یونان، دستگاهی سرّی که تنها وسیله مخابره فرمان «آتش» به زیر دریائی‌های مجهز به موشک‌های دوربرد نیروی دریائی انگلستان است، مفقود می‌شود. «جیمز باند» (مور) در مأموریتش برای یافتن دستگاه، درگیر رقابتی سخت با جاسوسان روسی می‌شود که مأموریتی همانند دارند. در این مأموریت همچنین دختری یونانی‌الاصل به‌نام «ملینا» (بوکه) که والدینش را همان جاسوسان روسی به قتل رسانده‌اند، با هدف انتقام، با «باند» همراه می‌شود…

پس از سال‌ها سیر «باند» در عرصه فانتزی، مأموریتش در اعماق دریا و سفرش به فضا، در فقط به خاطر چشم‌های تو، که در آن استفاده از امکانات تکنولوژیک به حداقل رسیده، بازگشتی به دنیای بیشتر واقع نمایانه فلمینگ و فیلم‌های اولیه این مجموعه است. به هر حال هیچ فیلم «باند» تا این اندازه موجب برانگیخته شدن جروبحث و اختلاف نظر میان دوستداران «۰۰۷» نشده است. صحنه‌های بدلکاری هیجان‌انگیز، به‌ویژه صحنه مبهوت‌کننده افتتاحیه فیلم، امتیاز اصلی آن به‌شمار می‌آید. گلن، تدوینگر و کارگردان واحد دوم فیلم‌های قبلی «باند» پیشتر مهارتش را در کارگردانی صحنه پیش از عنوان‌بندی جاسوسه‌ای که مرا دوست داشت (لوئیس گیلبرت، ۱۹۷۷)، و به‌ویژه صحنه نفس‌گیر «پرش آزاد» افتتاحیه مون‌ریکر (گیلبرت، ۱۹۷۹، که بهترین قسمت فیلم بود) به نمایش گذاشته بود. بوکه فرشته صورت، در قیاس با نمونه‌های برتر حضور زنان در فیلم‌های «باند» (گلدفینگر، گای هامیلتن، ۱۹۶۴؛ در خدمت سرویس مخفی ملکه، پیتر هانت، ۱۹۶۹و جاسوسه‌ای که مرا دوست داشت)، حضوری بی‌روح و عروسکی دارد. دنس در نخستین حضور سینمائی‌اش، در نقش کوتاه یکی از آدم‌ها ظاهر شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.