ویدئویی که یک کاربر ایرانی در مورد نحوه تحویل آسان کالاهای آمازون منتشر کرده، به سرعت در حال محبوب شدن است

0

یکی از کاربران شبکه‌های اجتماعی که متاسفانه من آدرس پیج یا اکانتش را ندارم، اخیرا ویدئویی منتشر کرده که به سرعت در حال محبوب و وایرال شدن است.

در این ویدئو ایشان مکانیسم جالب تحویل کالاهای آمازون را در برخی نقاط نشان می‌دهد.

از آنجا که ممکن است زمان تحویل کالا توسط پستچی یا مامور تحویل کسی خانه نباشد، آمازون پیشبینی کرده که در نقاطی به اصطلاح صندوق‌ها یا جعبه‌هایی بگذارد که موسوم به Amazon Hub Lockers هستند. اینها متناسب با ابعاد کالای تحویل، اندازه متفاوتی دارند.

پس اگر سفارش‌دهنده پیشبینی کند که زمان رسیدن کالا خانه نیست، کالاها به جای خانه داخل این صندوق‌ها گذاشته می‌شود. بعد هر وقت کاربر به محله خود رسید ، دم در این صندوق‌ها می‌رود، اپلیکیشن آمازون خود را باز می‌کند و به صورت بلوتوث دستور باز شدن در صندوق را می‌دهد و در باز می‌شود و تمام.

مکانیسم جالبی است و ما تعجب می‌کنیم که چرا زودتر به فکر کسی نرسیده بود که روش‌های قدیمی را رها کند و راه حل جدید را همه‌گیر کند.

ما در ایران به خصوص خیلی با این مشکل روبرو هستیم. همین چند روز پیش قرار بود تعدادی کتاب برای من پست شود. من آدرس سوپرمارکت محل را دادم تا کتاب‌های تحویل او شوند. مامور پست هم بعد یک جستجوی سرسری، سوپرمارکت را که اتفاقا محلش سرراست بود، پیدا نکرد و کالا را به اداره پست برگشت داد و حالا من برای تحویل کتاب‌ها باید یک صبحم تلف شود تا کتاب‌ها را تحویل بگیرم.

وقتی شما از دیجی کالا و دیگر فروشگاه‌های آنلاین هم خرید می‌کنید، مرحله تحویل کالا بسیار استرس‌آور است. دیجی کالا به شما یک بازه زمانی طولانی از ۹ صبح تا ۹ شب را برای تحویل کالا در نظر می‌گیرد و در این ساعات یکی باید بست در خانه بنشیند.

اصلا بعضی ساعات هم مناسب شرایط ما برای تحویل گرفتن کالا نیست. مثلا تصور کنید بعد از ۸ ساعت کار خسته‌کننده می‌خواهید کمی در خانه استراحت کنید و در همان ساعت ناگهان بسته شما از راه می‌رسد و شما از چرت کوتاه بلند می‌شوید.

راه حل تحویل بسته‌ها به همسایه‌ها و آشنایان هم به دلایل مختلف مطلوب نیست. نخست اینکه به زحمت می‌افتند. دوم اینکه برخی توقعات نابجا برای جبران این لطف پیدا می‌کنند و سوم و مهم‌تر از همه اینکه حریم خصوصی شما نقض می‌شود. چون خیلی از موارد ما دوست نداریم که دیگران بدانند که مرتب خرید آنلاین داریم یا احتمالا چه خریده‌ایم.

اما راه حل آمازون هم بیشتر مناسب کشورهایی است که خرید به صورت فراگیر در حال همه‌گیر شدن است و شاید در کشورهای دیگر صرف اقتصادی نداشته باشد. اما در هر حال، آینده خوبی دارد.

یکی از چیزهایی که من را شخصا از خرید آنلاین منصرف می‌کند، همین مرحله تحویل کالا است. می‌شود تصور کرد که انتظار برای رسیدن بسته، مرحله خسته‌کننده و پرماجرایی برای دیگران هم است.

پس فکر می‌کنم که هزینه چنین کاری در نهایت با افزایش قابل توجه فروش و نیز پایین آمدن هزینه ناشی از برگشت خوردن بسته‌ها و سرگردانی خودروها و سرویس‌های تحویل و افزایش دستمزد آن در میان‌مدت جبران شود.

گذشته از این، جلب اعتماد مشتریان هم حاصل می‌شود که خود بسیار ارزشمند است.

باز می‌شود تصور کرد که چنین مکانیسم‌های آسان خریدی در آینده توسعه پیدا کنند و کالاها از کتاب گرفته تا وسایل تزئینی و خانگی و پوشاک و گجت‌های الکترونیک و اکسسوری‌های دیجیتال خیلی آسان به شما تحویل داده شوند.

فوبیا از به دردسر افتادن در هنگام تحویل کالا یک مانع جدی برای راغب شدن ما برای خرید آنلاین است و شرکت‌های داخلی هم دیر یا زود باید این مشکل را برطرف کنند.

ویدئویی که به آن اشاره کردم را در اینجا ببینید:

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.