فیلم کنار برکه طلایی – نقد، بررسی و خلاصه داستان – On Golden Pond (1981)

0

کارگردان : مارک رایدل.
فیلمنامه‌نویس : ارنست تامپسن، برمبنای نمایش‌نامه‌ای نوشته خودش.
فیلمبردار : بیلی ویلیامز.
آهنگساز(موسیقی متن) : دیو گروسین.
هنرپیشگان : کاترین هپبرن – هنری فاندا، جین فاندا، داگ مکیون، دابنی کولن، ویلیام لانتیو و کریس رایدل.
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۹ دقیقه.

«نورمن تایر جونیر» (هنری فاندا) کمی پیش از تولد هشتاد سالگی‌اش کنار همسرش، «اتل» (هپبرن) در خانه ییلاقی‌اش در نیوانگلند از تنفرش از پیری می‌گوید و درباره وضعیت قلبی و کاهش توانائی‌هایش غر می‌زند. در مقابل، «اتل» اصلاً از بالا رفتن سنش اظهار نارضایتی نمی‌کند.

«چلسی» (چین فاندا)، دخترشان که در چهل سالگی از همسرش جدا شده، همراه محبوب جدیدش، دندان‌پزشکی به‌نام «بیل» (کولمن) و پسر ده‌ساله او، «بیلی» (مکیون) برای شرکت در مراسم تولد پدرش به آنجا می‌آید. «اتل» به گرمی از آنان استقبال می‌کند، اما «نورمن» خیلی زود بنای بداخلاقی می‌گذارد و با نیش و کنایه‌هایش به «بیل» توهین می‌کند. «بیل» متوجه رابطه سرد پدر ودختر شده است. «بیل» و «چلسی»، «بیلی» را نزد «نورمن» و «اتل» می‌گذارند و برای سفری به اروپا می‌روند.

در اینجا «نورمن» و «بیلی» خیلی زود با هم رفیق می‌شوند و پیرمرد به پسربچه ماهی‌گیری یاد می‌دهد. در پایان تابستان، «چلسی» که اکنون با «بیل» ازدواج کرده، باز می‌گردد و می‌بیند که «بیلی» جزوی از خانواده شده است. او به توجه «نورمن» به «بیلی» – که در واقع هیچ‌گاه پدرش نثار او نکرده – حسادت می‌کند. اما «اتل» می‌گوید که پدرش در ابراز احساس خاصی که به و دارد ناتوان است. «چلسی» برای برقراری رابطه دوستانه با «نورمن» تلاش می‌کند و جواب می‌گیرد. «چلسی» برای برقراری رابطه دوستانه با «نورمن» تلاش می‌کند و جواب می‌گیرد. «چلسی» و «بیلی» به لس‌آنجلس باز می‌گردند. «نورمن» دچار حمله قلبی می‌شود و ناگهان در می‌یابد که هر لحظه از زندگی ارزشمندتر از آن است که با نارضایتی‌ها و سخنان تند هدر برود.

ملو درامی احساساتی و خانوادگی که به یُمن حضور دو اَبَربازیگر کهن سالش و بازی‌های حیرت‌انگیز آن دو، از سطح فیلمی تلویزیونی فراتر می‌رود. واپسین فیلم هنری فاندا.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.