معرفی فیلم تیرانداز– نقد، تحلیل و خلاصه داستان – Shooter 2007

0

کارگردان: آنتوان فوکوا، بازیگران: مارک البرگ، مایکل پنا، دنی گلاور، کیت مارا، رونا میترا و الیاس کوتیا، ۱۲۰ دقیقه

باب لی اسواگر، شخصیتی که مارک والبرگ در فیلم تیرانداز بازی کرده، یادآور شخصیت‌های قهرمانی فیلم‌های اکشنِ دههٔ هشتادی است؛ شخصیت‌هایی که سیلوستر استالونه، آرنولد شوارتزنگر، بروس و بلیس و … ایفاگر نقش‌هایشان بودند. اما تفاوت‌هایی هم وجود دارد. باب لی اسواگر در قیاس با همتایان قدیمی‌اش، ابهت و کاریزمای بیشتری دارد.

تیرانداز فیلمی است دربارهٔ دروغگویی، ها توطئه‌چینی‌ها و خیانت‌هایی که در سطوح بالای دولتی آمریکا به وقوع می‌پیوندد. فیلم براساس نوول نقطهٔ تأثیر نوشتهٔ استیون هانتر ساخت شده است. سریال تلویزیونی ۲۴ نیز یکی از منابع اصلی تیرانداز است. این سریال تلویزیونی بیست و چهار قسمتی در سال گذشته تماشاگران بسیاری را مفتون و فریفتهٔ خویش ساخت. حضور دو بازیگر سریال ۲۴ در فیلم تیرانداز نشانه‌ای است از تلاش سازندگان فیلم برای جذب دوستداران سریال مذکور به سالن‌های سینما. تیرانداز فیلم دقیق و متمرکزی است؛ از آن نوع فیلم‌هایی است که هدف نهایی‌اش را همواره مدنظر دارد و لحظه‌ای را بیهوده هدر نمی‌دهد. هیجان‌هایی که فیلم می‌آفریند واقعاً خوش ساخت و تأثیرگذار است. گام و ضرباهنگ فیلم نفس‌گیر و آکنده از انرژی است. و از همه مهمتر بازی عالی مارک والبرگ است. او کاراکتر شجاع، باهوش و درستکاری تجسم بخشیده که عناصر فاسد در حاکمیت برایش پاپوش دوخته‌اند. این کاراکتر برخلاف همتایان دههٔ هشتادی‌اش بیشتر واجد مایه‌های انسانی است و تماشاگر خیلی زود با او همذات‌پنداری می‌کند.

باب لی اسواگر (مارک والبرگ) یکی از بهترین پنج تیرانداز ارتش آمریکاست. او بعد از انجام مأموریتی در اتیوپی بازنشسته می‌شود. باب لی در گوشه‌ای از خاک آمریکا مشغول گذران دوران بازنشستگی‌اش است که ناگهان سرهنگ ایساک جانسن (دنی گلاور) و «سگ نگهبان» اش جک پین (الیاس کوتیاس) از راه می‌رسند. این دو به باب لی می‌گویند که مشکلی پیش آمده و آنها نیاز به کمک وی دارند. آنها سپس به اطلاع باب لی می‌رسانند که فردی قصد دارد ظرف دو هفتهٔ آینده، رئیس جمهوری آمریکا را ترور کند. سرهنگ جانسن از باب لی می‌خواهد که قضیه را بررسی و راه‌هایی برای خنثی کردن نقشهٔ ترور رئیس جمهوری را بیابد. باب لی موافقت خود را برای بررسی موضوع و کمک به خنثی کردن نقشهٔ ترور اعلام می‌کند. در ادامهٔ ماجرا، باب لی عازم فلادلفیا می‌شود تا در این شهر جان رئیس جمهوری را نجات دهد. اما کمی بعد ورق برمی‌گردد. باب لی پی می‌برد که عده‌ای برای وی پاپوش دوخته‌اند. او حالا مجبور است که از دست هزاران مأمور اجرای قانون فرار کند. باب لی در عین حال در تلاش است تا دست توطئه‌گران حکومتی را رو کند. وی در این نبرد نابرابر از کمک دو دوست برخوردار است: سارا (کیت مارا) که نامزد سابق یکی از همکاران کشته شدهٔ باب لی است؛ و نیک ممفیس (مایکل پنا) کارمند ادارهٔ آگاهی آمریکا که مدارک لازم برای افشای توطئه‌گران را در اختیار دارد…

تیرانداز یک فیلم کاملاً سیاسی نیست. این قصهٔ دیگری است دربارهٔ نبرد فرد علیه سیستم، قصه‌ای که تماشاگر به راحتی با آن ارتباط برقرار می‌کند. تماشاگر در حین تماشای فیلم کاملاً درگیر قصه می‌شود. در هر فصل این پرسش در ذهن تماشاگر نقش می‌بندد که باب لی چگونه می‌تواند از پس این دام و توطئهٔ جدیدی که برای وی تدارک دیده‌اند، بربیاید. رمز موفقیت هر فیلم هیجان‌انگیزی درگیر ساختن تماشاگر در بطن ماجراهای قهرمان است و سازندگان تیرانداز کاملاً در این امر موفق شده در هر فصل این پرسش در ذهن تماشاگر نقش می‌بندد که باب لی چگونه می‌تواند از پس این دام و توطئهٔ جدیدی که برای وی تدارک دیده‌اند، بربیاید. رمز موفقیت هر فیلم هیجان‌انگیزی درگیر ساختن تماشاگر در بطن ماجراهای قهرمان است و سازندگان تیرانداز کاملاً در این امر موفق شده‌اند.

آنتوان فوکوا جدای از تیرانداز دو کار متفاوت در کارنامهٔ حرفه‌ای اش دارد: فیلم شکست خوردهٔ آرتور شاه و فیلم موفق روز تمرین. فوکوا در روز تمرین به سراغ پلیس‌های بد و زندگی گنگ‌ها رفته و موفق شده بود هیجان‌ها و غافلگیری‌های بزرگی را بر پردهٔ سینما خلق کند. تیرانداز هم بیشتر در مایهٔ روز تمرین است با این تفاوت که این بار سوژهٔ اصلی یک تیرانداز و توطئه‌های حکومتی است. شاید تنها نقطهٔ ضعف تیرانداز، کم رمق از کار درآمدن قطب منفی فیلم است. این فیلم نیاز به آدم بدهای شرورتر و رذل‌تری داشت؛ از آن نوع کاراکترهایی که تامی لی جونز و الن ریکمن استاد در آفرینش آنها بودند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.