فیلم حلقه دو – نقد، تحلیل و خلاصه داستان – The Ring Two 2005

0

در حلقه ۲ ریچل (نائومی واتس) به همراه پسرش ایدن (دیوید دورفمن) از شهر سیاتل به اورگون نقل مکان کرده و در خانه تازه‌ای زندگی می‌کنند. تقریبا شش ماه از حوادث فیلم نخست سپری شده و مادر و پسر در تلاشند تا زندگی تازه و آرامی را در اورگون آغاز کنند. ریچل حالا در یک نشریه محلی کار می‌کند. اما دیری نمی‌گذرد که نوار ویدئویی شیطانی حملات خود را دوباره آغاز می‌کند. ریچل که دچار وحشت شده، نوار را پیدا و آن را در آتش می‌سوزاند. اما روح شریر (که لابد متوجه شده عمر ویدئو سپری شده) مستقیماً و بدون نیاز به هیچ وسیله الکترونیکی‌ای حملات خود را از سر می‌گیرد. روح شریر به شکلی آکنده از رمز و راز تصمیم گرفته است جسم ایدن را تسخیر کند و این در حالی است که ریچل، مادر ایدن، در تلاش است تا جلوی این کار را گرفته و از پسر خود دفاع کند.

حلقه دو مثل قسمت نخست در بردارنده یک بخش تحقیق و جست و جو است. ریچل در تحقیقات خود کشف می‌کند که روح شریر متعلق به دختری به اسم «سامارا» است. این دختر در کودکی مورد خشونت قرار گرفته و نهایتاً به داخل یک چاه آب انداخته شده بود. ریچل پی می‌برد که دلیل وجود حجم زیادی از آب به هنگام ظهور روح سامارا، به سبب مرگ سامارا در ته چاه بوده و …

سازندگان حلقه دو جذاب‌ترین عنصر در خط داستانی فیلم نخست را حذف کرده‌اند و آن «نوار ویدئویی مرگبار» است. فیلمنامه نویس حلقه دو، در عوض حذف این عنصر، چیز تازه‌ای که بتواند جالب و گیرا باشد به خط داستانی فیلم اضافه نکرده است. به رغم حضور بازیگران نامداری هم چون الیزابت پرکینز در نقش یک روان شناس، سیمون بیکر در نقش یک گزارشگر و سیسی اسپیک در نقش «اولین»، هیچ کدام از این افراد موفق به خلق کاراکترهای ملموس و سه بُعدی نشده‌اند. تنها می‌توان نائومی واتس و دیوید دورفمن را تا اندازه‌ای در کار خود موفق قلمداد کرد که یک دلیل عمده آن نیز آشنایی تماشاگر با این دو کاراکتر در فیلم قبلی (حلقه) است.

حکایت پشت پره حلقه دو نیز در نوع خود جالب است. همان طور که می‌دانید حلقه در سال ۲۰۰۲ بر اساس یک فیلم ژاپنی پر فروش به اسم Ringu (محصول ۱۹۹۸ به کارگردانی هیدئو ناکاتا)، توسط گور وربینسکی ساخته شد. تهیه کننده حلقه دو بعد از این که پاسخ منفی وربینسکی را برای ساختن حلقه دو شنید، مستقیماً با ناکاتای ژاپنی تماس گرفت و از وی خواست که این فیلم را بسازد. ناکاتا در سال ۱۹۹۹ Ringu 2 را ساخته بود که دنباله ژاپنی Ringu به شمار می‌رود. ناکاتا این پیشنهاد را پذیرفت و حلقه دو را کارگردانی کرد. تفاوت قضیه در این است که حلقه بر اساس Ringu ساخته شده اما حلقه دو هیچ ارتباطی با Ringu 2 ندارد. به این ترتیب آقای ناکاتا فرصت این را پیدا کرد که در پی Ringu، دو فیلم دنباله‌ای – یکی ژاپنی و دیگری آمریکایی – بسازد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.