۶ اپلیکیشن اندروید که واقعا گوشی موبایل شما را تمیز و پاک‌سازی می‌کنند

با کمک این اپ‌ها فایل‌های ناخواسته‌ای که فضای دستگاه‌تان را اشغال کردند؛ پاک کنید

0

غالب مردم زمانی به فکر تمیزکاری نرم‌افزاری گوشی خود می‌افتند که یک مشکل شروع شده باشد. دستگاه‌های اندرویدی به اندازه‌ای هوشمند که نیازی به دستکاری و نگهداری نرم‌افزاری منظم ندارند اما باز هم ایده خوبی است هر چند وقت یک بار، یک تمیزکاری و پاک‌سازی دیجیتالی انجام دهیم. تاثیر این تمیزکاری و پاک‌سازی دیجیتالی را دست کم نگیرید و باعث می‌شود گوشی شما مدت طولانی‌تری عمر کند.

یکی از ترفندهای تمیزکاری و پاک‌سازی دستگاه اندرویدی، یافتن اپلیکیشن‌های پاک‌کننده گوشی هستند ولی اگر یک اپلیکیشن واقعا خوب و مفید برای این کار پیدا نکنید؛ در بهترین حالت این برنامه تمیزکاری، فضای گوشی شما را اشغال کرده است و در بدترین حالت می‌تواند به بدافزار و کدهای مخربی آلوده باشد و با تبلیغات زیاد، شما را آزار دهد.

با این حال، همه اپلیکیشن‌های پاک‌سازی اندروید، مضر و بی‌فایده نیستند و ما در این مطلب می‌خواهیم ۶ اپلیکیشن اندروید واقعا سودمند برای تمیزکاری و پاک‌سازی گوشی و تبلت اندروید معرفی کنیم:

Files by Google

برنامه مدیریت فایل رسمی گوگل را می‌توان بهترین ابزار پاک‌سازی دستگاه‌های اندرویدی دانست که باید هر فردی آن را آزمایش کند. اپلیکیشن Files گوگل دارای ابزارهای آسانی برای دور ریختن اشغال‌های جمع شده روی گوشی و تبلت اندرویدی شما است. این نرم‌افزار را نصب و فعال کنید و بعد برای دسترسی به این ابزارها سراغ برگه Clean در پایین صفحه برنامه بروید.

در اینجا چندین بخش می‌بینید که برنامه Files آن‌ها را به عنوان فضاهای اشغال شده غیرضروری تشخیص داده است. این بخش‌ها عبارتند از Junk files و Duplicates و Backed up photos و Unused apps. هر بخش را کلیک کنید تا ببینید چقدر فضا از گوشی شما را اشغال کرده است و بعد بررسی کنید می‌خواهید چه چیزی را حذف کنید و آن را تایید کنید تا برنامه مراقب دیگر اطلاعات و فایل‌ها و برنامه‌ها باشد.

در حالی‌که می‌توانید از برگه Browse برای کاوش دستی فضاهای ذخیره‌سازی گوشی خود نیز استفاده کنید؛ اجازه دادن به خود برنامه برای حذف بزرگ‌ترین فضاهای اشغال شده غیرضروری و بی‌فایده، روشی کارآمدتر است.

همان‌طور که در ادامه خواهیم دید؛ بسیاری از اپلیکیشن‌ها دارای ویژگی‌های تمیزکننده مفید هستند ولی گزینه‌هایی برای بهینه‌سازی رم یا پردازنده و نظایر این‌ها نیز ارائه می‌دهند که غالبا کاربران به آن نیاز ندارند. اما برنامه Files دقیقا ابزارهایی ارائه می‌دهد که یک کاربر اندرویدی روی دستگاه خود نیاز دارد و یکی از بهترین روش‌های پاک‌سازی سیستم‌عامل اندروید با یک برنامه ساده و رایگان را فراهم می‌کند. این برنامه اصلا با ابزارهای غیرضروری شلوغ نشده است (لینک دانلود رایگان اپلیکیشن Files).

Droid Optimizer

Droid Optimizer یکی از شناخته‌شده‌ترین ابزارهای پاک‌کننده اندروید است که بیش از یک میلیون بار از فروشگاه گوگل‌پلی دانلود شده است. استفاده از آن، به‌ویژه برای تازه‌کارها ساده است؛ چون صفحه به صفحه خودش را معرفی کرده و شما را برای دسترسی به ابزارهای مختلف و دادن مجوزها، راهنمایی می‌کند.

این برنامه یک «سیستم رتبه‌بندی» ارائه می‌دهد که باعث افزایش انگیزه شما شده تا دستگاه خود را به بهترین شکل ممکن همیشه تمیز نگه دارید. اگر مشکلی ندارید که برخی عادت‌های جدید برای بهتر شدن دستگاه را به کار بگیرید؛ ابزار Droid Optimizer بهترین پاک‌کننده اندروید برای شما است.

تمام آن چیزی که برای شروع یک تمیزکاری در گوشی نیاز دارید؛ زدن یک ضربه است. شما آمار و وضعیت گوشی را در بالای صفحه مشاهده می‌کنید. فضای خالی به همراه میزان رم استفاده شده و امتیاز کسب شده به شما نشان داده می‌شود.

اگر می‌ترسید فراموش کنید؛ Droid Optimizer به شما این امکان را می‌دهد که یک تمیزکاری منظم و خودکار را تنظیم کنید. این پاک سازی خودکار، ابتدا کش حافظه را پاک می‌کند و بعد اپ‌های پس‌زمینه را متوقف خواهد کرد و هر گونه فایل غیرضروری را حذف می‌کند. یک ابزار good night scheduler ارائه می‌دهد که برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی است و برخی ویژگی‌های گوشی مانند وای‌فای را به طور خودکار فعال می‌کند.

همچنین برنامه Droid Optimizer می‌تواند به طور دسته جمعی، یک سری برنامه را حذف کند تا سریع‌تر به یک فضای خالی روی گوشی دسترسی پیدا کنید (لینک دانلود رایگان و پرداخت درون برنامه‌ای اپلیکیشن Droid Optimizer).

CCleaner

همان اپلیکیشن معروف دسکتاپ برای پاک‌سازی هارددیسک و ویندوز، برای دستگاه‌های اندرویدی نیز عرضه شده است. اگرچه این روزها و با تصاحب CCleaner توسط شرکت آواست، تا حدودی افت کرده است و دارای معایبی است ولی هنوز یکی از بهترین نرم‌افزارهای تمیزکاری و پاک‌سازی فضای دستگاه‌های دسکتاپ و موبایل محسوب می‌شود و از بسیاری برنامه‌های دیگر، بهتر عمل می‌کند.

در واقع، CCleaner یک برنامه چندمنظوره است که تمام تلاش خود را برای تجزیه و تحلیل و پاک‌سازی فایل‌های سرگردانی که فضای ارزشمندی از دستگاه شما را اشغال کردند؛ انجام می‌دهد. عملکرد اصلی این برنامه، پاک کردن کش از برنامه‌ها و یافتن پوشه‌های خالی و حذف آن‌ها یا تاریخچه‌های مختلف ذخیره شده روی گوشی است.

این ابزار دارای یک App Manager با رابط کاربری ساده است تا بتوانید چندین برنامه را برای حذف انتخاب کنید. اطلاعاتی از منابع گوشی شما مانند رم و پردازنده و جزئیات دیگر نمایش می‌دهد و با یک نگاه سریع می‌توانید ببینید روی گوشی شما چه خبر است.

این اپلیکیشن رایگان است ولی اگر نسخه پرو آن را تهیه کنید؛ می‌توانید از چندین قابلیت ارزشمند دیگر نیز برخوردار شوید. شاید از نظر امکانات جانبی در مقایسه با اپ‌های تمیزکاری دیگر، سبک‌تر و ساده‌تر باشد ولی اگر تنها چیزی که نیاز دارید؛ تمیز کردن گوشی و آزاد کردن فضای ذخیره‌سازی است؛ CCleaner به خوبی این کار را انجام می‌دهد (لینک دانلود اپلیکیشن CCleaner).

All-in-One Toolbox

پاک‌سازی گوشی از فایل‌های غیرضروری تنها بخشی از کار است و شما باید روی مصرف باتری یا دمای پردازنده یا تبلیغات مزاحم نیز نظارت داشته باشید. برای چنین رویکردی، ابزاری مانند All-In-One Toolbox نیاز دارید.

این ابزار می‌تواند فایل‌های موقت روی دستگاه اندرویدی شما را پاک کند؛ کش شما را پاک کند و سراغ حذف پوشه‌های خالی و فایل‌های زائد برود. با یک ضربه می‌توانید کل دستگاه خود را تجزیه و تحلیل کنید و با ضربه دیگری، موارد غیرضروری را حذف کنید.

با عملیات Boost می‌توانید کش سیستم را پاک کرده و به اجرای برنامه‌های در پس‌زمینه خاتمه دهید. با عملکرد Battery Saver می‌توانید برخی تسک‌های پس‌زمینه را هم برای کاهش مصرف انرژی باتری، ببندید و با +Boost در صورت نیاز و خرید درون برنامه‌ای، عملیات‌های پاک‌سازی‌ها و بهبود عملکرد دستگاه را خودکارسازی کنید.

این برنامه هنوز ابزارهای مفیدی مانند تحلیل‌گر وای‌فای یا یک پاک‌کننده انبوه اپ‌ها و ابزارهای پیشرفته پاک‌سازی سیستم دارد. همین‌طور که از نامش پیدا است؛ برنامه All-In-One Toolbox یک جعبه ابزار کامل برای دستگاه اندرویدی شما است. همانند برنامه Droid Optimizer دارای یک سیستم رتبه‌بندی و امتیازدهی هم هست تا انگیزه بیشتری داشته باشید (لینک دانلود اپلیکیشن All-In-One Toolbox).

SD Maid

برنامه SD Maid مدعی است یک تمیزکننده واقعی و ساده برای دستگاه اندرویدی شما است. هنگامی که این اپ را باز کنید؛ چهار گام یا اقدام سریع در اختیار شما قرار می‌دهد تا بتوانید با استفاده از آن‌ها، کل دستگاه را پاک‌سازی و مرتب کنید.

اولین ابزار، CorpseFinder است که فایل‌ها و پوشه‌های باقی مانده از یک جست‌وجو یا پاک‌سازی را یافته و حذف می‌کند. ابزار دیگر، SystemCleaner برای حذف فایل‌های و پوشه‌های غیرضروری روی سیستم است.

AppCleaner برای پاک‌سازی اپلیکیشن‌ها یا حذف چندین اپلیکیشن با هم است و یک ابزار دیگر هم برای بهینه‌سازی پایگاه داده اپلیکیشن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در برنامه SD Maid ابزارهایی برای تجزیه و تحلیل فضای ذخیره‌سازی، یافتن فایل‌های بزرگ و حذف آن‌ها در صورت نیاز دارد (لینک دانلود اپلیکیشن SD Maid).

Norton Clean

به جز CCleaner که توسط آواست ارائه می‌شود؛ هیچ‌یک از شرکت‌های امنیتی رده بالا یک برنامه پاک‌سازی نداده‌اند. اما می‌توان به برنامه تمیزکاری Norton Clean که برادر کوچک‌تر آنتی‌ویروس نورتن از سیمانتک است؛ اشاره داشته باشیم.

نورتن ادعا می‌کند این برنامه می‌تواند به‌هم‌ریختگی‌های گوشی شما را مرتب و موارد واقعا اشغال و زائد را دور بریزد. مانند سایر اپ‌ها، ابتدا کش سیستم را پاک می‌کند و دنبال فایل‌های ناخواسته می‌گردد تا حذف شوند. اگر برنامه نصب شده‌ای داشته باشید که استفاده نمی‌شود؛ آن را یافته و به سرعت حذف می‌کند.

بخش Manage Apps این برنامه، می‌تواند همه اپلیکیشن‌های شما را فهرست کرده و براساس آخرین زمان استفاده، تاریخ نصب یا میزان فضای ذخیره‌سازی استفاده شده؛ مرتب‌سازی کنید.

برنامه Norton Clean یکی از تمیزترین، مدرن‌ترین و ساده‌ترین رابط‌های کاربری را دارد و هر تسک یا کاری را می‌توانید با یکی یا دو ضربه به پایان برسانید. اصلا نیازی نیست یک کاربر حرفه‌ای اندروید باشید تا از این برنامه استفاده کنید.

ویژگی‌های Norton Clean کم است و فقط یک پاک‌کننده فایل و حذف‌کننده برنامه است و البته تبلیغاتی برای سایر محصولات نورتن دارد. اگر نگران فضای اشغال شده گوشی خود هستید؛ این برنامه ساده می‌تواند مشکل شما را رفع کند و کاملا رایگان است و هیچ خرید درون برنامه‌ای ندارد (لینک دانلود اپلیکیشن Norton Clean).

هشدار درباره Task Killers- کشنده‌های تسک

بسیاری از اپلیکیشن‌های اندرویدی، گزینه‌های برای پاک‌سازی فایل و برنامه‌های ارائه می‌دهند و می‌توانند کش حافظه یا تاریخچه‌ها را پاک کنند ولی باید درباره Task Killers کمی حساس باشد؛ چون حذف برخی تسک‌ها می‌تواند منجر به آسیب دیدن دستگاه شود و نتیجه معکوسی دهد.

در اندروید، استفاده کامل از حافظه رم لزوما یک مشکل نیست. در واقع، اندروید برخی اوقات عمدا مصرف رم خود را بالا نگه می‌دارد تا حداکثر کارایی را ارائه دهد. سیستم‌عامل اندروید به اندازه‌ای هوشمند است که بداند چگونه برنامه‌های باز خود را برای کارایی بهینه مدیریت کند. ایجاد تداخل در این فرآیند می‌تواند باعث شود فشار بیشتری بر اندروید وارد آید و در نهایت سرعت دستگاه شما کند شود؛ به‌ویژه اگر یک تسک یا برنامه پس‌زمینه مهم و ضروری را ببندید.

اپلیکیشن‌های اندرویدی مدرن امروزی نباید روی کارایی باتری تاثیرگذاری زیادی داشته باشند. در غیر این صورت، اندروید در باره وجود یک مشکل به شما هشدار می‌دهد تا نحوه افزایش عمر باتری اندرویدی خود را بررسی کنید. می‌توانید این کار را با محدود کردن استفاده از پس‌زمینه  با کمک خود اندروید یا اپلیکیشن‌های task killer انجام دهید.

این برنامه‌های معرفی شده در بالا، برای حذف فایل‌های قدیمی یا پاک کردن داده‌های حافظه پنهان و مفید اندروید مناسب هستند اما باید مراقب باشید کنترل برنامه‌ها و سرویس‌های در حال اجرا روی دستگاه‌ها از دست نرود.

منبع makeuseof
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.