آیا به زودی هوش مصنوعی جای نویسندگان و تولیدکنندگان محتوا را می‌گیرد؟!

2

صبح داشتم به رقابت شدید این روزها در فضای وب فارسی در مورد کلیدواژه‌های با میزان جستجوی زیاد که هیت زیاد سایت‌های را تضمین می‌کنند، فکر می‌کردم. در نگاه اول شاید (از دید کسب و کار) خیلی زیرکانه به نظر برسد که شما انرژی و سرمایه شرکت خود را به جای اینکه صرف تولید محتوایی کنید که بازدیدکننده‌ای نمی‌آورد یا منجر به دیده شدن محصول و خدمات شما نمی‌شود به مسیر درست بیندازید.

اما از آن سو دو مشکل وجود دارد: بیشتر کلیدواژه‌های خوب قبلا کشف شده‌اند و ده‌ها سایت در موردشان مطلب SEO شده خوب تولید کرده‌اند. بنابراین ممکن است شما مقاله خوبی تولید کنید و علیرغم رعایت مسائل فنی، نتیجه دراماتیک نگیرید. در زمینه پزشکی تقریبا شرایط به این صورت است. سایت‌های پزشکی فارسی خیلی زیاد شده‌اند و این روزها بیشتر پزشکان متخصص برای خودشان سایت دست و پا کرده‌اند و چون متوجه شده‌اند که یک سایت خوب می‌تواند برایشان بیمار بیاورد، هزینه زیادی برای تولیدمحتوا و SEO کردن آنها کنار می‌گذارند.

اگر هم بخواهید انرژی خود را صرف کلیدواژه‌های نوی خوب کنید، باز هم کارتان تضمینی موفق نخواهد بود. دیر با زود کلیدواژه پربازدید شما با تحلیلی که رقبا از شما به عمل می‌آورند، کشف می‌شوند و موقعیت شما در صفحه نخست گوگل تهدید می‌شود.

داشتم به اینها فکر می‌کردم که یک مقاله جالب دیدم که در آن به تهدید ابزارها و نرم‌افزارهای هوش مصنوعی که می‌توانند خودکار محتوا تولید کنند، اشاره شده بود. دیر یا زود این ابزارهای خودکار در قسمت زبان فارسی هم وارد خواهند شد. پس نویسندگان و وبلاگ‌نویس‌ها و تولیدکنندگان محتوا بیکار خواهند شد؟

مقاله حاضر که من نظر خودم را به آن اضافه کرده‌ام، می‌کوشد به این مطلب و نیز مشکلی که در ابتدای پست به آن اشاره کردم، پاسخ بدهد.


ابزار‌های نوشتن هوش مصنوعی در حال افزایش هستند و می‌توانند یک مقاله کامل را از ابتدا بنویسند. اما آیا آن‌ها خواهند توانست جایگزین نویسندگان واقعی و انسانی شوند؟

اگر شما از مهارت‌های نوشتاری خود برای پول درآوردن استفاده می‌کنید، ممکن است، با شنیدن اخبار مربوط به پیشرفت‌های هوش مصنوعی نگران شده باشید.

اما  آیا واقعا هوش مصنوعی می‌تواند جایگزین نویسندگان حرفه‌ای شود و اگر «آری»، چه زمانی؟!

برنامه نوشتن با هوش مصنوعی چیست؟

برنامه‌های نوشتن با هوش مصنوعی ابزار‌ها یا نرم‌افزار‌هایی هستند که از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی برای تولید محتوا استفاده می‌کنند. با پیشرفت در این ابزار، برخی از نویسندگان حرفه‌ای می‌ترسند که ممکن است کار آن‌ها را به دست بگیرد.

طبق گزارش مجمع جهانی اقتصاد، هوش مصنوعی ۸۵ میلیون شغل انسانی را اشغال خواهد کرد، اما همچنین تا سال ۲۰۲۵،حدود ۹۷ میلیون شغل جدید ایجاد خواهد کرد.

نوشتن با هوش مصنوعی چگونه کار می‌کند؟

هنگامی که به نرم‌افزار نوشتن با هوش مصنوعی، موضوع و کلمات کلیدی مورد نظر خود را می‌دهید، آنها داده‌ها را از میلیون‌ها وب سایت در اینترنت جمع‌آوری می‌کند. سپس با درک قواعد گرامری و نقطه‌گذاری، ساختار جمله و سایر دستورات، مطلب را می‌نویسند. تازه آن هم با رعایت دستورات شما در مورد محدودیت کلمه، لحن، قالب و غیره!

علاوه بر این، این نرم‌افزار با استفاده از یادگیری ژرف و پردازش زبان طبیعی، الگو‌های عملکرد مغز انسان را کپی می‌کند و تضمین می‌کند که قطعه نوشته شده حاوی جریان طبیعی زبان باشد.

به عبارت ساده، نرم‌افزار از الگوریتم‌هایی برای جمع‌آوری داده‌ها و سپس پردازش و تبدیل آن‌ها برای متنی خوش‌خوان استفاده می‌کند.

انواع نرم‌افزار نوشتن هوش مصنوعی

برای درک انواع نرم‌افزار‌های هوش مصنوعی و آنچه که آن‌ها باید ارائه دهند، در اینجا لیست کوچکی از نرم‌افزار‌های نوشتن هوش مصنوعی با هزینه آن‌ها آورده شده است.

Wordsmith

Wordsmith یک نرم‌افزار نوشتن AI بازبان طبیعی است. شما می‌توانید از این نرم‌افزار برای تولید بیش از ۱۰۰۰ مقاله در ماه با استفاده از اشتراک پولی ۲۵۰ دلاری استفاده کنید.

AI Writer

AI Writer به شما کمک می‌کند انواع مختلف محتوا را برای بازاریابی و نیاز‌های شخصی تولید کنید. به عنوان مثال، می‌توانید از آن برای تولید مقالات جدید یا بازنویسی مقالات موجود استفاده کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که عنوان را وارد کنید و چند کلمه کلیدی که پیرامون آن‌ها به محتوای خود نیاز دارید اضافه کنید.

شما همچنین می‌توانید سیستم وبلاگ‌نویسی خودکار را با آن تنظیم کنید. این ابزار برای تولید انبوهی از محتوای کوتاه که بعداً می‌توانید خودتان را گسترش دهید یا به تیم نویسندگی خود ببرید، بهترین انتخاب است.

اشتراک از ۱۹ دلار در ماه شروع می‌شود.

کوییل ربات

Quill Bot اساساً یک ابزار بازنویسی است که به شما کمک می‌کند نوشته خود را به روز کنید و جملات، پاراگراف‌ها یا حتی کل مقالات خود را تقویت کنید.

شما می‌توانید از این ابزار به صورت رایگان استفاده کنید، اما این ابزار فقط با محدودیت ۷۰۰ کاراکتر ارائه می‌شود. پس از آن، حق اشتراک از ۶.۶۷ دلار در ماه شروع می‌شود.

Writersonic

Writersonic یک ابزار نوشتن هوش مصنوعی است که برای تولید محتوای وبلاگ‌ها، صفحات فرود، توضیحات محصول، تبلیغات و غیره استفاده می‌شود. از فناوری GPT-3 آن برای ارتباط محتوا با خوانندگان استفاده می‌کند.

این نرم‌افزار الگو‌های موجود در اینترنت را با توجه ورودی شما تجزیه و تحلیل می‌کند و مطابقت می‌دهد، سپس بر اساس نتایج، به شما در تولید محتوا کمک می‌کند.

این نرم‌افزار همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا عنوان خوبی برای ویدئو‌های یوتیوب، توضیحات ویدیو، ایده‌های راه‌اندازی کسب و کار جدید و غیره انتخاب کنید.

اشتراک این نرم‌افزار با قیمت ۹.۹۹ دلار در ماه با یک دوره آزمایشی رایگان ۷ روزه  است.

مقاله فورج

Article Forge یک ابزار قدرتمند و پیشرفته برای نوشتن محتوا است که می‌توانید از آن برای تولید مقالات کامل در عرض چند ثانیه استفاده کنید. همچنین می‌توانید از آن برای بازنویسی وبلاگ‌ها، مقالات یا تکالیف خود و ارتقای محتوا استفاده کنید.

برای شروع، باید کار ساده‌ایرا انجام دهید: عنوان، کلمات کلیدی، کلمات کلیدی اختیاری، محدودیت کلمات، لحن و غیره را وارد کنید و منتظر بمانید تا مقاله جدیدی تولید شود. نتیجه هرگونه سرقت ادبی خواهد بود! این ابزار همچنین می‌تواند برای تولید محتوا به صورت انبوه استفاده شود.

این نسخه آزمایشی رایگان دارد، اما اگر مزایای بلندمدت استفاده آن را می‌خواهید، باید اشتراک ماهانه آن را به قیمت ۵۷ دلار یا یک برنامه سالانه ۳۲۷ دلاری خریداری کنید.

اما چرا ابزار‌های نوشتن هوش مصنوعی نمی‌توانند جایگزین نویسندگان حرفه‌ای شوند؟

اکنون که درک درستی از نوشتن هوش مصنوعی ایجاد کرده‌اید، بیایید سعی کنیم به این سوال پاسخ دهیم: آیا نرم‌افزار نوشتن هوش مصنوعی جایگزین نویسندگان محتوای حرفه‌ای خواهد شد؟

خب، پاسخ ساده این است که خیر. و در اینجا برخی از دلایل را آن ذکر می‌کنیم.

حتی اگر هوش مصنوعی بر اساس فکت‌ها و اطلاعاتی که از سراسر وب جمع‌آوری می‌کند محتوا ایجاد کند، نمی‌تواند خلاقانه باشد و همدلی و احساسات را برانگیزد.

انسان‌ها داستان سراهای بزرگی هستند. ما عاشق گفتن و گوش دادن به داستان‌هایی هستیم که ما را ملزم به ایجاد و درک عبارات می‌کند. با این حال، تقلید از این فرایند داستان‌سرایی «فعلا» فراتر از توانایی‌های هوش مصنوعی است. دلیل اصلی این امر ناتوانی در درک احساسات و افکار پیچیده انسانی است.

تمام کاری که هوش مصنوعی می‌تواند انجام دهد این است که داده‌ها را کپی کرده و تمام تلاش خود را برای پردازش آن‌ها در قالب زبان طبیعی انجام دهد.

یک ماشین نمی‌تواند با نویسندگان حرفه‌ای در آن رقابت کند.  از هوش مصنوعی برای تولید محتوای ساده توصیفی و یا مقاله جمع‌بندی شده با ادبیات قابل درک استفاده کرد، اما تکیه کامل بر آن می‌تواند برای موفقیت بلندمدت، کاملا اشتباه است.

چگونه از حرفه نوشتن خود را به خاطر پیشرفت‌ نرم‌افزارهای هوش مصنوعی از دست ندهیم؟

اگر نگران این هستید که هوش مصنوعی شغل شما را در آینده تصاحب کند، در اینجا چند راه برای غلبه بر این تهدید را ذکر می‌کنم:

با خلاقیت بنویسید، نه فقط برای سئو

اول به خواننده فکر کنید و بعد به SEO. متاسفانه این روزها در وب فارسی رسم شده که یک مقاله خوب را یک مقاله بدانند که به زور هم شده طولانی شده باشد و به ۱۵۰۰ کلمه رسیده باشد و دارای چگالی تکرار کلمه کلیدی در حد معین و پراکندگی منطقی این کلمه کلیدی در طول مقاله و زیرعنوان‌ها و … باشد.

نویسنده‌ها آنقدر حواسشان به این نکات فنی است که اصلا فراموش می‌کنند برای انسان دارند می‌نویسند. متنشان را می‌خوانید از تکرار بی‌معنی کلمات کلیدی حالتان به هم می‌خورد و از اینکه غنای واژگان در آنها کم است، دل‌آزرده می‌شوید و می‌بینید که هیچ مقدمه خوب و یا داستان‌سرایی جانبی در مقاله وجود ندارد. هیچ ایده و احساسی آنها برنمی‌انگیزند!

اما شما اگر خلاقانه برای انسان بنویسید، مقاله شما از حالت روباتیک درمی‌آید و متمایز خواهد شد.

نیازهای خوانندگان را درک کنید و به سؤالاتی که در ذهنشان است و حتی بر زبان نیاورده‌اند؛ پاسخ بدهید

کاری که می‌توانید انجام دهید این است که درخواست‌های پشتیبانی یا انجمن‌های عمومی را بررسی کنید تا درک بهتری از مشکلات مخاطبان خود داشته باشید. مشخص کنید که آن‌ها از چه کلماتی در هنگام پرداختن به یک موضوع استفاده می‌کنند. سپس از همان کلمات در ابتدای پست‌های وبلاگ خود استفاده کنید.

علاوه بر آن، از داستان سرایی برای توضیح سناریویی که برای جذب خواننده می‌گذرد، استفاده کنید.

احساس و باز هم احساس

قبل از شروع کار بر روی پروژه خود، به این فکر کنید که خواننده شما هنگام جستجوی این موضوع چه احساسی باید داشته باشد. سپس، آن احساس را با استفاده از کلمات توصیف کنید. این به آن‌ها این ایده را می‌دهد که شما آن‌ها را دریافت می‌کنید.

نرم‌افزار هوش مصنوعی بهتر می‌شوند، اما اگر شما نویسنده خلاق واقعی باشید، از آنها به عنوان یک ابزار استفاده می‌کنید و آنها دشمن شما نخواهند بود

به جای ترس از اینکه هوش مصنوعی شغل شما را تصاحب کند، از آن به نفع خود استفاده کنید. آنها اتفاقا می‌توانند مراحل خسته‌کننده نوشتن را برای شما انجام بدهند و به شما فرصت بیشتری برای تمرکز روی ایده‌ها بدهند.

در ابتدای پست در مورد رقابت شدید SEO نوشتم. یک راهکار که می‌تواند صورت مسئله را پاک کند این است که با جنبه انسانی دادن به مقالات خود کاری کنید که اصلا خواننده به جای گوگل کردن، مستقیم آدرس سایت شما را در نوار آدرس تایپ کند.

وقتی به جای خواننده گذری، درصد منطقی از خوانندگان مستقیم پیدا کردید، به هدف خود رسیده‌اید. اتفاقا بسیاری از مقالاتی که خاطره شما را برای همیشه در ذهن یک مخاطب می‌نشانند، آنهایی هستند که ممکن است SEO خاصی هم نداشته باشند. مثلا وقتی برای بیان مسائل روی جامعه، مثال‌های نقض تاریخی را در یک مقاله می‌آورید و شرایط را با هم مقایسه می‌کنید و به خواننده امید می‌دهید، چنین مقاله‌ای ممکن است خواننده را هیجان زده کند و به اصطلاح روزش را بسازد، اما ممکن است چنین مقاله تاثیربرانگیزی هیچ ترافیکی خاصی از گوگل برای شما نیاورد.

نمی‌گویم که در مقاله‌های خوب خود ظرایف فنی SEO‌را رعایت نکنید، بلکه مقصودم این است که شاید شما نویسنده خلاقی باشید که بهتر است استعداد خود را در جبهه و زمین بازی دیگری به کار بیندازید.

بله! الان راهکار بسیاری از سایت‌های تولید مقاله به صورت انبوه است. ممکن است آنها در هدف خودشان که تصاحب رتبه کذایی الکسایی باشد هم موفق شده باشند. اما فقط چند مقاله خوب در هفته می‌تواند برندی از شما درست کند که صدها مقاله هفتگی آن سایت‌ها از آن عاجز هستند.

راهکار باز هم هوشمندانه فعالیت در هر دو جهبه است، ترافیک پایه SEO برای خود درست کنید، اما مقالاتی هم داشته باشید که مستقیم با جان و دل خوانندگان سخن بگویند. به زبان ساده گاهی برای دل خود بنویسید. اگر چنین کنید و بی‌توقع و بی‌چشمداشت باشید اتفاقا همین مقالات بازخورد خوبی برایتان به ارمغان خواهند آورد.

 
2 نظرات
  1. علی پوربافرانی می گوید

    ممنونم جناب دکتر، مقاله جذابی بود? چقدر میشه در این حدود صحبت کرد و چقدر خوب بحث رو پیش بردید?
    بدون تعارف من ترسی از تولیدمحتوای هوش مصنوعی ندارم ?

    1. علیرضا مجیدی می گوید

      در مورد تولید محتوا حرف زیاده. اگر واقعا اقتصاد قابل قبولی بود، قطعا جامعه مصرف حرفه ای هم ایجاد می‌شد و جا برای ژانرهای حرفه‌ای تر باز می‌شد. اما به صورت کلی روش غالب تولید محتوا به صورت کنونی به هر حال تا ۱۰ – ۱۵ سال دیگه برمی افته و در اون زمان هر کسی خلاق باشه می‌توه رقابت کنه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.