عقاب دریایی چیست؟

0

این پرنده در ایالات متحده آمریکا بنام «شاهین ماهیگیر» معروف است. این نام عادت این پرنده را توصیف می کند. عقاب دریایی، چشمهای بسیار تیزی برای شکار دارد. او در ارتفاع ۱۵ و یا حتی ۷۵ متر در آسمان پرواز می کند و به آب زیر پا نظر می‌افکند. ناگهان ماهی را می‌بیند که در نزدیکی سطح آب است، ماهی آنقدر بی‌رنگ است که بشر قادر نیست در ساحل متوجه آن شود، ولی شاهین ماهیگیر آن را می‌بیند و بسمت پائین شیرجه می‌رود تا او را شکار کند و قربانی را که در حال جنبیدن است با چنگال قوی خود گرفته و بعد آن را بالای درختی می برد تا سر فرصت حریصانه ببلعد.

هنگام شکار، بر فراز محل مورد نظر جولان کرده و به آرامی بال می‌زند و گهگاه نیز از آنجا دور می‌شود و شیرجه او ناگهانی و با اطمینان کامل صورت می‌گیرد. او با شدت به آب برخورد کرده و به زیر فرو می‌رود. او در آب غواصی نمی‌کند، چون پرنده آبی نیست.

عقاب دریایی در حدود ۱۰ سانتیمتر طول دارد و طول هربال آن به ۱.۵ متر می‌رسد. او دارای منقار کوتاهی است که برای قاپیدن و نگه داشتن بکار نمی‌رود، این کار بعهده پنجه‌های نیرومند است.

سر و گردن و بخش زیرین اندامش سفید یکدست بوده به استثنای علامات یا رگه‌های تیره‌ای که در ناحیه سر دارد. پشت و بالهایش نیز برنگ قهوه‌ای تیره است فقط یک نوع عقاب دریایی بیشتر وجود ندارد. او در تمام سرزمینهای شمالی و مالزی، استرالیا و کالدونیای جدید یافت می‌شود. چون غذای این پرنده، صرفا شکار ماهی زنده است، بنابراین هرگز او را دور از آب نمی‌توان یافت.

یکی از مسائل در مورد این پرنده، لانه بسیار بزرگ و نازیبای اوست. او هیج تلاشی برای مخفی کردن خانه نکرده و هر ساله مواد جدیدی به همان لانه قدیمی اضافه می‌کند و توده بزرگی از موادی چون شاخه‌های کوچک، بوته‌ها، پوست درخت کاج، صنوبر و غیره بوجود می‌آورد. عمق این لانه در حدود ۱.۸ متر و وزنش ۳۱۵ تا ۴۵۰ کیلو است. شاید این لانه را بصورت پهن و مسطح در بالای درخت کاج بوجود آورد و یا ممکن است بر روی ساحل شنی بنا کنند و یا روی سقف یک آلونک. به هر حال از انواع چیزهای مختلف جهت ساختن آن استفاده می‌کند.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.