ساعت زمین چیست و چرا برگزار می‌شود؟

0

ساعت زمین یک فعالیت و جنبش نمادین جهانی است که توسط صندوق جهانی طبیعت (WWF) سازماندهی می‌شود. این رویداد هر ساله با تشویق افراد، جوامع و مشاغل به خاموش کردن چراغ‌های برق غیرضروری به مدت یک ساعت، در یک روز مشخص در اواخر ماه مارس، به عنوان نماد یک تعهد برگزار می‌شود.

رویداد نمادین خاموشی از سال ۲۰۰۷ و از شهر سیدنی آغاز شد.

امسال این مراسم امشب برگزار می‌شود و تهران هم در این مراسم مشارکت می‌کند. در شهر تهران، تعدادی از برج‌ها و ساختمان‌های مهم اقدام به اجرای قانون ساعت زمین می‌کنند. از این ساختمان های اصلی و مهم می‌توان به برح میلاد، پل طبیعت، گنبد مینا اشاره کرد که از ساعت ۲۰:۳۰ الی  ۲۱:۳۰ امشب، به خاموشی می‌روند. (چراغ‌های غیرضروری خود را خاموش می‌کنند.)

تاریخچه ساعت زمین

در سال ۲۰۰۴، در پی انتشار برخی یافته‌های علمی نشاندهنده تغییرات علمی به خاطر فعالیت‌های مخرب انسان‌ها، WWF استرالیا با آژانس تبلیغاتی Leo Burnett Sydney مشارکت کرد تا “ایده‌هایی را برای مشارکت استرالیایی‌ها در مورد مسئله تغییرات آب و هوایی مورد بحث و بررسی قرار دهد”.

ایده خاموش کردن در مقیاس بزرگ در سال ۲۰۰۶ ابداع شد و همان طور که پیش‌تر گفتیم سال ۲۰۰۷، عملا شهر سیدنی خاموشی نمادین را تجربه کرد.

در اکتبر ۲۰۰۷ سانفرانسیسکو همین برنامه را برگزار کرد و تبدیل به دومین شهر برگزارکننده شد.

رویداد بین المللی ساعت زمین، نخستین بار در ۲۹ مارس ۲۰۰۸ از ساعت ۸ شب تا ۹ شب به وقت محلی برگزار شد . ۳۵ کشور در سراسر جهان به عنوان شهر‌های پرچمدار رسمی شرکت کردند و بیش از ۴۰۰ شهر نیز از این کار حمایت کردند.

مکان‌های دیدنی در سراسر جهان نیز معمولا به این حرکت می‌پیوندند و نورهای روشنایی غیرضروری خاموش می‌کنند. حتی برخی از وب سایت‌ها در این رویداد شرکت می‌کنند. مثلا معمولا صفحه اصلی گوگل در این روز ساعتی به مود تاریک می‌رود.

ساعت زمین یک اقدام اولیه برای کاهش انرژی/یا دی اکسید کربن نیست، بلکه یک اقدام نمادین است. بنابراین، ما درگیر اندازه‌گیری سطوح کاهش انرژی/کربن برای این ساعت نمی‌شویم. ساعت زمین ابتکاری است برای تشویق افراد، مشاغل و دولت‌ها در سراسر جهان برای پاسخگویی به ردپای زیستی محیطی خود و مشارکت در گفتگو و تبادل راه‌حل‌های واقعی برای چالش‌های زیست‌محیطی ما . در یک کلام، شرکت در ساعت زمین نماد تعهد به تغییر فراتر از این ساعت خاص است.

بیشتر انتقادها از ساعت زمین، دقیقا بر این استوار بوده که میزان کاهش مصرف انرژی یک ساعته، اصلا محسوس نیست. برخی هم اصلا میانه‌ای با حالت نمایشی این روز ندارند و معتقدند یک ساعت توجه در سال و ژست دلسوزی برای زیست کره زمین، چیزی را عوض نمی‌کند. برای مثال جرمی کلارکسون، مجری سابق برنامه تاپ گیر بی بی سی، در یکی از سال‌های اخیر، مدعی شد که تمام وسایل الکتریکی در خانه‌اش را به عنوان اعتراضی علیه تأثیر درک شده ساعت زمین روشن کرده و ادعا می‌کند که این رویداد تأثیر کمی بر نگرش نسبت به تغییرات اقلیمی دارد.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.