احتمال انتقال حیات از فضا به زمین

0

زمین تقریبا ۴.۵ میلیارد سال پیش شکل گرفت و در همان آغاز شهاب‌سنگ‌هایی از فضا به سوی این سیاره پرتاب شدند

بررسی جدید شهاب‌سنگ‌هایی که در ایالات متحده، کانادا، و استرالیا فرود آمده‌اند، این تصور را تقویت می‌کند که چنین اجسامی ممکن است در اوایل تاریخ، مواد شیمیایی حیاتی را به زمین رسانده باشند.

به گزارش رویترز، دانشمندان قبلا روی این شهاب‌سنگ‌ها سه جزء از پنج جزء شیمیایی مورد نیاز برای تشکیل دی‌ان‌ای و آر‌ان‌ای را شناسایی کرده بودند (دی‌ان‌ای مولکولی است که حامل دستورالعمل‌های ژنتیکی در موجودات زنده است، و آر‌ان‌ای برای کنترل عملکرد ژن‌ها ضروری است). محققان به‌تازگی اعلام کردند که اکنون پس از بررسی دقیق‌تر شهاب‌سنگ‌ها، دو مورد نهایی دیگر نیز در آن‌ها شناسایی شده است.

به گفته یاسوهیرو اوبا، از محققان دانشگاه هوکایدو در ژاپن که تحقیق جدید را انجام داده است، برخلاف پژوهش قبلی، این بار روش‌های مورد استفاده دقیق‌تر بودند و از اسیدهای قوی یا مایع داغ برای استخراج این پنج جزء که «نوکلئوباز» نام دارند، استفاده نشد.

نوکلئوبازها ترکیب‌های حاوی نیتروژن‌اند که در تشکیل ساختار مارپیچ دوگانه دی‌ان‌ای نقش بسیار مهمی دارند. دو نوکلئوباز به نام‌های سیتوزین و تیمین که ‌به‌تازگی در شهاب‌سنگ‌ها شناسایی شده‌اند، ممکن است در بررسی‌های قبلی نادیده گرفته شده باشند، زیرا ساختار ظریف‌تری از سه جزء دیگر دارند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.