چند بار می توانید یک تکه کاغذ را از وسط تا کنید؟

0

به راحتی می‌توان یک تکه کاغذ را یک، دو بار یا حتی سه یا چهار بار از وسط تا کرد. اما بیشترین تعداد دفعاتی که یک تکه کاغذ را می‌توان از وسط تا کرد چقدر است؟

بر اساس یک ادعای رایج، یک ورق کاغذ را نمی‌توان بیش از هفت بار از وسط تا کرد. اما آیا این حقیقت دارد؟ چند بار می توانید یک تکه کاغذ را تا کنید؟

در سال ۲۰۰۲، بریتنی گالیوان که در آن زمان دانش‌آموز دبیرستانی در پومونای کالیفرنیا بود، یک تکه کاغذ را ۱۲ بار تا کرد. او در حال حاضر رکورد جهانی گینس را در اختیار دارد.

گالیوان در ایمیلی در این مورد نوشته: «قبل از تلاش من، این باور پذیرفته شده بود که تا کردن یک تکه کاغذ بیش از هشت بار غیرممکن است و هفت باز تا کردن حد معمول پذیرفته شده تا کردن است. «من اولین کسی بودم که کاغذ را ۹، ۱۰، ۱۱ و ۱۲ بار تا کردم.»

گالیوان فقط یک رکورد جهانی ثبت نکرد. او همچنین معادلاتی برای محاسبه چند باری که یک تکه کاغذ را می‌توان در یک جهت یا چند جهت به وسط تا کرد، به دست آورد. او این معادلات را در کتابی با عنوان «چگونه کاغذ را از وسط دوازده بار تا کنیم» به تفصیل شرح داده است.

همه چیز از چالشی در کلاس ریاضی شروع شد که آموزگارش شروع کرد. آن زمان او یک فویل طلایی را ۱۲ بار تا کرد. اما معلمش بعدا گفت منظورش چیزی با ضخامت کاغذ بوده و چالش را سخت کرد.

گالیوان گفت: «من شروع به کار بر روی این مشکل کردم و ساعت‌های زیادی را صرف تلاش برای تا کردن ورق‌های کاغذ، روزنامه و هر چیز صاف دیگری کردم که می‌توانستم پیدا کنم.»

او مشکوک شد که آیا واقعا افراد قبل از او این جالش را انجام داده‌اند و تلاش واقعی کرده‌اند تا چیزی را بیشتر از ۸ بار تا کنند یا خیر.

معادلاتی که گالیوان به دست آورد، نشان می‌دهد که یک ورق کاغذ چند بار می‌شود تا کرد. او دریافت که برای اینکه یک تکه کاغذ را چند بار از وسط تا کنیم، به یک ورق نازک طولانی نیاز است. هر چه یک ورق بیشتر تا شود، پشته حاصل ضخیم‌تر می شود و تا زدن دشوار می‌شود تا جایی که غیر ممکن می‌شود.

رکوردهای جهانی گینس اشاره کرده که او در نهایت رکورد خود را با یک ورق دستمال کاغذی که در اینترنت پیدا کره بود و ۱۲۱۹ متر طول داشت به ثبت رساند. او به یاد می آورد که راه رفتن در یک راهرو طولانی در یک مرکز خرید در کالیفرنیا، هنگام ثبت این رکورد حدود هشت ساعت زمان برد.

«هرچند گاهی اوقات این کار خسته کننده به نظر می‌آمد، تلاشی بود سرگرم کننده و نشاط آور. من صاحب تجاربی شدم که در طول زندگی‌ام با دادن ظرفیت‌های بیش از حد انتظار برای من ارزشمند از آب درآمد.»

از زمانی که گالیوان رکورد خود را به ثبت رساند، دیگران ادعا کرده اند که یک ورق کاغذ را بیش از ۱۲ بار تا کرده‌اند.

گالیوان می‌گوید که او  تلاش‌های دیگران را که برای مقابله با این چالش تلاش می‌کنند تحسین می‌کند، زیرا به خوبی می‌داند که این مرارت چقدر دشوار است. با این حال، برخی از روش‌های مورد استفاده شامل چیدن قطعات جداگانه روی هم، چسباندن قطعات به هم، برش کاغذ، پاره کردن کاغذ و تا کردن کاغذ پلیسه‌دار به جای تا کردن واقعی بوده. آنها الزامات این چالش و تا زدن واقعی را دور زده‌اند.

با اینکه او پیشبینی می‌کند که رکوردش شکسته شود اما خاطرنشان می‌کند که اساس چالش و آنچه این مشکل را شگفت‌انگیز می‌کند، در این فرآیند گم نخواهد شد.

هر کسی که به دنبال شکستن رکورد گالیوان است باید منتظر یک پشته کاغذ فوق العاده ضخیم باشد. به عنوان مثال، پس از ۴۲ تا کردن فرضی یک ورق با ضخامت ۰.۱ میلی‌متر، ضحامت آن به ۴۳۹۸۰۰ کیلومتر خواهد رسید که از میانگین فاصله بین زمین و ماه بیشتر است.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.