مهندسان MIT یک بلندگوی بسیار نازک ساخته‌اند که شبیه کاغذ دیواری است

0

مهندسان MIT یک بلندگوی بسیار نازک ساخته‌اند که می‌تواند برای پخش صدا از تمام سطوح استفاده شود. آنها در نظر داشتند که این اسپیکر علاوه بر طراحی منحصربه‌فرد از نظر مصرف انرژی هم کارآمد باشد و تولید آن آسان باشد.

به صورت کلی، بلندگو‌ها با ارتعاش غشایی کار می‌کنند. این ارتعاش، هوای روی غشا آن برای تولید امواج صوتی تکان می‌دهد. در بلندگو‌هایی که معمولاً در سیستم‌های صوتی یا هدفون یافت می‌شوند، ارتعاش سطح غشایی با استفاده از جریان‌های الکتریکی و میدان‌های مغناطیسی انجام می‌شود.

اما در سال‌های اخیر دانشمندان راه‌هایی برای دستیابی به نتایج مشابه در دستگاه‌های باریک‌تر ابداع کرده‌اند. بلندگو‌های جدید با استفاده از مواد پیزوالکتریک کار می‌کنند که در پاسخ به اعمال ولتاژ مرتعش می‌شوند. این‌ شیوه در تلفن‌ها و تلویزیون‌ها آزمایش شده.

مشکل تا حالا نصب این بلندگوهای نازک بر روی سطوح دیگر بوده. در مطالعه جدید، محققان MIT بلندگو‌های نازکی را بازطراحی کردند تا بتوان آن‌ها را بر روی سطوح مختلف نصب کرد.

در شیوه جدید به جای ارتعاش تمام سطح غشاء، شبکه‌ای از گنبد‌های برجسته طراحی شده که مستقل از یکدیگر ارتعاش می‌کنند. این کار با قرار دادن یک لایه نازک از یک ماده پیزوالکتریک، به نازکی ۸ میکرومتر، بین دو لایه پلاستیک PET انجام می‌شود.

یک لایه PET شبکه‌ای از سوراخ‌های ریز دارد که مواد پیزوالکتریک از آن بیرون می‌زنند. لایه پایینی PET از غشاء محافظت می‌کند و به بلندگو اجازه می‌دهد تا روی یک سطح نصب شود.

جینچی هان، پژوهشگر ارشد این مطالعه ابراز امیدواری کرده که اسپیکرهای جدید بتوانند با سرعت بالا تولید شوند و بتوان آنها را در مقادیر زیادی مانند کاغذ دیواری برای پوشاندن دیوار‌ها، اتومبیل‌ها یا فضای داخلی هواپیما ساخت.

وزن اسپیکر جدید تنها ۲ گرم است و هزاران گنبد کوچک به ارتفاع ۱۵ میکرومتر دارند. برای آزمایش این دستگاه، محققان آن را روی دیوار نصب کردند و خروجی آن رااندازه گرفتند. این اسپیکر قادر به تولید صدا تا ۶۶ دسی بل (dB) با برق ۲۵ ولت در ۱ کیلوهرتز و ۸۶ دسی بل در ۱۰ کیلوهرتز بود. این دستگاه در مصرف انرژی نیز کارآمد است و تنها ۱۰۰ میلی‌وات برق در هر سانتی‌متر مربع از بلندگو مصرف می‌کند.

به گفته این تیم، علاوه بر استفاده ازاین فناوری در بلندگو‌های لایه نازک قابل نصب، این دستگاه می‌تواند به عنوان آشکارساز اولتراسوند یا اگر با مواد بازتابنده پوشانده شود، برای تولید نمایشگر‌های نور جدید استفاده شود.

منبع


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.