فیلم روح شکن‌ها – نقد، بررسی و خلاصه داستان – Ghostbusters 1984

0

کارگردان : ایوان رایتمن
فیلمنامه‌نویس : دان ایکروید و هارولد رامیس
فیلمبردار : لاسلو کوواکس
آهنگساز(موسیقی متن) : المر برنستاین
هنرپیشگان : بیل مورای، ایکروید، سیگورنی ویور، رامیس، آنی پاتس، ویلیام اترتن، ارنی هادسن، دیوید مارگولیس و ریک مورانیس.

«دکتر وِنکمن» (مورای) و «دکتر استانتس» (ایکروید)، اساتید اخراجی دانشگاه کلمبیا، که به مسائل روان‌کاوی علاقه‌مندند، همراه با «دکتر اسپنگلر» (رامیس)، متخصص الکترونیک، شرکتی تأسیس می‌کنند و به کارهائی از قبیل «گرفتن» روح می‌پردازند. پس از آنکه شهرت‌شان فراگیر می‌شود، در عملیاتی موفق، روحی را که به سالن یک هتل راه یافته، دستگیر و زندانی می‌کنند. اما تمامی ارواح نیویورک در اعتراض به زندانی شدن هم قطار خود، شهر را به هم می‌ریزند. همزمان نیز، روح‌شکن‌ها برای نجات «دانا بارِت» (ویور) که در آپارتمان خود گرفتار ارواح شده، می‌شتابند. سرانجام نیز موفق می‌شوند او و بقیه شهر را نجات بدهند…
* ابتدا قرار بر این بود که ایکروید و جان بلوشی بازیگران اصلی فیلم باشند، اما پس از مرگ بلوشی در ۱۹۸۲، مورای نقش او را برعهده گرفت.

موفقیت فیلم، که با هزینه‌ای سنگین ساخته شد و بیشتر از همه بر جلوه‌های ویژه استوار بود، شاید تا حدودی مرهون موفق نبودن آثار قبلی مشابه باشد. اما تفاوت عمده روح‌شکن‌ها با انبوه آثاری که قبلاً با این مضمون ساخته شده بودند، در هزینه بیش از حد آن در جلوه‌های ویژه (زیر نظر چاک گاسپار) و حضور مورای است که یک‌تنه بار تمام فیلم را بر دوش می‌کشد – گرچه ایکروید و رامیس، که فیلم نامه را نوشته‌اند و شوخی‌های برتر آن را در گفت‌وگوهای مورای گنجانیده‌اند، نیز در این موفقیت سهم دارند. فروش فیلم، سازندگان آن را راغب کرد تا پنج سال بعد، قسمت دوم داستان را با حضور همان عوامل قبلی و در انجام عملیات شگفتی‌ساز و موفقیت‌آمیز دیگری به تصویر بکشند. که این یکی هم توانست تجربه اولی را تکرار کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.