نه! نوترینوها سریعتر از نور نیستند

0

به گفته اینشتین، هیچ چیز نمی‌تواند سریعتر از سرعت نور حرکت کند. اما در برهه‌ای، این باور عمومی ایجاد شد که شاید چیزی سریع‌تر از نور پیدا کرده باشد.

فوتون‌ها یا ذرات نور با سرعت ۳۰۰۰۰۰ کیلومتر بر ثانیه، در خلاء حرکت می‌کنند. اما اگر جسمی با جرم واقعی به سرعت نور نزدیک شود، مقدار انرژی لازم برای شتاب دادن به آن به طور تصاعدی تا بی‌نهایت افزایش می‌یابد، پس رسیدن به سرعت‌های نزدیک به نور عملا غیرممکن می‌شود.

با این حال، در سال ۲۰۱۱، فیزیکدانان سرن (مرکز اروپایی تحقیقات هسته‌ای) در سوئیس آزمایشی با نوترینو‌ها انجام دادند که به نظر می‌رسید این دانش دیرینه را زیر و رو می‌کند.

نوترینو‌ها ذرات ریز با جرم بسیار کم هستند که به قدری ضعیف با ذرات دیگر برهمکنش می‌کنند که می‌توانند مستقیماً از جامدات هم عبور کنند. آزمایش سرن، نوترینو‌ها را از مقر سرن در ژنو، سوئیس، در فاصله بیش از ۷۲۵ کیلومتری به گرن ساسو، ایتالیا فرستاد. دانشمندان سرعتی را ۶۰ میلیاردم ثانیه سریعتر از سرعت نور ثبت کردند. این یافته‌ها با قوانین فیزیک انیشتین در تضاد بود و جهان را شوکه کرد!

آنتونیو اردیتاتو، سخنگوی تیم تحقیقاتی در سرن، اعلام کرد: «ما به نتایج خود اعتماد زیادی داریم. ما هر چیزی را که می‌توانست اندازه‌گیری‌های ما را تحریف کند، بررسی و دوباره بررسی کرده‌ایم، اما چیزی پیدا نکردیم. » با این وجود، شک و تردید وجود داشت. تنها چند روز پس از گزارش‌های اولیه، سرن این یافته‌ها را نادرست اعلام کرد و ارتباط کابلی معیوب بین GPS و رایانه را مقصر دانست.

بنابراین نوترینو‌ها سریعتر از نور نیستند – چرا این موضوع باعث ناراحتی مردم شد؟ زیرا آلبرت انیشتین گفته بود که اگر بتوانیم راهی برای سفر سریعتر از نور پیدا کنیم، می‌توانیم در زمان سفر کنیم. بنابراین این آزمایش مشکل‌دار، برای مدت کوتاهی به دانشمندان با مطرح کردن امکان سفر در زمان طعنه زد. همچنین آن‌ها را مجبور کرد تا در ابتدایی‌ترین ایده‌ها در مورد جهان ما تجدید نظر کنند.

این خطا ممکن است برای چند دانشمند شرم‌آور باشد، اما کار خوب در سرن همچنان ادامه دارد. در سال ۲۰۱۲، آن‌ها ذره‌ای را کشف کردند که ممکن است ثابت شود که بوزون هیگز باشد که دانشمندان معتقدند چندین راز فیزیک را توضیح می‌دهد.

منبع: کتاب جالب  
 
۱۰۰ Hoaxes & Mistakes That Fooled Science

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.