سریال اوبی وان کنوبی Obi-Wan Kenobi: عیش طرفداران سری فیلم‌های جنگ‌ها ستاره‌ای

0

کهکشان در جنگ ستارگان وسیع است و به نظر می‌رسد دیزنی با مجموعه‌های سریالی خود قصد کاوش در هر گوشه از آن را دارد. تا اینجای کار، دیزنی موفقیت‌های متفاوتی داشته است. دیزنی با سریال مندلورین Mandalorian نشان داد که چقدر خوب می‌تواند عمل کند. داستان این سریال پنج سال پس از وقایع بازگشت جدای (۱۹۸۳) آغاز می‌شود. در آن پدرو پاسکال نقش شخصیت اصلی را که یک شکارچی جایزه‌بگیر بازی می‌کرد.

بعد از آن ما سریال بوبا فت را دیدیم که اسپین‌آفی از مجموعهٔ تلویزیونی مندلورین با حضور شکارچی جایزه‌بگیری به‌نام بوبا فت است. در این سریال تمورا موریسون نقش بوبا فت را ایفا می‌کرد و در کنارش مینگ-نا ون در نقش فنک شند و پدرو پاسکال در نقش دین جارین / مندلورین حضور داشت. کتاب بوبا فت در ۲۹ دسامبر ۲۰۲۱ به نمایش درآمد و تا ۹ فوریهٔ ۲۰۲۲ در هفت قسمت پخش شد.

و حالا پخش سریال جدید اوبی وان کنوبی Obi-Wan Kenobi شروع شده است. نقش اول این سریال را ایوان مک‌گرگور بازی می‌کند. این سریال در واقع شکاف بین دو سه‌گانه اصلی را می‌خواهد پر کند.

حوادث سریال اوبی وان کنوبی یک دهه پس از رویداد‌های جنگ ستارگان: قسمت سوم – انتقام سیت Revenge of the Sith اتفاق می‌افتد و با یک خلاصه بسیار مفید شروع می‌شود که مهم‌ترین بخش‌های سه‌گانه پیش درآمد را تنها به چند دقیقه خلاصه می‌کند.

چیزی که در اینجا اهمیت دارد رابطه پر سر و صدا و غم‌انگیز بین اوبی وان و آناکین است. پس از خلاصه، نمایش به تراژدی معبد جدای می‌پردازد تا به خاطر بیاورید که چرا اوبی وان پنهان شده است. (ممکن است تماشای این صحنه برای برخی از بینندگان پس از رویداد‌های اخیر در تگزاس سخت باشد. )

ده سال بعد، بن، گوشه نشینی است که برای اولین بار در اپیزود امید جدید A New Hope با او آشنا شدیم. او  در یک کارخانه گوشت بیابانی کار می‌کند و خانه‌ای غارمانند دارد. هر زمان که او وقت آزاد داشته باشد، جاسوسی لوک اسکای واکر و خانواده‌اش را می‌کند و به دنبال نشانه‌ای از توانایی نیروی نهانی است تا بتواند آموزش لوک را شروع کند. به نظر می‌رسد هیچ کس از بن بیچاره خوشش نمی‌آید.

در اوایل اپیزود اول، سه نفر از تفتیش عقاید شکار جدای در جستجوی جدای در تاتوئین فرود می‌آیند. یکی از آن‌ها، یک بازرس جوان وحشی که به عنوان خواهر سوم (مؤسس اینگرام) شناخته می‌شود و به نظر می‌رسد که به طور خاص روی یافتن اوبی وان متمرکز شده است.

اما حوادث این سریال فقط در تاتوئین رخ نمی‌دهند. طرف دیگر داستان به دنبال خواهر دوقلوی لوک، لیا (ویوین لایرا بلر) است که اکنون در آلدران به عنوان یک شاهزاده خانم بزرگ شده است. با این حال، او هیچ علاقه‌ای به زندگی سلطنتی ندارد و بیشتر وقت خود را صرف فرار از مسئولیت‌ها می‌کند تا با یک دروید زیبا به نام لولا در جنگل بازی کند. در نهایت،گرایش او به فرار، او را به دردسر می‌اندازد، زمانی که گروهی از قانون شکنان او را میربایند. به نظر می‌رسد، همه این‌ها بخشی از نقشه خواهر سوم است تا اوبی وان را با توسل به نیاز ذاتی او به کمک به مردم، از مخفیگاه خارج کند …

به نظر می‌رسد که سریال توانسته روح و اجزای موفقیت سری فیلم‌های جنگ ستارگان را درک کند. مک گرگور قانع‌کننده ظاهر شده. ظاهر خشنی به خاطر یک دهه زندگی در صحرا دارد و باید برای پیروزی بر دشمنان بر غریزه خود اتکا کند.

خوشبختاه محیط سریال واقع‌نما از آبدرآمده و شما حس نمی‌کنید که دارید سریالی ارزان با جلوه‌های کامپیوتری دم دستی را تماشا می‌کنید. علیرغم اینکه سریال پر است از جادوگران فضایی و ماپت‌ها، ولی باز هم احساس قابل قبول و واقعی به شما می‌دهد.

شخصیت‌های سریال دوست‌داشتنی از آب درآمده‌اند و دنیای آن با دقت طراحی شده، اما خلا داستانی هم در آن وجود دارد. مثلا جدای جوان با وجود عدم مهارت در پنهان شدن، توانسته یک دهه پنهان بماند و ما دست کم فعلا از راز این که چرا لیا هرگز ماجرا‌های کودکی خود را با اوبی وان مطرح نکرده، سر درنمی‌آوریم.

اوبی وان کلا یک داستان قدیمی را با طراوت وفادارانه به سری جنگ ستارگان روایت می‌کند. امیدوارم که در قسمت‌های بعدی هم ناامیدمان نکند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.