درس‌هایی و پیشنهادهایی عملی برای ارتقای آداب معاشرت و اینکه نگویند بی‌ادب هستید!

2

قدیم‌ها تصور می‌کنیم که جزوات و کتاب‌هایی در مورد آداب معاشرت وجود داشت. اما ظاهرا سال‌های زیادی است که خیلی از چیزها به تصور مدرن شدن جامعه و بدیهی به نظر رسیدن، تذکر داده نمی‌شوند و بسیاری تصور می‌کنند که بی‌ادبی و بی‌نزاکتی‌شان، چیزی طبیعی است و نباید به این رفتارهایشان انتقاد کرد.

در اینجا مواردی که به نظر خودم در صدر موارد آزادهنده تعاملات اجتماعی هستند، فهرست می‌کنم. شما چه موارد دیگری می‌توانید به آن بیفزایید؟

۱- تماس تلفنی بی‌مقدمه

با شخصی تماس می‌گیرید و وقتی او پاسخ نمی‌دهد، دوباره و چندباره با فاصله کوتاه دوباره تماس می‌گیرید. شخصی که با او تماس گرفته‌اید ممکن است کاملا مشغول باشد یا در «مود» پاسخ شفاهی نباشد. ممکن است آدمی درونگرا باشد که راحت‌تر است سوال شما را متنی ببیند و متنی پاسخ بدهد و شاید هم به هر دلیل نخواهد به تماس شما پاسخ بدهد.

بنابراین تکرار تماس با فاصله کوتاه، اصلا کار شایسته‌ای نیست. اصلا بهترین حالت این است که پیامکی بزنید و خودتان را معرفی کنید و بگویید می‌توانم در مورد فلام مطلب با شما صحبت کنم.

این اوج ادب شما را می‌رساند و قطع بدانید که در تعاملات بعدی شما با آن شخص موثر خواهد بود.

۲- پول اشخاص را قبل از اینکه به رویتان بیاورند، برگردانید

بله! می‌دانم که وضعیت اقتصادی همه ما نسبت به قبل بدتر شده. اما دست کم در مواردی که موجودی دارید و می‌توانید منتظر نمانید که شخصی به رویتان بیاورد که پولی به شما قرض داده.

۳- وقتی کسی شما را به ناهار یا شام دعوت می‌کند گران‌ترین غذاهای منو را انتخاب نکنید.

باز هم این نکته بدیهی‌ای است که متاسفانه مدتی است خیلی‌ها رعایت نمی‌کنند.

۴- با گارسون‌ها و خدمتکارها و نظافتچی‌ها مودبانه رفتار کنید

گستاخانه سخن گفتن با این اقشار مهم و زحمتکش، به هیچ عنوان اقتدار شما را ثابت نمی‌کند. در ضمن همین اقشار گاهی می‌توانند محیط کار را چنان برای ما آرام و دلپذیر کنند که حد ندارد.

اما نکته مهم‌تر این است که آدم‌های باهوشی که رفتار بی‌ادبانه شما را با یک گارسون می‌بینند متوجه می‌شوند که باید در همکاری‌شان با شما تجدید نظر کنند. چون تجربه نشان داده که فردی که یا زیردست خود نامهربان است، به زودی آدم‌های هم‌رده خودش را -اگر دستش برآید- خواهد رنجاند.

۵- همیشه در را برای آدمی که با شما در حال وارد شدن به مکانی است باز کنید و به او تعارف کنید

این فقط در فرهنگ ما نیست که چنین کاری دلپذیر می‌نماید. در فرهنگ‌های دیگر و فارغ از جنسبت همراه، باز این کار ادب شما را می‌رساند.

۶- اگر کسی پول تاکسی شما را داد، دفعه دیگر به صورت خودکار پول تاکسی‌اش را حساب کنید!

۷- به عقاید مختلف احترام بگذارید

البته این احترام به معنی همراهی و تایید هر حرفی نیست. ولی واقعا خیلی وقت‌ها لزومی هم ندارد که سست بودن استدلال یا احمقانه سخن گفتن شخصی یا متفاوت بودن مشرب سیاسی یک شخص را به رویش بیاوریم و با او وارد بحث شویم.

۸- در حرف شخص دیگری نپرید

بازجو نباشید! بگذارید کسی حرفش را تمام کند و بعد سخن خود را شروع کنید.

۹- اگر با کسی شوخی کردید و دیدید از ان استقبال نکرده و حالت خشکی دارد، به شوخی‌های خود ادامه ندهید.

۱۰- ممنون و سپاسگزارم را بیشتر بر زبان بیاورید!

۱۱- زیر قولتان نزنید و بدقول نباشید!

۱۲- امانت‌دار راز دیگران باشید.

به مرور زمان این امر، اعتباری برای شما ایجاد می‌کند و به خود، یک فضیلت اخلاقی است.

۱۳-  به گوشی و تبلت و لپ تاپ مردم خیره نشوید

حتما دوستانی دارید که می‌ترسید از روی گوشی چیزی به آنها نشان بدهید. چون آنقدر بی‌ادب و بی‌ملاحظه هستند که ممکن است به سرعت به سمت چپ و راست سوایپ کنند و عکس‌های دیگر گوشی شما را بپایند.

به صورت مستقیم به آنها بی‌ادبی‌شان را تذکر بدهید و به آنها بگویید که صرف‌نظر از چیزی که در گوشی و لپ تاپ دارید، کارشان درست نیست.

هر یک از ماها ممکن است عکس‌هایی خصوصی، اسکرین شات‌ها و چیزهایی داشته باشیم که دوست نداشته باشیم دیگران از وجود آنها مطلع باشند.

۱۴- وقت‌شناس باشید و به وقت مردم احترام بگذارید

افرادی هستند که وقت اصلا برایشان مهم نیست و تاخیر یک ساعته در حاضر شدن بر سر قرارها یا انجام کارها را بسیار ناچیز می‌دانند.

۱۵- در مورد اندوخته و درآمد خودتان با اشخاصی که می‌دانید از نظر مالی در تنگنا هستند، حتی به صورت تصادفی و برای تذکر یک ترفند اقتصادی هم شده باشد، صحبت نکنید

حتما اشخاصی در دور و بر شما هستند که ذهنی سوداگر دارند و مرتب در مورد خرید و فروش‌ خانه و سکه و دلار صحبت می‌کنند و شما را در استرس فرو میبرند که نکند که همه کارهای زندگی‌تان اشتباه بوده باشد و یا اینکه در این دنیای پرآشوب و بی‌ثبات اقتصادی، شما چه جایگاهی دارید؟!

شما یکی از این افراد نباشید!


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

اگر ابرقهرمانان‌ها و شرورهای فیلم‌ها و کامیک‌ها در دوره ویکتوریا می‌زیستند!

عصر ویکتوریا دوره‌ای از تاریخ بریتانیا بود که از سال 1837 تا 1901 همزمان با سلطنت ملکه ویکتوریا بریتانیا ادامه یافت. این دوره، دوره تغییرات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی قابل توجهی بود که نه تنها بریتانیا، بلکه سایر نقاط جهان را عمیقاً…

هنرمندی با این تصاویر جالب پیش چشم ما مجسم کرده که اگر 10 بنای تاریخی و اسطوره‌ای معروف، سالم و…

یکی از جالب‌ترین چیز‌ها در مورد مطالعه تاریخ، یادگیری چیز‌های شگفت‌انگیزی است که نیاکان ما ایجاد کرده‌اند. اما برخی از یادگارهای آنها از بین رفته‌اند و فقط ویرانه‌های آنها باقی هستند و در مواردی همین ویرانه‌ها هم نیستند و فقط توصیف‌های متنی…

عکس‌های قبل و بعد بی‌نظیر تاریخی: بناها و مناظر در گذر زمان

عکس‌های قبل و بعد همیشه علاقه‌مند زیادی دارند. مدتهاست که در اینترنت عکس‌های قبل و بعد افرادی که رژیم لاغری اختیار می‌کنند یا بدنسازی می‌کنند یا جراحی زیبایی می‌کنند، منتشر می‌شود و محبوبیت زیادی هم دارند.اما در سطحی ژرف‌تر، بیایید…

این عکس‌های تاریخی را پیش از این در کمتر جایی دیده‌اید

یک سرباز صربستانی در کنار پدرش که برای ملاقات او به خط مقدم نزدیک بلگراد آمده، خوابیده است. سال گرفتن شدن عکس، حدود 1914/1915یک نگهبان مرزی آلمان شرقی در صبحی که دیوار برلین سقوط کرد، گلی را از طریق شکافی در دیوار برلین هدیه می‌دهد،…

چرا غذاها در کتاب‌های مصور و انیمیشن‌ها اینقدر اشتها برانگیزند؟!

دوران کودکی خودم را که به یاد می‌آورم، یاد کتاب‌های داستان مصور می‌افتم که در بعضی از صفحات آن عکس میزهای پر از غذا درج شده بود. نقاشی‌های آنقد آنقدر خوب بودند که تصور می‌کردم میوه‌ها و مرغ و بوقلمون و سوسیس فرنگی‌ها مسلما باید کیفیت…

وقتی به رویدادهای تاریخی مهم و مکان‌های مشهور از زاویه دید متفاوتی بنگریم (گالری عکس)

همیشه زاویه دید خیلی مهم است. ما در مورد برخی از رخدادهای مهم تاریخ، همیشه یک یا چند عکس شاخص در ذهنمان است، در صورتی که همان عکس‌ها پشت صحنه‌های جالبی داشته‌اند که از آنها غافل شده‌ایم.به صورت مشابهی روتین‌ترین عکس‌های از بناهای مشهور،…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
2 نظرات
  1. بنین می گوید

    چقدر ویلاگتون عالیه وپر از نکات مفید ودانستنی های جالب??ممنون از زحمتی که میکشین ووقتی که میذارین??

  2. سعیده می گوید

    والا دوستان و خانواده مدام به من تذکر می دن که لازم نیست برای انجام هرکاری تشکر کنم . مثلا اگر به راننده ی تاکسی بگم ممنون پیاده میشم فوری دوستی پیدا میشه که بگه چرا بیخودی تشکر می کنی . . . گویا اینم از اوناست که دستخوش تغییر شده . . .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.