محققان تصور می‌کنند که معمای کوتاهی بازو‌های تی رکس را حل کرده‌اند

0

در طول دو دهه، دیرینه‌شناسی به نام کوین پادیان، در یک سمینار با عنوان عصر دایناسور‌ها برای دانشجوهای سالی اولی تدریس می‌کرد، سؤالی که غالباً توسط دانشجوها پرسیده می‌شد: چرا دست‌های تیرانوسوروس رکس به‌طور مسخره‌ای کوتاه است؟

او برای پاسخ به این سؤال، معمولاً طیفی از فرضیه‌های پیشنهادی دیرینه‌شناسان را فهرست می‌کرد – برای جفت‌گیری، نگه داشتن یا ضربه زدن به طعمه، واژگونی بر روی تریسراتوپ – اما شاگردانش که معمولاً به یک ماکت در اندازه واقعی خیره می‌شدند، قانع نمی‌شدند.

پس دست آخر، پاسخ معمول پادیان این بود: “هیچ کس نمی‌داند.”

در مقاله‌ای که در شماره فعلی مجله Acta Palaeontologia Polonica منتشر شده است، پادیان فرضیه جدیدی را مطرح می‌کند: بازو‌های T. rex برای جلوگیری از قطع شدن تصادفی یا عمدی آنها در هنگام جمع شدن دسته‌ای از تی رکس‌ها بر روی یک لاشه، کوچک شدند تا برخورد سهوی یا عمدی سرها و دندان‌های تی‌رکس‌های کناری دست‌ها را از جا نکند و پاره نکند!

یک T. rex با طول 14 متر، جمجمه‌ای به طول 1.5 متر داشت، اما بازو‌هایش فقط 90 سانتیمتر بودند. مثل این می‌ماند که یک انسان 180 سانیتمتری، بازوهایی به طول 12 سانتیمتر داشته باشد.

زخم‌های شدید گاز گرفتگی می‌توانستند باعث عفونت، خونریزی، شوک و در نهایت مرگ شود.

پادیان خاطرنشان می‌کند که پیشینیان تیرانوسورید‌ها بازو‌های بلندتری داشتند، بنابراین باید دلیلی وجود داشته باشد که هم از اندازه بازوها کاهش یافته‌اند و قدرت تحریک بازوها کاسته شده.

این امر نه تنها بر تی رکس که در اواخر دوره کرتاسه در آمریکای شمالی زندگی می‌کرد، بلکه به صورت مشابهی بر روی ابلیسارید‌های آفریقایی و آمریکای جنوبی از اواسط کرتاسه و کارکارودونتوسورید‌ها که در سراسر اروپا و آسیا در طول دوره کرتاسه زندگی می‌کردند تأثیر گذاشته.

پادیان اعتراف می‌کند که اثبات هر فرضیه، از جمله فرضیه او، 66 میلیون سال پس از انقراض آخرین T. rex دشوار خواهد بود.

هنگامی که بارنوم براون، اولین فسیل‌های T. rex را در سال 1900 کشف کرد، تصور کرد که بازو‌های پیدا شده آنقدر کوچک هستند که نمی‌توانند بخشی از اسکلت باشند. همکار او، هنری فیرفیلد آزبورن، که تی. رکس را توصیف و نامگذاری کرد، این فرضیه را مطرح کرد که بازو‌های کوتاه برای گرفتن جفت در هنگام جفت‌گیری باشند. این شبیه به گیره‌های لگنی برخی از کوسه‌ها که در واقع باله‌های اصلاح شده هستند. اما آزبورن نتوانست هیچ مدرکی ارائه کند و پادیان استدلال کرد که بازو‌های تی رکس برای در بر گرفتن یک تی رکس ماده خیلی کوتاه هستند.

در طول بیش از یک قرن، سایر توجیهات پیشنهادی برای کاربرد بازو‌های کوتاه شامل تکان دادن آن برای جذب جفت یا دادن سیگنال‌های اجتماعی، لنگر دادن به تی رکس برای بلند شدن از زمین، نگه داشتن طعمه و ضربه زدن به دشمنان بود.

پادیان از منظر دیگری به این سؤال پرداخت و پرسید که بازو‌های کوتاهتر چه فایده‌ای برای بقای حیوان دارند و با توجه به احتمال دست‌جمعی شکار کردن برخی از آنها، توجیه جدید را مطرح کرده است.

مارمولک غول پیکر کومودو هم اندونزی به صورت گروهی شکار می‌کند و زمانی که طعمه را می‌کشد، مارکولک‌ها بزرگتر روی لاشه جمع می‌شوند و بقایای آن را برای کوچکتر‌ها می‌گذارند. همین امر می‌تواند در مورد T. rex و سایر تیرانوسورید‌ها نیز صادق باشد.

پادیان گفت که اثبات این فرضیه ممکن است هرگز امکان‌پذیر نباشد، اما اگر نمونه‌های موزه‌ای در سراسر جهان از نظر آثار گازگرفتگی بررسی شوند، می‌توان گام‌های خوبی در جهت اثبات برداشت.

زخم‌های دندان روی جمجمه و سایر قسمت‌های اسکلت در تیرانوزور‌ها و سایر دایناسور‌های گوشتخوار به کرات پیدا شده‌اند. پس اگر آثار گازگرفتگی کمتری بر روی دست‌های آنها پیدا شود، نشان می‌دهد که این تطبیق در جهت کاهش گازگرفتگی صورت گرفته است.

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

اولم، یکی از عجیب‌ترین جانداران روی زمین – شبیه جنین نارس یا موجودات سری فیلم‌های بیگانگان

جانداری به نام Proteus anguinus که همچنین به عنوان اولم olm شناخته می‌شود، گونه‌ای سمندر است که بومی آب‌های زیرزمینی آلپ در جنوب شرقی اروپا است. این جاندار از معدود مهره‌داران غارنشین است و به دلیل شکل سر و دست‌ها  رنگ سفید مایل به صورتی و…

این عکس پرنده واقعا فتوشاپی نیست و ترکیبی هم نیست و در یک جلسه گرفته شده است!

این عکس شگفت‌انگیز از یک پرنده در حال شگفت‌زده کردن کاربران در اینترنت است و مغز مردم از پردازش آنچه در عکس می‌بینند، ناتوان شده است!اگرچه این یک عکس ویرایش نشده و ترکیبی هم نیست و به صورت روتین با یک بار شات و نوردهی گرفته شده است.…

اگر این سلبریتی‌ها تا به امروز زنده بودند …

عوامل مختلفی روی طول عمر انسان‌ها تاثیر می‌گذارد. سبک زندگی، تعذیه سالم، ورزش، پیشگیری از بیماری‌ها، پرهیز از مصرف مواد، خواب و آسایش کافی، ژنتیک، هشیاری برای پیشگیری از حوادث.اما به هر حال طول عمر برخی از انسان‌ها کوتاه‌تر از امید به…

اگر قرار بود در طراحی بدنه و اجزای داخلی خودروها، فرهنگ و هنر هر کشور در نظر گرفته می‌شد

طراحی خودرو فرآیند پیچیده ای است که شامل عوامل مختلفی است تا اطمینان حاصل شود که محصول نهایی& ایمن، کارآمد , زیباست و نیازها و خواسته های مصرف کنندگان را برآورده می کند. فاکتورهای زیر برای مثال موثرند:ایمنی: ایمنی در طراحی خودرو از…

نقشه واقعی جهان: این نقشه‌های هوشمندانه، اندازه واقعی کشورهای روی کره زمین را نشان می‌دهند

وقتی به نقشه جهان نگاه می کنید، منطقی است که فرض کنید گرینلند و آفریقا از نظر اندازه مشابه هستند. اما در واقعیت، قاره آفریقا 14 برابر وسعت خشکی یخی شمال است.با احتساب تعدادی از جزایر فراساحلی، مساحت کل گرینلند 2.16 میلیون کیلومتر مربع…

کهن‌ترین درختان جهان

" بث مون " عکاسی است که در سانفرانسیسکو زندگی می کند و بیش از 14 سال از عمرش را صرف شناسایی و عکاسی از قدیمی ترین درختان جهان کرده است. او به کشورها و سرزمین های دورافتاده سفر می کند تا از درختان قطور قدیمی تصاویر زیبایی را ثبت کند. او می…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.