چرا سریال یاغی محبوب شده؟ معرفی رمان سالتو که سریال از آن اقتباس شده است

2

سریال یاغی این روزها خیلی محبوب شده. شاید فکر کنید که فرمول این سال‌های شبکه‌های خانگی که مشخص است: یک عده بازیگر مشهور را برمی‌دارید و با پیشنهادهای مالی خوب متقاعدشان می‌کنید که در سریال شما حضور داشته باشند، بعد داستان‌های متناسب با آنها و چه بسا مشابه شخصیت‌های سینمایی که آنها قبلا خوب درآورده‌اند، می‌نویسید. معمولا آمیزه‌ای از محیطهای شیک و اصطلاحا لاکچری و محیطهای فقیرنشین یا جرم‌خیر در کنار هنرپیشه‌های خوش‌چهره پاسخ می‌دهد و سریال شما بیننده زیاد پیدا می‌کند و به موفقیت می‌رسید.

بر اساس همین فرمول ما سریال‌هایی که حتی ارزش دیدن یک اپیزود هم نداشته‌اند، کم نداشته‌ایم، اما سریال‌های خوب یا سریال‌هایی که با کمی تسامح و چشم‌پوشی از اشکالات می‌توان خوب تلقی‌شان هم کرد گه گاه، رخ می‌نمایند و هم ما را سرگم می‌کنند و هم اندکی امیدوار می‌کنند.

خوبی سریال‌های موفق شبکه خانگی این است که فیلم دیدن را که سالهاست متاسفانه تبدیل به امری انفرادی شده، دوباره تبدیل به کاری خانوادگی و جمعی می‌کنند.

در این میان خبر خوب دیگر این است که اقتباس از رمان‌های ناشناخته، اما خوب فارسی، کم کم دارد جا می‌افتد. سریال زخم کاری اقتباسی بود از رمان «بیست زخم کاری» نوشته محمود حسینی‌زاد و خود رمان ملهم بود از «مکبث» شکسپیر.

حالا بعد آن سریال موفق، سریال یاغی تبدیل به پدیده این روزهای شبکه خانگی شده، این سریال اقتباسی است از کتاب سالتو، نوشته مهدی افروزمنش.

گروه هنرپیشه‌های سریال یاغی بسیار مشهورند: پارسا پیروزفر، علی شادمان، طناز طباطبایی، امیر جعفری، فرهاد اصلانی و حتی نیکی کریمی (به صورت حضور افتخاری)

سریال یاغی توانسته به موفقیت خوبی برسد و یک اقتباس قابل قبول باشد.

چرا یاغی اینقدر مورد توجه قرار گرفته است؟

یک دلیلش این است که تم کلی سریال، با غم و مشکل بیشتر جامعه ایران هماهنگی دارد. سریال جوانی را نشان می‌دهد که در یک محله فقیرنشین که برخی از سکنانش چاره‌ای جز ارتکاب خرده‌جرم ندارند، پا گرفته و سرخورده از محرومیت‌ها و دیده نشدن‌ها می‌خواهد از یک فرصت غیرمترقبه استفاده کند و از راه کشتی و قهرمانی در آن به همه جا برسد.

کلا داستان‌هایی که پیشرفت یک شخص را از منتهای درماندگی و فقر و گمنامی، تا قله شهرت و موفقیت نشان می‌دهند، موفقند و عده زیادی به آن جذب می‌شود.

سریال یاغی هم همین طور است. قهرمان داستان با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند و به ناگاه مثل داستان‌های پریانی، روزنه‌های به سوی دنیای تاریک او باز می‌شوند …آیا همه چیز همین طور خوب به پیش خواهد رفت یا قهرمان داستان با مشکلاتی پیشبینی‌نشده روبرو می‌شود؟

نسبت به برخی از سریال‌های دیگر که به نظر می‌رسد سازندگانش شخصیت‌های دنیای مادون یا فقر را تنها در کتاب‌ها خوانده‌اند و شخصیت‌های به شدت مصنوعی خلق می‌کنند، سریال یاغی موفق‌تر بوده. اما نه کاملا. مثلا حلقه دوستان هم‌محله‌ای جاوید، گاهی به شدت مصنوعی به نظر می‌رسند و آدم دوست دارد که زمان اختصاص شده به آنها کمی کاهش پیدا کند.

در ضمن کاراکتر اسی قلک در سریال، گرچه یک بدمن موفق می‌نماید، اما امیر جعفری در آن به نوعی کاراکترهای قبلی را تکرار کرده است.

سریال در ایجاد تعلیق و ایجاد علامت سوال در مورد ماهیت کاراکترها و آینده هر کدام از آنها موفق بوده. کلا سریالی که شما را در انتظار اپیزود بعدی خودش بگذارد، می‌تواند سریال موفقی تلقی شود و سریالی که شما در تردید باشید که آیا برای تماشای اپیزود بعدی‌اش وقت صرف کنید یا نه، یک جای کارش می‌لنگد.

اما عمده دلیل موفقیت دیگر سریال را می‌توانیم بازی علی شادمان بدانیم. نه اینکه بازی امیر جعفری یا پارسا پیروزفر ضعیف باشد، اما این علی شادمان است که انگار نقش را قاپیده و به خوبی توانسته نقش یک جوان فقیر و نیک‌نهاد و مظلوم و در عین حال مستعد و با اراده را درآورد.

شاید هر کسی به جز او این نقش را بازی می‌کرد، تماشاگر حتی زاویه‌ای نسبت به او پیدا می‌کرد. اما حالا «چشم» گفتن‌های مظلومانه هم تبدیل به یک میم اینترنتی شده و حتی ویدئوهایی بر این اساس در شبکه‌های اجتماعی ساخته شده‌اند.

محمد کارت کارگردان سریال است که او را در بیشتر به واسطه تولید مستندها و البته کارگردانی فیلم «شنای پروانه» می‌شناسیم. در سریال یاغی او تلاش کرده در لبه نازک ساخت یک سریال محبوب و سریالی که بتواند تا اندازه‌ای تقلا و مشکلات طبقه‌های مادون را نشان می‌دهد، حرکت کند و تا حد زیادی در این کار موفق بوده است.


تذکر:

این پست سفارشی نوشته نشده و مسلم است که نوشتن در مورد چیزی به منزله تایید همه عوامل دخیل در ساخت آن یا پلتفرم انتشار آن نیست.

در مورد من که دوستان آنلاین می‌دانند همچنان آدم هستم که سریال‌ها و فیلم‌های فرنگی روز یا کلاسیک را با «دانلود» کردن تماشا می‌کنم و این پست به منزله تایید یا تشویق استفاده از شبکه‌های استریم نیست و نقد شخصی محکم در مورد نوع استریم در ایران با بندهای متعدد دارم که اگر روزی شرایط مساعد بودم، خواهم نوشت.

در ضمن در مورد سریال‌ها و فیلم‌های ایرانی، ناخودآگاه سختگیری نقدم را پایین می‌آورم و محدودیت‌ها و دشواری‌های ایران را در نظر می‌گیرم. والا بدیهی است که ده‌ها فیلم و سریال و مستند نو با امتیاز بالا همین حالا هستند که می‌توان اولویت را به آنها داد.

اما چه کسی است که نیاز به تنوع یا دست‌کم سردرآوردن از محتوایی که اطرافیانش می‌بینند نداشته باشد.


اما منبع اقتباس سریال همان طور که اشاره شد، کتاب سالتو، نوشته مهدی افروزمنش است. این رمان را نشر مشه در 260 صفحه منتشر کرده است.


زانوهام می‌سوخت و سفیدی پام را پشنگه‌های خون قرمز کرده بود. از ناخن پای راستم هم انگار که شیر خراب باشد خون چکه می‌کرد و نمی‌دانستم نگاهش کنم یا نه. نمی‌خواستم سرم را بلند کنم. دلایل خودم را داشتم؛ از همه مهم‌تر غرورم بود و چشم‌های قرمزشده‌ام. یکهو صدایی داد زد «بیا نادر، پیداش کردم؛ این جاست. » بم بود و جذاب، از آن‌هایی که انتظار داری از رادیو بشنوی، نه از توی دستشویی نمور گندگرفته یک سالن ورزشی زهواردر رفته. باز هم سرم را بلند نکردم. شاید دست شویی را پیدا کرده بودند و شاید هم منظورشان کس دیگری بود. به هیچ وجه منتظر کسی نبودم و حتم به یقین کسی هم پی من نمی‌گشت. چند ثانیه‌ای صدایی نیامد. بعد در آهنی جیغی کشید و بازتر شد. دومی رسیده نرسیده گفت «پسر، تو معرکه…» ادامه‌ی جمله‌اش را خورد و بهت‌زده گفت «سیا، این چرا این شکلیه؟ » باید سرم را بلند می‌کردم. با اشک چشمهام تار می‌دیدمشان. دومی مرد چهارشانه‌ی قدکوتاهی بود که موش را به دقت یک جراح از چپ به راست شانه کرده بود و کنارش سیا بود، با یک پالتو نخودی رنگ و کفش‌هایی که کثافت‌های سقف را مثل آینه نشان می‌داد. قد بلند و موی نقره‌ای کوتاه داشت که بالای صورت کشیده‌اش مرتب شده بود. سیا چیزی نمی‌گفت. دوروبرم را نگاه کردم، سه نفر بودیم. دیگر شکی نداشتم که به خاطر من آنجا بودند. نادر دستش را که به بینی‌اش بود برداشت و آمد سمتم.

جلوم چمباتمه نشست، انگار سال هاست می‌شناسدم دستش را روی شانه‌ام گذاشت و طوری پرسید

«مربیت کیه بچه؟ » که فکر می‌کردی مجبوری جوابش را بدهی. عطرش کمی بوی گه دستشویی را پس‌زده بود. جواب ندادم. حال حرف زدن نداشتم. فقط نگاهش کردم. بعد دست بردم ساک دستی پلاستیکی‌ام را برداشتم تا قبل هر اتفاق دیگری بزنم بیرون. با من بلند شد و باز پرسید «مربیت کیه؟ » تو گویی آسمان دھن باز کرده و من و او افتاده بودیم بر آن موزاییک‌های جرم گرفته که وظیفه‌ی ازلی – ابدی انسان را انجام دهیم؛ گفت وگو. او سؤال بپرسد و من جواب بدهم. بی‌حوصله گفتم «مربی؟ مربی چی؟ »

«گلف که نیومدی، داشتی کشتی می‌گرفتی دیگه! »

خوشم آمد. گفتم «مربی ندارم. »

به رفیقش نگاهی کرد و از ته دل خندید. بهم برخورده بود، اما می‌دانستم که از پسشان برنمی آیم، پس خودم را زدم به بی‌خیالی و به هوای آبی به صورتم زدن چرخیدم سمت شیر‌های آب. یهو گفت «ببین چی می‌گه سیا، می‌گه مربی ندارم. این لعنتی می‌گه مربی ندارم بعد این طوری کشتی

می‌گیره. » نزدیکم بود. صورت خیسم را که از دستهام در آوردم و کف سیمانی را قطره‌های آب‌تر کرد، نفس هاش می‌خورد پشت گردنم. قیافه‌اش دوستانه بود. برگشتم تکیه دادم به دیوارهی روشویی. روبه روی هم بودیم. حداکثر دو وجب فاصله. لبخند‌ریزی می‌زد. خواستم چیزی بگویم که همان طور دوستانه گفت «تو مربی نداری؟ مرگ من تو مربی نداری؟

گفتم نه. »

یعنی باور کنم که تو کشتی گیر به دنیا اومدی و بدون مربی این طور مچ پا می‌گیری و بارانداز می‌کنی؟ »

نمی‌توانست باور کند. «اصلاً چه جوری اومدی اینجا بدون مربی؟ »

کسی جلوم رو نگرفت، وزن کشیدم اومدم. » چند ساله کشتی می‌گیری؟ » اولین بارمه. »

نگاهش خشک شد، انگار چشمش به یک اثر کشف نشده باستانی افتاده بود.

«یعنی اولین باره مسابقه می‌دم، وگرنه قبلش چندباری رفته بودم باشگاه چمران و به بارش هم تمرین کردم. » ب

الاخره دهنش را باز و بسته کرد: «یعنی تو مربی نداری؛ اولین بارت هم هست مسابقه می‌دی؛ اون وقت این طوری کشتی می‌گیری؟ می‌خوای باور کنم؟ »…


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

شوخی با بناهای معروف و عجائب معماری دنیا یا میدجرنی – گمشده در ترجمه!

کاریکاتور شخصیت‌های مشهور را بسیار کشیده‌اند و دیده‌ایم، اما کشیدن کاریکاتور بناهای معروف زحمت بیشتری دارد. اما میدجرنی می‌تواند این زحمت را بسیار کمتر کند.کاربر شبکه اجتماعی دریت به نام mossymayn به تازگی این کار را کرده است:دروازه…

نمونه‌هایی از تغییر دکوراسیون‌های زیبا و اقتصادی

بعضی از تغییر دکوراسیون‌ها بسیار زمان‌بر و پرهزینه هستند، اما برخی هم بسیار اقتصادی و مختصیر و مفید هستند، با این همه تغییر زیادی در روحیه ما و زیبایی خانه‌مان ایجاد می‌کنند.این تغییر دکوراسیون‌ها ممکن است برایتان جالب باشند:…

عکس‌هایی از ترسناک‌ترین ساختمان‌های دنیا – آلبوم عکس

چرا برخی از ساختمان‌ها و خانه‌ها خیلی ترسناک به نظر می‌رسند. اینها دسته از سکونت‌گاه‌ها طیف گسترده‌ای دارند:- آنهایی که سایه روشن شب ترسناک‌شان می‌کند و هنگام روز یک ساختمان تقریبا عادی هستند.- آنهایی که مدت‌ها متروک مانده‌اند و…

فهرست فیلم های برتر سال ۲۰۲۲ با استفاده از امتیازبندی جوایز اصلی اهدا شده در جشنواره های مطرح

فهرست فیلم های برتر سال ۲۰۲۲ با استفاده از اطلاعات زیر تدوین شده است:۱-جوایز اصلی اهدا شده در جشنواره های مطرحی چون کن، ونیز، برلین، ساندنس و...۲- جوایز انجمن های منتقدانی چون نیویورک، لس آنجلس، واشنگتن دی.سی و...۳-فهرست فیلم…

روجلدهای خاطره‌انگیز مجموعه کتاب های طلایی که کودکی‌مان را رنگی می‌کردند!

عبدالرحیم جعفری، پایه گذار انتشارات امیرکبیر و کتاب های طلایی، است. او ۱۲ آبان ۱۲۹۸ در تهران زاده شد. عبدالرحیم جعفری در سال ۱۳۲۸ انتشارات امیرکبیر را پایه گذاشت. و در سال ۱۳۴۰ انتشار مجموعه ی کتابهای طلائی را آغاز کرد. کتابهای طلایی مجموعه…

زره نمادین فلزی پیچیده‌ برای گربه‌ها و موش‌ها – کار یک هنرمند باذوق!

دشمنی بین گربه‌ها و موش‌ها به قدمت تاریخ است. اگر قرار بود آنها مثل آدمیان در برابر هم صف‌آرایی کنند چه چیزهایی برای این نبرد می‌ساختند؟کار یک هنرمند کانادایی تقریباً در همین سمت و سو است. جف دی بوئر با الهام از فرهنگ‌های باستانی و…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
2 نظرات
  1. محمد می گوید

    نیکی کریمی مادر یاغی هست از پارسا پیروز فر بهمن
    الان داره انتقام میگیره

  2. مصی می گوید

    کتاب ( برج سکوت) نوشته ی حمید رضا منایی بسیار شبیه رمان سالتو هست. میشه از خوندنش لذت برد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.