محتوای پولی در اینستاگرام – آیا واقعا فعال شدن این ویژگی راهی برای کسب درآمد برای محتواسازان باز می‌کند؟

0

مطابق خبری که این یکی دو روزه بازتاب زیادی در رسانه‌های داشته است، اینستاگرام می‌خواهد به سازندگان محتوا اجازه بدهد که برخی از محتوای خود را چه در بخش رلیز و چه در بخش پست‌های روتین، تنها برای مشترکان پولی خود قابل مشاهده و دسترسی کنند.

آدام موسری، رئیس اینستاگرام ، ۲ روز پیش در ویدئویی که در توییتر منتشر کرده بود، این مطلب را اطلاع داد. در این کلیپ، موسری می‌گوید که ویژگی اشتراک جدید بخشی از تلاش‌های این اپلیکیشن برای کمک به سازندگان برای کسب درآمد پایدار بوده است.

پست‌ها و ریلزهای پولی به صورت یک بنر بنفش با نشانی سفیدرنگی که انحصاری و پولی بودن آنها را مشخص می‌کنند، متمایز می‌کنند و فقط مشترکین پولی یک کاربر اینستاگرام خواهند توانست آنها را ببینند.

در نمایه کاربرانی که محتوای پولی دارند، یک برگه Subscriber home یا خانه مشترکین دیده خواهد شد تا دنبال‌کننده‌ها به محتوای قفل شده، دسترسی پیدا کنند.

در ویدئوی منتشر شده در توییتر، موسری می‌گوید که ده‌ها هزار سازنده در ایالات متحده اکنون به برنامه اشتراک دسترسی دارند.

هزینه اشتراک ماهانه از ۰.۹۹ دلار تا ۹۹.۹۹ دلار خواهد بود.

موسری در این ویدئو می‌گوید: «یک چیز واقعاً مهم برای سازندگان در همه جا درآمد پایدار است. اگر یک تولیدکننده محتوا هستید یا یک کسب‌وکار دارید، یک راه عالی برای ایجاد درآمد پایدار و قابل پیش‌بینی از طریق اشتراک است. »

اینستاگرام در ژانویه آزمایش ویژگی اشتراک‌های پولی را در قالب استوری‌ها و استریم‌های زنده پولی آغاز کرد. در این زمان تنها ۱۰ کاربر جمله جردن چیلز ژیمناستیک المپیک و آلیزا کلی، اخترشناس، ب

اما الان، ده‌ها هزار تهیه‌کننده محتوا در ایالات متحده به این ویژگی اشتراک دسترسی دارند.

گزینه جدید دیگر چت با مشترک‌ها است که به سازندگان اجازه می‌دهد با حداکثر ۳۰ مشترک چت کنند. چت‌های گروهی توسط مسنجر پشتیبانی می‌شوند و سازندگان می‌توانند آن‌ها را از صندوق پیام‌ها یا همان اینباکس یا استوری خود شروع کنند.

به نظر می‌رسد ویژگی جدید در اینستاگرام تلاشی آشکاری از سوی متا برای رقابت با سرویس‌های اشتراک سازندگان مانند Patreon باشد. این شرکت همچنین ویژگی‌های بیشتری را برای رقابت با بزرگترین رقیب این برنامه، تیک تاک، به کار گرفته است.

ماه گذشته، زاکربرگ اعلام کرد که اینستاگرام در حال آزمایش یک فید به صورت تمام صفحه است. به نظر می‌رسد این طرح به شدت از تیک تاک تقلید می‌کند.


اما تصور می‌کنید که این ویژگی محتوای اشتراکی در اینستاگرام چه تحولی ایجاد کند؟

در ایران سناریوها بسیار متفاوت است.

همان اول کار مشخص است که به نظر نمی‌رسد برای کاربر ایرانی این ویژگی به درد بخور باشد. چون تبادل مالی مستقیم با یک کاربر ایرانی به خاطر تحریم‌ها نمی‌تواند صورت بگیرد. از سوی دیگر اگر به مانند یوتوبرها، برخی کاربرها به صورت غیرمستقیم حق اشتراک‌ها را دریافت کنند، باز هم احتمال ایجاد مشکلات فراوانی است.

موضوع بعدی هم این است که اصولا کاربران ایرانی نمی‌توانند و نیز مایل نیست که حق اشتراک پرداخت کنند. آنها گرچه از محتوای تبلیغی که فعلا راه کسب درآمد عمده اینسفلوئنسرهاست بدشان می‌آید، اما مسلما از پرداخت پول مستقیم به آنها بیشتر متنفر هستند و البته فعلا راه ساده‌ای هم برای پرداخت ندارند.

به نظر می‌رسد با توجه به شرایط کنونی اگر اینفلوئنسری برخی از محتواهایش را پولی کند با ریزش کاربر هم مواجه شود. اما شاید در کشورهای دیگر این ویژگی جدید خیلی کاربردی باشد و اصلا استفاده از آن محدود به اینفلوئنسرها نشود.

مثلا تصور کنید که یک آموزگار یا مدرس محتوای آموزشی پست کند یا یک وبلاگ‌نویس ترکیبی از مختوای متنی و ویدئویی خود را پولی کند.

گرچه اکوسیستم اینستاگرام بیشتر برای سرگرمی طراحی شده تا آموزش، اما احتمالا تعداد کاربران کسانی که کار آموزشی جدی را دنبال می‌کنند به حد کافی خواهد بود؛ آنقدر که زحمتشان برای تولید یک دوره آموزشی جبران شود.

به صورت خلاصه اینستاگرام پتانسیل حرکت در این مسیر را هم دارد، اما هم باید شرایط خاص جامعه هر کاربر برای این کار یاری کنند و هم خود اینستاگرام معماری و ساختارش را برای تسهیل فروش محتوا در بخش‌هایی به غیر از سرگرمی صرف تقویت نماید.

یک نتیجه جانبی دیگر این برنامه این است که کاربران با فالوور انبوه شاید دیگر از شر قبول تبلیغات زرد تا حدی می‌توانند خلاص شوند. البته این بستگی به این دارد که تعرفه تبلیغات جانبی‌شان بچربد یا حق اشتراکشان. شاید هم از هیچ کدام از درآمدها نخواهند صرف‌نظر کنند!

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.