شرکت Reaction Engines در حال آزمایش فناوری پیش‌خنک‌کنندگی برای موتورهای جت با سرعت ۴ ماخ برای نیروی هوایی آمریکا است

0

Reaction Engines  امیدوار است که «پیش خنک‌کننده» خود را با موتور‌های جت موجود ادغام کند تا قابلیت‌های عملیاتی ۴ ماخ به آنها بدهد.

پیش خنک‌کننده بخش مهمی از SABRE یا موتور موشک تنفس هوای هم‌افزا را تشکیل می‌دهد. موتور SABER که هنوز در حال توسعه است، یک جت/موشک هیبریدی است که در آینده می‌توان از آن به عنوان یک جت فوق سریع برای پرواز‌های مافوق صوت با سرعتی تا ۵ ماخ در جو استفاده کرد و در گام بعد با استفاده از آن موشک‌های  ۲۵ ماخی ساخت.

در این سرعت‌ها بدون فناوری پیش‌خنک‌کننده دما به سراعت تا هزار درجه بالا می‌رود و قطعات داخلی موتور به سرعت ذوب می‌شوند. اما این فناوری می‌تواند با خنک کردن تا دمای منفی ۱۵۰ درجه سانتیگراد، از این موضوع پیشگیری کند.

آزمایش‌های آینده بار حرارتی را سه برابر می‌کند. بنابراین، به مساحت سطح حجیم نیاز دارد، که با استفاده از هزاران هزار لوله با دیواره نازک، که از طریق آن‌ها مایع خنک‌کننده با فشار بالا وارد می‌شود، اما میزان نشست هم باید صفر باشد. Reaction می‌گوید راهی برای اتصال همه این لوله‌های خنک‌کننده به منیفولد‌های ورودی و خروجی پیدا کرده تا نشت را از بین ببرد.

این شرکت با موفقیت فناوری پیش‌خنک‌کنندگی تا ۵ ماخ در آزمایش زمینی در سال ۲۰۱۹ آزمایش کرد و در آزمایش های جدید در چند هفته آینده در کلرادو، نرخ جریان هوا و سایر پارامتر‌های آزمایشی افزایش پیدا می کند.

اندرو پیوتی، مدیر Reaction Engines، در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت: «نتیجه هیجان‌انگیزی که در هفته‌های آینده منتظر آن هستم، تأیید این موضوع است که فناوری ما می‌تواند موتور‌های جت فعلی را قادر سازدتاا ۴ ماخ و فراتر از آن بروند. »

منبع: Reaction Engines

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.